Körvonalazódik, hogy a tehenek után járó állami támogatást hatszáz lejre emelik – hozta a jó hírt Ötvös Mózes, a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének elnöke. A támogatás növelését már korábban írásban kérték a marhatartók.
Ötvös a múlt héten a szarvasmarha-tenyésztők országos delegációjának tagjaként tárgyalt a mezőgazdasági minisztérium illetékeseivel. A kormánynak 219 millió euró áll a rendelkezésére, amit 1,6 millió szarvasmarhára kell leosztani – mondta az elnök. A tárca végleges válaszát ezen a csütörtökön tudják meg, amikor újból tárgyalnak a hivatalosságokkal.
A minisztérium 200 lejes előleg kifizetését helyezte kilátásba, ezzel azonban nincsenek megelégedve a gazdák. „A nagy szárazság, a takarmányhiány komoly anyagi erőfeszítések elé állítja a tehéntartókat, így azt kértük, az előleg legyen legalább 300 lej tehenenként, a teljes támogatás ötven százaléka” – mondta Ötvös Mózes.
A jó hírek ellenére az állattartó gazdák továbbra is szorult helyzetben vannak. Az első kaszálás messze nem hozta a korábbi évek szénamennyiségét, sarjúkaszálásra még esély sincs. A bálázott széna ára mára meghaladta a hét lejt, a gazdák a szalmát is takarmányként vásárolják. A piacokon napról napra emelkedik a takarmánygabona ára. Tegnap a zágoni gabonapiacon egy kiló kukoricáért 1,4 lejt kértek az árusok, a búzát 1,3 lejben mérték, a korpa kilóját 1,2 lejért ajánlották. Ilyen takarmányárak mellett kérdéses, hogy a gazdáknak érdemes lesz-e vásárolt takarmánnyal kiteleltetniük barmaikat. A déli megyékben máris jóval értékük alatti áron kínálják a teheneket, juhokat, ám vevő is gyengén akad. Ha nem tudnak élősúlyban túladni az állatokon, akkor csak a levágás lehetősége marad meg az állattartóknak.
A gazdák mellett a gazdasszonyok is vakarhatják a fejüket. Az eltevési szezon alig kezdődött el, de a zöldségek ára máris látványosan emelkedik. Tegnap a zágoni piacon 2,5 lejt kértek egy kiló paradicsomért, a padlizsán két, a kápia négy, a paradicsompaprika öt, az uborka három lejbe került. A száraz sárga hagyma kilója két lej volt, a vöröshagyma egy lejjel drágább, a burgonyát 1–1,4 lejben kínálták. Ezek az árak az egy héttel korábbihoz képest jóval emelkedtek. A termelők pedig figyelmeztetnek: a termőföldeken fogyóban a zöldség, megtörténhet, hogy egy hónap múlva már nem lesz hazai zöldség a piacokon, helyét az importból származó, még drágább, de silányabb termékek foglalják el.