Idén duplán megrendezik a magyar dal napját: a Presser Gábor által megálmodott eseményt augusztus 5-én, a Sziget Fesztivál „mínusz kettedik” napján, szeptember 9-én, vasárnap pedig országszerte is megtartják.
„Ha 2008-ban a Sziget Fesztivál nem állt volna mellénk, lehet, hogy a magyar dal napja nem is valósul meg. Az akkori mínusz egyedik napi rendezvény után tudtam igazán megfogalmazni, miként szeretném a jövőben megvalósítani ezt a napot, így vált országos eseménnyé szeptember második vasárnapján. Idén elsősorban azért tudunk duplázni, mert nemcsak a 20. Sziget jubilál, az ötödik rendezvénnyel mi is, így a rendes magyar dal napja mellett egyfajta ajándékként visszatérhetünk az eredeti helyszínre” – mondta Presser Gábor dalszerző, billentyűs, énekes. Úgy véli, az Ünnepi gála címmel futó szigetes buli egyben kiváló figyelemfelkeltés is lehet a szeptember 9-i magyar dal napjára. Tavaly országszerte negyven színpadon csaknem hatvanezren látogatták a magyar dal napja koncertjeit, előadásait. Idén a fő helyszín Szombathely lesz, amely elnyerte a magyar dal fővárosa címet.
A szeptemberi országos rendezvény eddigi fő támogatója nem tudta tovább finanszírozni a magyar dal napját, a Sziget Kft. az augusztus 5-i, „mínusz kettedik” napi rendezvényének bevételéből támogatja az egy hónappal későbbi eseményt, így lesz lehetséges idén duplán a magyar dal napja. Különböző pályázatokon a Nemzeti Kulturális Alaptól is nyertek hatmillió forintot.
„A fő cél továbbra is az, hogy minél inkább sikerüljön meríteni a magyar dal kincsestárából, a városi és népi hagyományokból, miközben folyamatosan születnek újabb remek számok. Nemrég találtam egy több mint százéves kottás kötetet egy antikváriumban, és elképesztő, milyen dalok vannak benne” – hangsúlyozta Presser Gábor. Mint felidézte, 2008-ban a Szigeten különlegesség volt, és a magyar dal napján azóta is hagyomány, hogy olyan formációk lépnek fel, amelyek korábban soha nem játszottak együtt közönség előtt. Ilyen volt négy évvel ezelőtt Presser Gábor közreműködése a Quimby blokkjában. Idén például Szörényi Levente Horváth Charlie-val közös produkcióra készül, az LGT pedig a Csík Zenekar két tagjával, valamint Bródy Jánossal együtt fog játszani. A Szigeten a több mint hetven fellépő szinte lefedi a magyar könnyűzene élvonalát, ott lesz például Zalatnay Sarolta, Fenyő Miklós, a Beatrice, Balázs Fecó, az Európa Kiadó, az Első Emelet, Hobo, a Karthago, Koncz Zsuzsa, a Ladánybene 27, a Neoton Família, a Pa-Dö-Dö, a Pál Utcai Fiúk, a Republic, a KFT, az URH, a Tátrai Band, Török Ádám és a Mini, a Kimnowak, Gerendás Péter, Keresztes Ildikó, Kardos-Horváth János, a Kiscsillag, Rúzsa Magdi, Sub Bass Monster, a Péterfy Bori & Love Band, a Tankcsapda és a Vad Fruttik is.
A négy évvel ezelőtti rendezvényhez hasonlóan idén újra öt-hat perc jut egy-egy produkcióra, de lesz néhány hosszabb műsor is. Az augusztus 5-én délben kezdődő és egészen 23 óráig tartó koncertfolyam a Sziget nagyszínpadán ezúttal is közös énekléssel ér véget: 2008-ban a Tavaszi szél vizet áraszt című népdalt adta elő egy gyermek és több sztár együtt, idén a Csillagok, csillagokat.
Szeptember 9-én a tíz budapesti helyszín mellett Szombathelyen, Egerben, Hévízen, Salgótarjánban, Boldogon és Zsirán lesznek magyar dal napi rendezvények. Szombathelyen, a magyar dal idei fővárosában kétnapos programfolyammal készülnek, Egerben három helyszínen lesznek események, Hévízen egy ötnapos rockfesztivál utolsó napján ünneplik a magyar dal napját, Salgótarjánban szintén lesznek szombaton nulladik napi koncertek, vasárnap pedig Karácsony János LGT-dalokat játszik. Budapesten a Bem Rockparton az első májusi tabáni koncertek negyvenedik évfordulójára emlékeznek Török Ádám vezetésével, az Angyalföldi Gyermek- és Ifjúsági Házban gyerekműsor lesz a Makámmal, a RaM Colosseumban Bródy János lép fel, a Blokk alkotói közösség épületében idén is várják az érdeklődőket az ott próbáló zenekarok, a Vígszínházban Kern András lesz a főszereplő, az Óbudai Társaskörben a Szép magyar ének című daloskönyv áll a középpontban, a Kobuci kertben gyermekeknek szóló koncertek (Gryllus Vilmos, Kolompos) után Ferenczi György és a Rackajam, Szabó Balázs Bandája, a Besh o droM és Ripoff Raskolnikoff is játszik. A dzsessz kedvelői a Népligetben a SzeptemberFeszt utolsó napjának programjaként láthatnak koncerteket csaknem tíz órán át, az A38 hajón Zeneszöveg színpadot állítanak, az R33 stúdióban az alternatív zene képviselői játszanak, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen pedig mesterkurzust lehet venni Gulyás Dénestől. Idén is lesz Dallamos Villamos: a tervek szerint a 4-es villamoson szeptember 2-án és 8-án fiatal muzsikusok zenélnek a közönségnek.