Blues a színházban

2007. december 1., szombat, Magazin
Míg a kilencvenes évek legelején Blues az esőben címmel (is) jelentetett meg szabadtéri koncertjéről albumot a Hobo Blues Band (közismerten: HBB), mostanra annyit módosult ez a kép, hogy zenéjük ugyanolyan jól szól a színházban, mint egy szabadtéri koncertarénában.

Legalábbis ez a kép körvonalazódik a zenekar múlt szombati sepsiszentgyörgyi fellépése után, amikor a Tamási Áron Színházban emlékezetes koncerttel lepték meg a produkciójukra változatlanul fogékony háromszékieket. Földes László rekedtsége ellenére egyáltalán nem bizonyult hangtalannak, sőt, vélhetően nagy erőfeszítéssel, de ez maradjon az ő titka, szinte teljes egészében hozta formáját bandájával együtt — Fehér Géza, Gyenge Lajos, Hárs Viktor, Nagy Szabolcs, mindannyian dzsesszt is játszanak —, ma legalább olyan jól szól a HBB, mint rég. A közel háromórás koncerten eljátszották a régi, immár klasszikusnak és legendásnak számító dalokat, amelyek azért a nyolcvanas évek óta mit sem vesztettek időszerűségükből — elég csupán a nyitányként előadott blues soraira gondolni, miszerint ,,jó nekem a Trabant, nem kell Cadillac", de itt hosszasan idézhetnénk az igényes dalszövegekből —, illetve elhangzott néhány szám a most megjelent Senkifalva című új albumukról. Nem újdonság, hanem tény: a 62 esztendős Földes László, azaz Hobo legalább annyira színházi ember, mint énekes, az ,,idős pannóniai csavargó" a debreceni Csokonai Színház tagja. Így aztán a világ legtermészetesebb módján a HBB teljesen otthon van a színházban, igaz, néha azért a koncertet követő lelkes hallgató felugrana a székből, és tombolna, mint azt egy figyelemre méltó koncerten szokás. ,,A tehetségért aprópénz jár, tudom, történhetnek velünk nagy változások, de régi szarba lépünk az új úton" — énekli Hobo az általa bemutatott, gyönyörű Viszockij-dalok egyikében (hallgatható egyébként Földes László honlapján, de még jobb lenne itt, élőben követni!), persze, ezen kár keseregni, inkább érdemes kitartással hallgatni a zenekart. És főként várjuk vissza Földes Lászlót és bandáját: dallal, verssel, amivel éppen csak jönni akarnak. Lehet József Attila, Faludy György, Villon, Viszockij s végül, de nem utolsósorban: eredeti HBB. Mert az immár örök.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2007-12-01: Múltidéző - Egyed Ákos:

A székelyek eredetéről és megtelepedéséről

Jobbágyok és zsellérek
A jobbágyok robotterhének listája szintén falvanként és földesuranként változott. Bodokon például hetenként két napot szolgáltak ökörrel, és április 24-től november 24-ig két napot gyalogszerrel. Altorján és Szentléleken nyáron az ökrös jobbágyok heti négy, télen pedig két napot szolgáltak. Zágonban a Haller-féle nemesi gazdaság száz jobbágya közül 21 szolgált három napot, a többi kettőt és egyet.
2007-12-01: Magazin - Józsa Lajos:

A Csizmadia Céh adományai

Pontos számadást végeztek a sepsiszentgyörgyi csizmadiák céhbe tömörülésüktől kezdve. Vigyáztak minden krajcárra, és törvényük szerint a céhládát két kulccsal nyitották, s a két kulcs két mesterember tulajdonában volt.