Érettségi, egyetem – lehetőség vagy kényszer?

2012. június 16., szombat, Kovakő - diákmelléklet

Alig ért véget politikusaink megmérettetése, s még le sem járt a választások utáni hercehurca, ujjal mutogatás, máris kezdetét vette végzős diákjaink oly nagyon áhított érettségije.

Júniusban a szóbeliké a főszerep, melyre, mint tudjuk, a vizsgázók minősítésként nem jegyet kapnak, s megbukni sem tudnak. Érződik is körükben az érdektelenség, vizsgaidőpontokban különböző közösségi oldalakon általuk megosztott „aforizmákkal” találkozhatunk: „bemegyek, ha megkérdik, ki vagyok, annyit mondok, hogy nagyon ki vagyok”.
Kinek a hibája ez? Egyáltalán nevezhető-e hibának az, hogy a fiatalok nagy részét csupán a leadott anyag érdekli, hiányzik belőlük a motiváltság, az önálló gondolkodásmód, az értékteremtés utáni vágy? A szülők a diákoktól és a tanároktól, a diákok a szülőktől és a tanároktól, a tanárok pedig a szülőktől és a politikai élettől várták a megoldást – ördögi kör.
Az elmúlt években a tanügyminisztérium folyamatosan próbálta megoldani az ágazatban felmerülő problémákat. Próbál­ta. Megváltoztatta az érettségi menetét, kamerákat szereltetett a tantermekbe, szigorított, mindennek ellenére tíz érettségizőből hat diák sikertelenül zárta a tavalyi vizsgaidőszakot. Kísérleti bábokként kezelnek, minden évben módosítanak. Azonban a kivitelezés távolról sem nevezhető hatékonynak. A módosított érettséginek a tanterv változásában is meg kellene mutatkoznia. Vagy, a legújabb ötlet szerint: vissza a szakiskolákat! Ez hosszú távon valóban kamatoztatható döntés, viszont itt is jelen van az a fránya de – s ezúttal az ösztöndíjak mértékére gondolok (180–200 lej havonta diákonként). Ter­mészetes, hogy egy egészséges társadalomban szükség van a munkásokra, s talán elhibázott volt az évekkel ezelőtti döntés, miszerint megszüntették a szakiskolákat, s helyettük szakközépiskolai osztályokat létesítettek. Ennek eredményeként minden iskolát végzett nyugodt szívvel ment érettségizni, az egyetemek pedig szalagon hozták ki a friss diplomás egyetemistákat. Az eredmény? Minden iskolapadból kikerülő fiatal felsőfokú végzettséggel rendelkezik, de képtelenek elhelyezkedni végzettségüknek megfelelő állásokba, ugyanis az egyetemek nem a lehetőséget látják diákjaikban, hanem a pénzt, s így nem megfelelő szakmai tudással engedik útra őket.
A tanárok a színvonal csökkenésére panaszkodnak, míg a szülők azon csodálkoznak, hogy kicsi lányukat-fiacskájukat folyamatosan kudarcok érik, önbizalomhiányosak lesznek, tehetetlenségükben pedig csak azt képesek nap mint nap hangoztatni, hogy: „belőled sem lesz senki”...
                                                                                                                      Bencze Melinda
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 184
szavazógép
2012-06-16: Múltidéző - Kádár Gyula:

Erdélyi kis gyógyítástörténet 6. (Az egészségügyi ellátás kezdetei)

Népi gyógymódok és babonák
Az ősi tapasztalatok alapján használt népi gyógymódok részben lehetővé tették a gyógyulást. A különféle füvek, teák, szirupok valóban szolgálták a betegségből való kilábalást.
2012-06-16: Kovakő - diákmelléklet - :

Annál valóságosabb, minél értelmetlenebb

A mesés üdvök színe egészen hörgéssé halványul: viszonylagos sóhajok nyugalma.