Erdei iskola a Vadas-tetőn

2012. augusztus 22., szerda, Környezetünk

A Vadas-tetőn meghitt hely fogadja a látogatót: az állandóan fejlődő, szépülő Cserkészpark természetközeli emberek táborhelye, ahol nyaranta több száz gyermek – köztük szegény sorban élők is – megfordul. A háromszéki Pro Natura mozgalom egykori elindítója, Gaál Sándor a lelke, mozgatóembere az itteni történéseknek, aki örül annak, hogy újabban egyre több fiatal pedagógus szegődik melléje.
 

Sepsikőröspatakról az egykor hadi útnak keresztelt szakaszon érünk a Baróti-hegység gerincére, s bizony jó látni, hogy nemcsak a mindenhol felbukkanó fakiter­melés, állattartás uralja a környé­ket, hanem a korábbi utászházat takaros, otthonos cserkészépületté alakították. Szerethető hely, be­fogadó környezettel, ez önmagában is jelentős Sepsiszentgyörgy közelében. A legnagyobb érték az alapítók természetközeli szellemi­sége. „Jó, hogy sikerült magunknak Székelyföldön egy birodalmat létrehozni” – mondja Gaál Sándor, a Vadas Cserkészpark házigazdája, megálmodója. Nem hagyták, hogy az utászház tönkremenjen, a Ro­mániai Magyar Cserkészszövet­ség birtokába került 2005-ben, azóta folyamatosan alakítják. Sok önkéntes kéz munkája nyomát viseli, gyermekek, felnőttek egy­aránt dolgoztak azon, hogy emeletes ágyakkal, rendbe tett helyiségekkel alakítsák télen-nyáron működőképes táborhellyé. Negyven főt tudnak kényelmesen elszállásolni, de arra is volt már példa, hogy vihar idején százan húzták meg magukat.
Gaál Sándor elve egyszerű: ki kell mozdítani a gyermekeket megszokott, otthoni környeze­tükből, megismertetni velük a természetet, s egy-egy, a környékre szervezett túrán – például Zalán­patakig – lehetőséget adni nekik, hogy kipróbálják magukat, de a Vadas Cserkészparkban akár egy hagyma meghámozása vagy a mosogatás is élmény az apró­ságoknak. Az önállóság, a felelős­ségérzet első impulzusaival is találkoznak, és ez nem csak életre szóló élmény, hanem egy szem­léletmód megalapozása is lehet. Hiszen a környék megismerése, fák, füvek, állatok, gombák, mind a természet irányába terelik a gyermekeket, s ezt Gaál Sándor szerint nem lehet elég korán kezdeni. Olyan is volt, hogy háromszáz óvodás rohangált a környéken.
A Vadas Cserkészpark bárkinek nyitott, nemcsak cserkészeknek, más kisdiákok, felnőttek is tá­boroznak itt. Lehetőséget biz­tosí­tanak nehezebb sorsú gyerme­keknek is, hogy pár napot itt töltsenek, hiszen olcsó, önellátó táborokat szerveznek, az ott tartózkodás ára napi egy lej. Azon múlik, hogy egy-egy településen valaki – tanító, tanár, lelkész – észreveszi-e, kiket érdemes elhozni, itt aztán egy életre megszokják, „ne tasakos teát főzzenek, hanem gyógynövényeket gyűjtsenek”. A táborozókat állatismertető pannók fogadják, még egy-egy koponyát is bemutatnak, a túraútvonalak jelzőoszlopai alatt pedig virágok ékeskednek, közöttük számos ültetett havasi gyopár. Tervezik, hogy nyaranta biciklizzenek a környéken, télire pedig a sífutást szeretnék meghonosítani, s bár igen fiatalos, hatvanhárom esztendejével Gaál Sándor már nyugdíjas korára gondol, amikor több ideje lesz majd a Vadasra, a Cserkész­parkra, s szeretné, ha három kisebb hucul lovat is beszerezhetnének, hogy a gyermekek lovagolhassanak is.
Gaál Sándor a sepsiszentgyörgyi Tanulók Klubjában környezetvédelmi kört vezet, fizika-kémia szakos tanárként már Kom­mandón megszokta – 1974 és 1987 között tanított a hegyvidéki településen –, „értelmét látta”, hogy a diákokat vakáció alatt kirándulni vigye a Keleti–Kár­pá­tokba. Ma is vallja: a gyermekekért teszi mindezt, hiszen a Vadason észrevétlenül nevelődnek, s a természetről szerzett ismeretek mellett közösségi játékokkal színesítetten, erdő-mező lenyomatával térnek haza. „Az lenne fontos – összegez Gaál Sándor –, hogy minden faluban legyenek, akik áldozatot vállalnának a gyermekekért, akik érzik, valami jót kellene adni nekik, közelebb kellene hozni őket a természethez.”

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 15
szavazógép
2012-08-22: Emlékezet - József Álmos:

Pillanatképek a sepsiszentgyörgyi kollektív gazdaság életéből

A Romániai Magyar Lexikonban László Mártonnak a Kollektivizálás a Székelyföldön című szócikke szerint a kollektivizálás a mezőgazdaságban az egyéni gazdálkodás helyett a közös – kollektív – gazdaságok kialakítását jelenti. Tágabb értelemben a vidéki társadalom és gazdálkodás teljes, a szovjet modell szerinti átalakítását fedi le. Ez a folyamat a kommunista hatalomátvételtől (1947–1948) kezdődött, és végét a mezőgazdasági termelőegységek összevonásának befejeztével állapíthatjuk meg (kb. 1962 vége). Társadalmi célja egyrészt az egyház befolyásának csökkentése, a nagygazda réteg felszámolása, másrészt egy új, rendszerhű elit kinevelése a szegény és nincstelen földművesekből.
 
2012-08-22: Környezetünk - Kisgyörgy Zoltán:

Magyarhermány kincsei

Magyarhermány régebb értékesített kincseiről többen írtak. Boér Imre Baróton élő nyugalmazott tanár szülőfalujáról 2006-ban megjelent írásából* két, nyersanyagra vonatkozó részt a jövőre való tekintettel érdemesnek tartottunk idézni.