Nem csitul a romániai belpolitikai feszültség, a fejlemények miatt az Amerikai Egyesült Államok olyannyira aggódik, hogy külügyi államtitkár-helyettesét küldte Bukarestbe tájékozódni. Eközben a legfőbb ügyészség hat különféle intézménytől – többek között az alkotmánybíróságtól – foglalt le a népszavazással kapcsolatos iratokat, az állandó választói névjegyzék feltételezett hamisításának ügyében kihallgatták Ioan Rus lemondott belügyminisztert, a képviselőház pedig mára összehívta állandó bizottságát, hogy az alsóház jogi bizottságának továbbítsa az ügyészség kérését Victor Paul Dobre mentelmi joga felfüggesztésének ügyében.
Washington nyugtalan
A romániai belpolitikai helyzetről tájékozódott tegnap Bukarestben Philip Gordon amerikai külügyi államtitkár-helyettes, aki a Crin Antonescu ideiglenes államfővel folytatott tárgyaláson kijelentette, Washingtont nyugtalanítják a romániai belpolitikai fejlemények. Gordon először Traian Băsescu felfüggesztett államfővel találkozott zárt ajtók mögött, majd Antonescu fogadta őt az elnöki hivatalban. Ez utóbbi találkozó kezdetén – amikor a média képviselői még jelen lehettek a teremben – az államtitkár-helyettes kifejtette, Washingtont azért nyugtalanítja a romániai politikai helyzet, mert az Egyesült Államok stratégiai partneri viszonyt ápol Bukaresttel, ezért Washingtont érdekli a romániai demokrácia, valamint az intézmények függetlensége. Antonescu szerint szükséges volt a mostani találkozó, hogy tisztázzák a Romániában kialakult helyzetet. Gordon délután Victor Pontával is találkozott, a kormány közleménye szerint a miniszterelnök behatóan tájékoztatta az amerikai felet, biztosítva, a kabinetnek is érdeke, hogy az igazságügyi szervek mihamarabb döntést hozzanak a július 29-i népszavazás végeredményéről, ezáltal Románia gazdasági és társadalmi téren vállalt prioritásait gyorsabban megvalósíthassa.
Megbeszéléseit követően Philip Gordon úgy nyilatkozott, az Egyesült Államok fenntartja az Európai Bizottság 11 pontos ajánlását. „Érdekel bennünket Románia jövője, a demokrácia jövője” – mondta, hozzátéve, ennek tudatosításáért jött Romániába. „Mint ismeretes, hihető vádak hangzottak el a népszavazással kapcsolatban törvénytelen szavazatok sokaságáról, a választói névjegyzék módosítására tett kísérletekről, és úgy tűnik, az alkotmánybíróságra is nyomást gyakoroltak. Ezek a vádak megkérdőjelezik bármely eredmény törvényességét” – jelentette ki az államtitkár-helyettes. Arra a kérdésre válaszolva, hogy elégedett-e a romániai féltől kapott válaszokkal, úgy felelt: „azt hallottam, amit kellett”, és hogy látogatása egy teszt, melyet nem érdeke Romániának elbukni.
Philip Gordonnak a kormánypalotában tett látogatásakor mintegy harminc tüntető jelent meg román és amerikai zászlókkal, illetve kétnyelvű, Ponta és kormánya lemondását, a demokrácia megmentését kérő táblákkal.
Iratokat gyűjt az ügyészség
Tegnap az ügyészség az alkotmánybíróság, az Állandó Választási Hatóság, a Központi Választási Iroda, az Állampolgársági Hivatal, a belügyminisztérium útlevélosztálya és lakosság-nyilvántartó hivatala székházában foglalt le olyan iratokat, melyeket a választói névjegyzék ügyében indított vizsgálat tisztázásához szükségesnek tartott. Többek között az államfő leváltásáért tartott népszavazás összes szavazókörzetének jegyzőkönyvmásolatát, az állandó választói névjegyzéket, a választói pótlistákat, a román állampolgárság megszerzését, illetve az arról való lemondást tartalmazó statisztikai adatokat, a külföldön állandó lakhellyel rendelkező román állampolgárok adatait tartalmazó dokumentumokat gyűjtötte be az ügyészség.
Terítéken Dobre mentelmi joga
A választói névjegyzékek kapcsán indított vizsgálat során a legfőbb ügyészség pénteken kérte Victor Paul Dobre korábbi közigazgatásért felelős tárca nélküli miniszter mentelmi jogának megvonását hivatali hatáskörrel való visszaélés miatt. Valeriu Zgonea, a képviselőház elnöke tegnap azt nyilatkozta, mára hívja össze a képviselőház Állandó Bizottságát annak érdekében, hogy elküldjék a jogi bizottságnak az ügyészség kérését Dobre ügyében. „Én nem akadályozhatom az igazságszolgáltatási eljárást, nem fogom azt tenni, amit Monica Iacob Ridzi ügyében tettek, hogy a kérés nyolc hónap után ért el a jogi bizottsághoz. El fogom azt küldeni a jogi bizottságnak, amely ellenőriz minden dokumentumot, és ezeknek ismeretében határoz” – mondta Zgonea. Megemlítette, a képviselőház szabályzatában nem írja, hogy a házelnök köteles összehívni az Állandó Bizottságot, de megteszi ezt a lépést, hogy biztosítsa a parlamentnek a döntési jogot. Hozzátette, a dosszié szigorúan titkos, senkinek nem volt hozzáférhetősége ahhoz, és minden a törvény előírásai szerint fog zajlani.
Az ügyben ez idáig eljárás indult Contantin Manoloiu, a belügyminisztérium lakosság-nyilvántartó főosztályának vezetője, illetve Ioan Căbulea államtitkár ellen, az ügyészek pedig tegnap kihallgatták Ioan Rus lemondott belügyminisztert, aki azt nyilatkozta, sem Traian Băsescu, sem Crin Antonescu nem kérte tőle személyesen, hogy a választói névjegyzéket csökkentse vagy növelje, csak a tévén keresztül üzentek neki, senki nem gyakorolt nyomást rá, ezért nyilvánosan bocsánatot kért a két politikustól.