Enyhítenék a szárazság okozta károkat

2012. július 31., kedd, Gazdakör

Egyre aggasztóbb hírek érkeznek a hosszan tartó szárazság okozta terméskiesésekről. A hivatalos adatok szerint a gabonáknál országos szinten az átlagtermés 20 százalékkal kisebb, mint tavaly. Nem hivatalos adatok szerint viszont a búzatermés a tavalyinak 60–70 százaléka.

Nagyobb gond lehet viszont a törökbúzánál és a napraforgónál, a tengerinél akár 80, a napraforgónál pedig 50 százalékos kiesésre is számíthatunk. Há­romszéken sem jobb a helyzet az országosnál, habár az őszi gabonáknál a mezőgazdasági igazgatóság adatai szerint 2800 kg az átlagtermés, vagyis kisebb mértékben (20–30 százalékban) érintette a szárazság. Nagy a baj viszont a burgonyánál, a kukoricánál, a cukorrépánál, a zöldségnél és a takarmánynövényeknél. Burgonyából a tavalyi 21–22 tonnás átlagterméshez képest idén ennek felét sem fogják betakarítani. A gumók mérete jóval az 5,5 cm átmérőjű étkezési szabvány alatti. Az igazgatóság kárfelmérési csoportja községenként felméri a szárazság okozta kár mértékét. Daniel Constantin agrárminiszter a termelőkkel történt sorozatos találkozások eredményeként a betakarítások elvégzése után kártérítést ígért. Eszerint rövidesen kormányhatározatba foglalják: a mezőgazdasági profilú kis- és középvállalkozások, cégek kárát állami költségvetésből 80 százalékban megtérítik. Alapul vennék az utóbbi három év átlagtermését, s ha az idei 30 százalékkal kisebb az előző esztendeiekhez képest, a csökkenés 80 százalékát kifizetnék az igénylőnek. A magángazdák ese­tében gazdaságonként 7500 eurós kártérítést ígért a tárcavezető. A másik intézkedés a 2012-es évre járó területalapú támogatás egy részének előrehozott kifizetése. Ez irányban a miniszter megkapta az unió szakbizottságának beleegyezését, így október 16-tól kezdődően hektáronként 55 eurót fizetnének előlegként. Ugyan­akkor lehetőség adódik arra is, hogy az igénylő az össztámogatás 90 százalékát hitel formájában vegye fel valamely kereskedelmi banktól a kifizetési ügynökség által kiállított, az össztámogatás értékére vonatkozó igazolvány alapján. A napokban látott napvilágot a 146-os miniszteri rendelet is, amely szerint az öntözésre használt villanyáram 20 százalékos ártámogatásban részesül.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 9
szavazógép
2012-07-31: Gazdakör - Bokor Gábor:

Hasonló gondokkal küszködnek

A magyarországi, Veszprém megyei Olaszfalu két kisgazdájával beszélgethettünk nemrég. Arra próbáltunk választ találni, milyen problémákkal szembesülnek az anyaország kisgazdái. A Vörös Dávid káposztatermelővel és Dobos Károly burgonyatermelővel (mindketten másodállásban gazdálkodnak) folytatott eszmecsere nyomán kiderült, szinte ugyanazok a gondjaik, mint székelyföldi sorstársaiknak, az uniós csatlakozás számukra sem hozott semmi jót.
 
2012-07-31: Gazdakör - :

Fertőtlenítsük a gabonaraktárakat (A növényvédő ajánlja)

Folytatódik az aszályos nyár, amit az utóbbi napok forró szélviharai még elviselhetetlenebbé, még kártékonyabbá tesznek. Észak-Afrikában, Egyiptomban fúj hasonló szél, mely a finom homokot kergeti maga előtt – a helyiek chamsin-nak hívják. Re­méljük, nálunk nem hasonló jelenségről van szó, hiszen a chamsin kifejezés arabul ötvenet jelent, ami arra utal, hogy ezek a forró és száraz szelek 50 napig tartanak. Azt azért érdemes megjegyezni, hogy a szél felkeltével mind a fagykárok, mind az aszálykárok sokszorosan súlyosbodnak.