Háromszéki lányok Moldvában

2012. szeptember 8., szombat, Magazin

Az 1870-es évektől kezdve egyre több háromszéki fiatal lány próbált az anyagi gyarapodás reményében Moldvában gazdag földesúrhoz vagy kereskedőhöz elszegődni. Általában a szegény rétegből származó munkakereső fiatal lányokat a berecki szekeresek – akik Brassótól Jászvásárig, Galacig szállították az árut – segítették átjutni a határon, ami abban az időben nem is volt nehéz. 1870 októberében az ojtozi vámtól több jelentés érkezik Háromszék adminisztrátorához, amelyben jelzik, hogy sok fiatal lányt visszatoloncoltak a határról.

,,Vonatkozolag a Nagyméltó­ságod által kezdeményezett és a Nagyméltóságu Királyi Biztos Uraknak ez év okt. 12-én 2016 szám alatt a fiatal nőszemélyek átszökésének megakadályozását illetőleg rendeletére, bátor vagyok Nagyméltóságodat legalázatosabban megkeresni, miszerint méltóztasson az ujjév táján nagyobb mérvű átszökéseket megakadályozandó, és magas tisztével oda hatni miszerint még ujjév előtt a he­lyiségekben kihirdetendő lenne, hogy a Moldvába átszökött nősze­mélyekért ezeknek szűlei lesznek felelősek.
Alulirt tanulmányozta okát ezen gyakori átszökéseknek, és ugy találta, hogy nem is annyira a rosszlelkű fuvarosok, mint inkább a Moldovából visszajött, 2-3 évet ott töltött nőszemélyek a csábitók. Ezek hazajövet néhány darab ékszer, és selyemruha mutogatása által ezen tapasztalatlan leá­nyokat, nékik fényes jövőt és biz­tos helyet igérve elámitják, és a szökésre késztetik, melyben is eggyűgyű többnyire nyerészkedő szűleik nemcsak beleegyeznek, de sőt elő is mozditják, és miután az igy átszökött, pár év mulva hazajövén ismét csábitás eszközévé vallnak. Ennélfogva az átszökések folytathatnak annélkűl, hogy a tulajdonképpeni bűnös bűntethető lenne.
Nagyméltóságu Főkirálybiró Ur a Veszteghivatal támogatására kirendelt csendörségnek csekély állománya mellett, még Sósmező­nek Ojtóztóli távola akadályozza a szigor ellenörzését, melynélfogva is bátor vagyok Nagyméltóságodat legalázatosabban megkérni, mi­szerint méltóztasson a fajunk mél­tó szégyenét megakadályozandó, a csekélységem által ajánlott, és meggyözödésem szerint az egye­dűli célhoz vezető módot pártolandó, azt még ujjév az az a cseléd változás előtt legkegyelmesebben eszközölni, mely által is elérhetnénk azt hogy mindenki által tudva az előfordulás esetében, egyik a másikat denuncálná, amikor is volna kit felelősségre vonni.
Továbbra is bátor vagyok Mél­tóságoddal legalázatosabban tudatni, miszerint a Veszteg-hivatal orgánumától ez évben 46 fiatal nőszemély szökevény fogattatott el. Ezek közűl 4 Szentgyörgyre 42 pedig a berecki tanácshoz toloncoltatott el megbűntetés végett.
Ojtoz dec. 12-én 1870. A Nagy­méltóságu Fő Királybiró Urnak legalázatosabb szolgája.
Török Gáspár igazgató”
(Sepsiszentgyörgyi Állami Levéltár, fond. 8, dos 43., fil 1.)
Török Gáspár fajunk szégyenének nevezte a kivándorlást, a jobb élet reménye napjainkban is egyre több fiatal lányt csábít, igaz, most Nyu­gat felé. Gyermekeiket ott szülik meg, gyarapítva más nemzetek számát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 181
szavazógép
2012-09-08: Múltidéző - Németh Csaba:

Megyék, régiók az idők sodrában (8.)

Vidékek
Brassó és Beszterce szász vidékeken kívül Erdélyben még két különálló vidék volt, Fo­garas és Naszód, Partiumban pedig egy, Kővár vidéke. Ez utóbbi a történelmi Erdély és az 1556–1559-től Partiumnak nevezett Tiszán­túl és Temesköz egyesülése (1544) táján szakadt ki Közép-Szolnok vármegyéből. Először 1549-ben említik. Központja Nagy­somkút volt, ismertebb helységei még Kapnikbánya és Misztótfalu. Partium részeként története annak történetével fonódik össze.
2012-09-08: Magazin - :

Történelmi rejtélyek a törvényszéki orvos szemével

A piros tetejű fiola IV. Henrik. A kék tetejű a soha meg nem koronázott XVII. Lajos. Diane de Poitiers, II. Henrik kegyencnője egy szomszédos, zömök fiolában található. III. Károlynak, a karoling királyok egyikének maradványai két fekete faládikóban pihennek. Franciaország leghíresebb törvényszéki orvosa, Philippe Charlier számára ezeknek a leleteknek a kutatása valóságos szenvedéllyé vált. A 34 éves orvos és antropológus délelőttönként boncol a Raymond Poincaré klinikán, délutánonként a párizsi Descartes Egyetemen tanít, szabadidejében pedig azoknak a hatalmas és gazdag embereknek a betegségeit kutatja, akik Franciaország történelmét írták.