14.Megyék, régiók az idők sodrában

2012. október 6., szombat, Múltidéző

1918 utáni átrendeződés
Az első világháború nyomán Besszarábia, Bukovina, Erdély és a Partium Románia részévé vált. 1918 és 1925 között megmaradtak e területek közigazgatási-területi szervezésének korábbi  keretei, csak a tisztségviselők körében történt nagyobb csere. A szervezési kereten csak az 1925. június 14-én elfogadott, a közigazgatási egyesítésről szóló törvény változtatott.

De korábban, az 1920. június 4-én aláírt trianoni békeszerződésben kijelölt határvonal a Partiumban kettészakította Máramaros vármegyét, északi része akkor (Huszt, Visk, Rahó, Técső, Ökörmező, Királymező, Körösmező stb.) a Kárpátalját birtokba vevő Csehszlovákiához került. A kis Ugocsa vármegyén három ország osztozott, Csehszlovákia, Románia (Halmi és környéke) és Magyarország (egy kis lakatlan rész erejéig). Az említett, akkor Csehszlo­vákiához került területek ma Ukraj­nához tartoznak, az egykori ugocsai vármegyeszékhely, Nagy­szőllős ukrán neve Vino­hragyiv. Szatmár vármegyéből Mátészalka és környéke, Bihar vármegyéből – többek között – Berettyóújfalu és Geszt (a Tiszák fészke), Arad vármegyéből Elek nagyközség és környéke Magyar­országnál maradt, korábban a Makó székhelyű Csanád vármegyéhez tartozó Nagylakot viszont Romániához csatolták. A három bánsági vármegyéből Krassó-Szörény Romá­niához került, To­rontál és Temes  vármegyét felosztották Románia és a szerb–horvát–szlovén királyság (1929-től Jugoszlávia) között. Temes vármegye déli része Versec és Fehértemplom városával, valamint az észa­kabbra fekvő, Torontál vármegyei Zsom­bolya nagyközség a délszláv királyság, Torontál vármegye északi fele (Nagy­szent­miklós, Perjámos) Románia része lett. E felosztás miatt volt a két világháború között Temes-Torontál megye. Torontál vármegye északi csücske (Szőreg) Magyarországnál maradt. Az 1924. április 10-i területcserével Zsombolya (Jimbolia), Nagyzsám, Csene és Újvár községgel együtt Romániához, a főleg szerbek lakta Módos és Párdány falu pedig a szerb–horvát–szlovén királysághoz került. 1927-ben meghalt I. Ferdinánd király. Leg­nagyobbik fia, Károly trónörökös herceg már korábban elhagyta az országot, és trónigényéről is lemondott. Királlyá akkor Károly herceg hatéves fiát koronázták, I. Mihály király néven (1927–1930). 1930-ban az országba visszatérő Károly herceg mint II. Károly király lépett trónra (1930–1940).
Az 1923-as alkotmány és az 1925-ös közigazgatási törvény alapján Nagy-Romániát 71 megyére (judeţe) osztották, a megyék járásokból (plăşi), a járások pedig községekből álltak. Utóbbiak lehettek városi és vidéki köz­ségek. Öt erdélyi megye neve megváltozott, Maros-Tordából Maros, Torda-Aranyos­ból Torda, a Dés központú Szolnok-Do­bokából Szamos (Someş), Beszterce-Na­szádból Na­szód, Alsó-Fehérből Fehér megye lett Gyu­lafehérvár központtal. A Balázsfalvi járást Fehér megyétől Kis-Küküllő megyéhez csatolták, és utóbbi megyeszékhelye Dicső­szent­mártonból Balázs­falvára költözött. Szász­sebes járás viszont Szeben megyétől Fehér megyéhez, Teke és környéke pedig Kolozs megyétől Maros megyéhez került át. Szilágy megye megkapta a Nagykárolyi és Ér­mihályfalvi járásokat, és így az érmelléki kisrégióval kinyúlt a nyugati országhatárig. Szatmár megye székhelye Nagykároly elcsatolása nyomán Szatmárnémeti lett. Csík, Udvarhely, Három­szék, Brassó, Fogaras, Nagy-Küküllő és Hunyad megye neve és területe nem változott. A Bánságban Krassó-Szörény megyét külön választották, Szörény megye székhelye Lugoson maradt, Krassó megye központja Oravicabánya lett.
 A két világháború között Romániában két, nem igazán sikeres régiósítási próbálkozás történt. A több megyét magukban foglaló régiók, tartományok megalakításának szán­déka az 1927.  augusztus 3-án elfogadott, a helyi közigazgatás megszervezésére vonatkozó törvényben jelentkezett: hét – több megyét átfogó – helyi miniszteri igazgatóság alakult: Temesváron, Kolozs­váron, Csernovicben, Kisinyovban, Jász­vásáron, Bukarestben és Craiován, de ezeket két év múlva megszüntet­ték. Román alkotmányjogászi vélemény szerint a vidékről a központi szervek felé irányuló folyamodványok egyszerű  tranzit irodái voltak, mivel nem rendelkeztek döntési joggal a hozzájuk eljuttatott kérdésekben.
A két világháború között Romániában a helyi közigazgatásra rányomta bélyegét az or­szág két vezető, a végrehajtó hatalom csúcsán váltógazdálkodást folytató politikai pártjá­nak, a Nemzeti Liberális Pártnak és a Nemzeti Parasztpártnak eltérő elképzelése a helyi adminisztrációról. A liberálisok a centralizáció felé hajlottak, a parasztpártiak vi­szont a decentralizációt hirdették meg. Innen adódott a törvények gyakori változása. Jellemző volt továbbá a kormány által a megyék élére kinevezett prefektusok indokolatlanul széles hatás­köre. Mivel a törvényes rendel­kezések szerint a kormány a megyei és községi tanácsokat feloszlathatta, és helyükbe időközi bizottságokat (comisii interimare) nevezhetett ki, nagyon gyakran utóbbiakkal végeztette a helyi közigazgatást. A törvényes rendelkezések szerint az időközi bizottság csak három hónapig működhetett, ugyanakkor háromhavonként meghosszabbíthatták man­dátumát. Így megyei és községi  tanácsválasztások meg­tartását szinte korlátlan időre el lehetett ha­lasztani.

(folytatjuk)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint bejut-e a felsőházi rájátszásba a Sepsi OSK?







eredmények
szavazatok száma 7
szavazógép
2012-10-06: Múltidéző - Kádár Gyula:

István király és kora (997–1038) – 13.

Imre halála után
A betegeskedő István királyt ért nagy csapást a Képes Krónika a következőképp ismerteti: „Amikor… át akarta adni szent fiának a kormányzás gondját és az ország terhét, Boldog Imre herceg korai halállal elhunyt. Siratta őt Szent István (…) (a) király súlyos betegségbe esett (…). A lábfájás is kínozta, szomorkodott, jajgatott, kiváltképpen azért, mert rokonai közül egyetlen egyet sem talált alkalmasnak arra, hogy az ő halála után az országot Krisztus hitében megtartsa.”
2012-10-06: Életutak - Gyila Sándor:

A titokzatos kovásznai asszony (Gocz Elvira mesél, 23.)

Segítségért sikolt a rohammentős...
Hogy a Francia Vöröskereszt sürgősségi rohamosztályára nővért keresnek, ezt egy hozzánk szóló kiadványban, a hirdetések közt fedeztem fel alig pár nappal a sorsomban fordulatot hozó „apácaverés” előtt. Sokkal több fizetéssel kecsegtettek, mint amennyit én a Violet-klinikán kaptam, és ez már akkor szeget ütött a fejembe.