Mikóújfalusiak Németországban

2012. július 26., csütörtök, Faluvilág

Kincs a mikóújfalusi ember kezében az a talentum, amit a kőfaragás szép, de nem könnyű művészetében nagyapáitól elsajátított. Az Olt-völgyi kőbányákból felszabadult szakképzett kőfaragók családi vállalkozásokat, kft.-ket alapítottak, tucatjával élnek a községben, akik ebből teremtik meg a mindennapi megélhetés alapjait. Építészeti elemek, kőkapuk, emlékművek, sírkeretek tükrözik azt a tudást, melynek ipartörténeti emlékeit a helybeli állandó jellegű kiállításon is láthattuk.
 

  • Egy vizsgamunka – előtérben Gábor Géza
    Egy vizsgamunka – előtérben Gábor Géza
  • A mestermű kerítés és az ezredévi emlékmű. Fotó: Nyáguly Vilmos
    A mestermű kerítés és az ezredévi emlékmű. Fotó: Nyáguly Vilmos

Kőfaragó-tanfolyamot indítottak 2010-ben Mikóúj­faluban, hogy a résztvevőknek ne kelljen ingázniuk Sepsi­szent­györgyre. Nem volt gond, hiszen bőven akad a településen, akinek köze volt a kőfaragáshoz-kőművesmunkához, gyakorlata is volt, de szeretett volna hivatalos papírt, diplomát szerezni. A tanfolyamon 2011-ben huszonkét munkanélküli és tíz vállalkozó vett részt. Ennek folytatása volt egy kéthetes továbbképzés, amelyen különféle okok miatt a sikeresen vizsgázókból csak tizennégyen vettek részt Németországban, a Lipcse melletti Schneu­ditz településen – tudtuk meg Gábor Gézától, aki maga is ott volt.
– A képzést a megyei munkaügyi hivatal pályázta meg a Leonardo da Vinci-programban. A teljes ellátást, a képzés minden költségét a szervező biztosította, aki olyan munkafrontot nyitott számunkra, ahol az építkezés minden fázisában ki-ki meg tudta mutatni tehetségét. Rendes nyolcórás munkaprogramunk volt. Egy terjedelmes, hathektáros régi uradalom épületein dolgoztunk, melyek részben már fel voltak újítva-restaurálva. Kiváló lehetőségünk nyílt tanulni, hiszen együtt dolgoztunk két lengyel, egy portugál, egy kaposvári magyar és egy aradi román munkacsoporttal. Különböző szakmai csoportokba osztottak be, minket, újfalusiakat a restaurátori csoportba. Nemcsak kőrestaurálással foglalkoztunk, volt, aki falat rakott kőből, vakolt, téglákat épített be a hiányos falba. Forgatták a csoportokat, hogy mindenki szerezhessen tapasztalatot minden restaurátori és építkezési, kő­faragási fázisban. A németek jelesre vizsgáztak szervezésből. Mun­ka után, a hétvégeken kirándulásokon és kulturális programokon vettünk részt, múzeumokat látogattunk. El­látogattunk Lipcsébe, Ber­­lin­be, sok szép élményben volt részünk. Számomra valamelyes lehetőség is nyílik majd, hogy visszamehessek oda munkára.
Nyáguly Vilmos polgármester elmondta, hogy a tan­folyamot végzettek itthon, helyben is bemutatták-gyakorolták tudásukat. Jeles kő­faragó vállalkozók irányítása alatt (Bartos Mihály mester, Nyáguly Ferenc „Csi­golya” és Benedek Jenő) szép és mutatós kőkerítést építettek a mikóújfalusi római katolikus plébánia és templomkert bejáratához. Az említetteken kívül szinte minden helybeli kőfaragó részt vállalt a munkában. Mivel a kerítés piacos (utca felőli) oldalára új kőre volt szükség, a kőfaragó vállalkozók követ ajánlottak fel, a belső oldalra a régi kerítés köveit használták fel.
– Ekkor született meg az a gondolat, hogy a gróf Mikó Imre nevét viselő, teljesen felújított kultúrotthon udvarán álló millenniumi emlékművet (melyet Keresztes Zoltán tervezett és készített 2000-ben) hozzuk ki az elszigeteltségből, és építsük be a templom előtti kőkerítés sorába – mondta a polgármester. 120 négyzetméter új követ adományoztak a kőfaragók, és kalákában felépítették a kerítést, amely éke a főútnak, megkímélve az egyházat az erejét meghaladó kiadásoktól. Én hiszem és vallom, hogy ezzel a munkával sikerült feltámasztani újra Mikóújfaluban a közösséget megtartó-összeványoló székely kalákát, amely távlatilag is fontos, mert ily módon szeretnénk majd felújítani szeptemberben a borvízforrás csorgóházát is. Az sem titok, hogy munka végeztével közösen ültünk az egyháztanács által megterített fehérasztalhoz.
Simó Gábor plébános elismerését és köszönetét fejezte ki a munkáért, megbizonyosodva arról, hogy mikóújfalusi hívei ezzel is kifejezték ragaszkodásukat egyházukhoz, s több, mint egyszerű jótett az is, hogy a kalákában más felekezetűek is részt vettek.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-07-26: Faluvilág - Kisgyörgy Zoltán:

Mi lesz a vadkárokkal? (Erdővidék)

Megbeszélésre hívták Bardocra a környék termelői-gazdái Sárkány Árpád mérnököt, a Dél-Hargita Vadász Egye­sület vezetőjét, mert tetemes károkat okoztak az amúgy is szárazság szenvedte mezőn azok a vadak, amelyek a Kormos Vadász Egyesület által kezelt terület irányából támadják a mezőgazdasági terményekkel bevetett határt. A megbeszélést a bardoci önkormányzat székházában tartották, ahol a meghívást szorgalmazó termelők mellett jelen volt Balázsi Dénes polgármester és a vadkárok nyilvántartásával, az azzal kapcsolatos intézkedésekkel megbízott Kolumbán Sándor alpolgármester.
 
2012-07-26: Család - :

Nyaralás: gyerekkel vagy nélküle?

A szülők sokszor nehezen döntenek: egyrészt szívesen kimozdulnának kettesben egy rövid időre, másrészt lelkiismeret-furdalásuk van, ha a kicsiket otthon hagyják…