Itt az alkalom, hogy ízelítőt kapj a MAKOSZ által szervezett Diákönkormányzati Szabadegyetemből.
Mint minden évben, idén is bejelentkezéssel, majd megnyitóval kezdődött a program. A megnyitón felszólalt Könczei Árpád, a tábor főszervezője és a MAKOSZ tanácsadója, Lukács Rajmund, a MAKOSZ elnöke, valamint Dulău Diana, a tábor szakmai vezetője.
A szabályzat átvétele után – amely olyan pontokból állt, mint „Mosolyogj!”, „Csoportvezetők szava szent és sérthetetlen!” vagy mint a „Programon nuku telefon!” – kezdetét is vették az ismerkedős játékok. Itt találkozhattunk olyan, MAKOSZ-rendezvényen már klasszikusnak számító játékokkal, mint az Ez itt egy rénszarvas... vagy a Forró szél fúj... A többórás vonatutak fáradalmait el is felejtette mindenki a nap végére.
Az idei évben inkább a csoportmunkára helyezték a hangsúlyt a szervezők, ezért korán megtörtént a csoportok felosztása, és hamar következett a csoportfoglalkozás. Minden résztvevő izgatottan várta csoportja új, még ismeretlen tagjait. Azok, akik teljesen idegen élményként élték meg a csoportokban történő foglalkozást, vegyes érzelmekkel állták a sarat több órán át, míg rá nem ébredtek, mennyire szórakoztató lehet egy kisebb közösségben dolgozni. Idén jómagam is tűnődve vártam az első hasonló programot, hiszen nem résztvevőként, hanem csoportvezetőként voltam jelen a táborban. Ez volt az első MAKOSZ-rendezvényem, ahol egyfajta bennfentesként szemlélhettem a dolgokat, több feladattal, több felelősséggel. Szerencsére sikerült vennem az akadályokat, és csoportvezető-társam segítségével meglehetősen pozitív élményekkel, rengeteg hasznos ismerettel térhettem haza.
A friss csoportvezetőknél azonban sokkal többet tanulhattak a résztvevők, hiszen rengeteg előadás és fakultatív program segítette őket a fejlődésben. Olyan témákban hallhattak prezentációkat, mint rendezvényszervezés, diákjog és érdekvédelem, pénzügyi menedzsment vagy kommunikáció és lobbi. Nagyon sajnálom, hogy ezen a rendkívül sokoldalú és hasznos rendezvényen senki nem vett részt Háromszékről, hiszen nagyon jó lehetőség lett volna megyénk ifjúsági és civil életének fejlesztésére.
Bízom benne, sikerült meghoznom a kedves középiskolás olvasók kedvét ahhoz, hogy jövőre részt vegyenek ezen a rendezvényen. Addig is szeretnék mindenki figyelmébe ajánlani egy másik MAKOSZ-rendezvényt, a Közéleti Diák és Ifjúsági Akadémiát (KÖDAK), amely hosszabb képzéssorozat különböző helyszíneken, különböző témákban. Bővebb információkért igényeljétek az idei KÖDAK tájékoztató füzetet Virginás-Tar Ágnestől, a KÖDAK Intézetért felelős alelnökétől a következő e-mail címen: virginasagi@yahoo.com.
Ismeretekre fel!
Szabó-Sinka Sámuel