Nem hagyják a nemzeti szuverenitást
A magyar kormány mindenben kompromisszumkész, de a nemzeti szuverenitást nem hagyja korlátozni, a nemzetstratégiai érdekeket pedig nem hagyja felrúgni – mondta a Nemzetközi Valutaalappal folytatandó tárgyalásokkal kapcsolatban Giró-Szász András.
A kormányszóvivő szerint Budapest számtalan esetben kompromisszumot kötött az Európai Bizottsággal és a Nemzetközi Valutaalappal, az Európai Központi Bank két héttel ezelőtti felvetéseire a magyar kormány és az Országgyűlés az első munkanapon reagált azzal, hogy elnapolta a jegybanktörvény szavazását. A tárgyalási folyamat részének nevezte azt, hogy a tárgyalófelek megállapodjanak abban, mi fogadható el, és mi nem. Hangsúlyozta: a megállapodásnak a tárgyalóasztal mellett kell végbemennie, és nem előfeltételek útján.
Népszavazás a Falkland-szigeteken
Népszavazást szervez jövőre a Falkland-szigetek önkormányzata a terület politikai státusáról, hogy véget vessen a Nagy-Britannia és Argentína között folyó viszálykodásnak – jelentette be tegnap a szigetek törvényhozó testületének vezetője. „Nem fér kétség hozzá, hogy a falklandiak az Egyesült Királyság saját önkormányzattal rendelkező tengerentúli területeként akarják megtartani a szigeteket, ezért a brit kormány teljes támogatásával úgy döntöttünk, hogy népszavazást tartunk” – mondta Port Stanleyben, a szigetcsoport fővárosában Gavin Short. David Cameron brit miniszterelnök üdvözölte a kezdeményezést, és közölte, hogy London tiszteletben tartja és megvédi a referendum eredményét. A szigetlakóknak kell eldönteniük, hogy britek akarnak-e lenni, a világnak pedig meg kell hallgatnia véleményüket. A Falkland-szigetek – spanyolul Las Malvinas – birtoklásáért Argentína és Nagy-Britannia harminc éve háborút vívott, amelyben a britek győztek. A háború június 14-én ért véget. Az évforduló alkalmából Cristina Kirchner argentin államfő New Yorkba utazik, és az ENSZ dekolonizációs bizottsága előtt csütörtökön megerősíti, hogy országa továbbra is igényt tart az Atlanti-óceán déli részében fekvő szigetcsoportra.
Tóásóról az EP-ben
A Bolíviában fogva tartott Tóásó Előd ügyét hozta szóba Gál Kinga (Fidesz) európai parlamenti képviselő az EP strasbourgi plenáris ülésén, a Latin-Amerikával folytatandó fejlesztési együttműködés meghatározásáról szóló jelentés vitájában. Szerinte kiemelkedő fontosságú, hogy mindennemű együttműködési megállapodás egyik alapvető eleme és megkerülhetetlen feltétele az emberi jogok tiszteletben tartása és védelme legyen az adott harmadik ország által. Példaként említette Tóásó Előd ügyét, aki immáron több mint három éve van előzetes letartóztatásban Bolíviában. Bár a bolíviai törvények szerint az előzetes letartóztatásban eltöltött idő legfeljebb 36 hónap lehet, ami idén április 16-án lejárt, Tóásó Elődöt mindeddig nem helyezték szabadlábra. Felszólította az EU illetékes szerveit, hogy kétoldalú egyezmények megkötésekor hangsúlyozottabban vegyék figyelembe az emberi jogok tiszteletben tartását az adott harmadik ország, jelen esetben Bolívia által.