Felemelni kell, beolvasztani, vagy felszámolni az erdélyi cigányságot? Milyen problémákat jelentenek a többségi magyar társadalom számára a romák, és vannak-e megoldások ezekre a gondokra? Ilyen és hasonló kérdések merültek fel azon az előadáson, amelynek címe: Cigánykérdés Erdélyben. Az előadók – lelkészek és szociológus – személyes tapasztalatokkal, színes emlékekkel fűszerezve beszéltek a kérdésről, sok érdekes oldalát, vonzatát villantották fel.
Márkus András sepsiszentgyörgyi katolikus lelkész bő másfél évtizede a „cigányok papja”, mesélt az indulásáról, hogyan vált külön a cigány gyülekezet, hogyan építette fel az önálló cigány iskolát, milyen eredményeket értek el, milyen kudarcokkal szembesült. Kincses Kálmán Székelyszenterzsébeten, egy ma már 60 százaléknál is nagyobb arányban romák lakta faluban református lelkész, ő az együttélés problémáit vázolta. Fosztó László szociológus, antropológus, a Nemzeti Kisebbségkutató Intézet munkatársa az európai törekvésekről, a készülő romastratégia munkakörülményeiről beszélt.
Márkus András a nyolcvanas években gelencei segédlelkészként már sikerrel terelgette a templomba a cigány gyerekeket, s korán tudatosult benne, bizony a templom mellé iskola is szükséges, csak így lehet felemelni a roma közösséget. Tizenhat éve működik a Néri Szent Fülöp cigány iskola Sepsiszentgyörgyön, de csak részben hozott sikert, nagyon erőteljes a lemorzsolódás, az első osztályba még 50–60 gyermeket íratnak be, a nyolcadikat jó esetben tízen végzik el (idén csak négyen), az érettségi vizsgát legfeljebb egy-kettő teszi le négy-öt évenként. A kormánynak kéne szigorítania a szabályokon, iskolába járáshoz kötnie a segélyek folyósítását, mert csak kényszerrel vehetőek rá a szülők, hogy engedjék gyermekeiket tanulni, legtöbbször ugyanis ők nem engedik, nem a gyermek akar lógni. „A gyógyuláshoz sokszor fájdalmas injekciókra, beavatkozásokra van szükség. Ez esetben is ilyesmi kellene” – vélekedett Márkus atya.
Kincses Kálmán saját faluja helyzetét vázolta, ahol többségbe került a cigányság, és szépen lassan bekövetkezik, hogy nem ők emelkednek fel, hanem a magyar embereket húzzák le magukhoz, egyre igénytelenebbé válnak a magyarok is, már nem zavarja őket düledező kerítésük, a szemetes utca. Szólt a cigányok hibáiról, de az elmúlt évek szolgálata arra is ráébresztette, tulajdonképpen természetükből, habitusukból fakad, hogy ilyenek, hogy csak a mában élnek, a 30 fokos melegben eszük ágában sincs tüzelőről gondoskodni, s ha az aznapi betevő kikerült, nem törik a fejüket azon, holnap mit tesznek majd az asztalra. Kincses Kálmán bírálóan, a gondok ismeretében, de ugyanakkor sok szeretettel beszélt gyülekezete cigány tagjairól, és pozitív példákat is tudott mondani (a kántorrá képzett roma kisfiúról), de olyan is történt, hogy a cigányok közül kiemelt, a teológiát ösztöndíjjal elvégző fiatal már nem volt hajlandó visszamenni papnak saját közösségébe.
Képmutatás volna azt mondani, hogy a falusi közösségeknek a dolga integrálni a cigányokat, ezt az európai hatalmak sem várhatják el. Párbeszédre van szükség, amely helyi szinten zajlik, de alapvetően regionálisan kell megoldásokat keresni – fejtette ki Fosztó László. Az EU négy pontot tart rendkívül fontosnak a romák integrációja szempontjából: az oktatást, a munkahelyteremtést, a lakhatási körülmények javítását és az egészségügyi ellátás biztosítását – általában ezekre fordítanak pénzt, és ezek képezik az elkészült, 2020-ig érvényes romastratégia alapját is. Fosztó László szerint nagyon fontos, hogy a kisebb közösségek ne maradjanak magukra a cigányokkal kapcsolatos gondokkal.
A kétórás beszélgetés során még számos kérdésről szó volt. Márkus András olyan értékeket sorolt fel, melyeket bizony jó lenne, ha a magyarok vennének át a cigányoktól: az összetartásukat, szaporaságukat vagy rendkívüli gyermekszeretetüket említette. Felmerült az is, jobb-e, ha az egyházak külön gyülekezeteket hoznak létre a cigány közösségek számára, szabad-e, jó-e az egyházi adó kifizetéséhez kötni a keresztelést, temetést. Pró és kontra érvek hangzottak el a szegregált, illetve a vegyes oktatással kapcsolatosan, és Márkus András is elismerte, ma már úgy látja, talán hasznosabb lenne, ha csak I–IV.-ben működne a külön roma iskola, V. osztály után már vegyes osztályokba járnának a cigány gyermekek, mert szükségük lenne a jó példára.
Az egyértelműen kiderült: az igen összetett cigánykérdésre megoldást nem sikerül találni Tusnádon, de igen hasznos volt a szeretetteljes, megértően bíráló, odafigyelő, emberi beszélgetés, a jelen levő 50–60 fős közönség a kérdés számos, általa nem ismert oldalával szembesülhetett, a feladatot vállaló lelkészek pedig érezhették, nincsenek teljesen egyedül. A cigánykérdés megoldása ugyanis nemcsak az ő feladatuk, nem néhány szakértő dolga, kisebb vagy nagyobb mértékben, de mindannyiunk felelőssége.