Az egymást követő kormányok sorozatosan visszafaragják az önkormányzatok pénzét, ebbe a sorba illeszkedik a Ponta-kabinet szándéka, hogy központosítottan, az Adó- és Pénzügyi Hivatalokon keresztül gyűjtse be a helyi adókat és illetékeket. Mindezt elfogadhatatlannak nevezte Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere.
A városvezető felidézte, 2010-ben az állami alkalmazottak fizetésének csökkentése után a kormány kisebb részt hagyott a személyi jövedelemadóból a helyi és megyei önkormányzatoknál, 2011. január elsejétől, az új tanügyi törvény alkalmazását követően ismét kevesebb pénzt osztottak vissza a fejkvóta rendszerre hivatkozva.
Antal Árpád polgármester most az RMDSZ nevében is egyértelmű kéréssel fordul a kormányhoz: a fizetések visszaállítása után igazítsák ki a visszaosztási arányt is, ismét kapják meg az önkormányzatok a 2010 előtti részt a személyi jövedelemadóból. Másképp képtelenek megoldani alkalmazottjaik fizetésemelését, ugyanis év elején a költségvetés tervezésekor nem szerepelt benne ez az összeg, és csak a beruházásoktól tudják elvenni a béremelésekhez szükséges pénzt. A bukaresti hatalom továbbra is az önkormányzatok rovására akar pénzhez jutni, a legfrissebb tervek szerint kivennék a helyiek kezéből az ingatlanadók, helyi illetékek beszedését.
Sepsiszentgyörgy polgármestere ezt semmiképpen nem találja indokoltnak, s azt az érvet sem tudja elfogadni, hogy így hatékonyabb lenne a pénz begyűjtése. Azzal sem ért egyet, hogy ily módon juttassanak több pénzt a jelentős szociális gondokkal küszködő önkormányzatoknak, hiszen a személyi jövedelemadó és a profitadó a központi szervek rendelkezésére áll, az a nagyobb arány, s abból megoldhatnák a méltányos elosztást is. Antal Árpád szerint, ha a kormány valóban segíteni akar az önkormányzatokon, olyan szabályokat kellene elfogadnia, amelyek lehetővé tennék például az adósságok közmunkává alakítását. Ezzel három gondot orvosolhatnának: elvégeztethetnének bizonyos munkálatokat, az érintettek éreznék, nem szabálytalankodhatnak büntetlenül, behajtja az önkormányzat a tartozást, és nagy előrelépést jelentene az is, hogy ezek az adósságok eltűnnének a település költségvetéséből – magyarázta a polgármester.
Sepsiszentgyörgy esetében a helyi adók és illetékek a város költségvetésének 20–25 százalékát teszik ki, tehát jelentős érvágást jelentene, ha nem rendelkezhetnének ezzel a pénzzel, elsősorban a beruházások menetét befolyásolná, ha ezt valamilyen mértékben megnyirbálnák. Sok önkormányzat ebből fedezi a pályázati önrészét, innen tudják megelőlegezni az európai pénzekből végzett munkálatokat, ha elveszik tőlük ezt az összeget, tovább csökkenne a romániai pályázási arány is, pedig az ország amúgy is rosszul áll az uniós pénzek lehívásával, a katasztrofális helyzettől éppen az önkormányzatok ügyes pályázása mentette meg. Antal Árpád azt is elmondta, hogy Sepsiszentgyörgyön a helyi adók illetékek 92–95 százalékát gyűjtik be évente.