Nem született megállapodás a 2014 és 2020 közötti időszakra vonatkozó uniós keretköltségvetésről az Európai Néppárt tegnapi rendkívüli csúcstalálkozóján Limassolban. A további megbeszélésekre Brüsszelben kerül majd sor.
A tanácskozás egyik fő témája a középtávú uniós keretköltségvetés volt, amelyről a tavaly novemberben tartott rendkívüli EU-csúcstalálkozón nem sikerült végleges megállapodásra jutni. A közös büdzséhez nagyobb arányban hozzájáruló, tehetősebb tagországok csökkenteni akarják a kiadásokat, a kedvezményezettek azonban ezt ellenzik. Magyarországnak kiemelten fontos a felzárkóztatási források eddigi értékének lehetőség szerinti megőrzése, valamint a mezőgazdasági támogatások fenntartása.
A 2014–2020-as költségvetésről hamarosan újabb uniós csúcstalálkozót terveznek, és a néppártiak az erre való felkészülés jegyében próbáltak most közös álláspontot kialakítani. Ez azonban nem jött létre, így az egyeztetéseket Brüsszelben folytatják.
A csúcstalálkozó egyik témája a házigazda ország, a nehéz pénzügyi helyzetbe került Ciprus megsegítésének kérdése volt. Angela Merkel német kancellár szerint szolidaritást kell mutatni Ciprussal, ám a szigetországnak eközben reformokat kell megvalósítania. Pénzügyi kérdésekkel foglalkozó uniós diplomaták rendszeresen bírálják Ciprust amiatt, hogy pénzügyi szektora meglehetősen áttekinthetetlen, és ennélfogva a gyanús eredetű orosz pénzek szempontjából például adóparadicsomnak számít.
Orbán Viktor magyar miniszterelnök a csúcstalálkozó helyszínén több uniós tagország állam-, illetve kormányfőjével rövid, kötetlen megbeszélést folytatott.
Magyarország gazdasági rendszerváltást hajtott végre 2010 és 2012 között, versenyképes lett, 2013-ban már növekedni fog a gazdaság – mondta Orbán Viktor Limassolban. Európa nem tudja kezelni a gazdasági válságot az eddig megismert formájában, gazdasági rendszerváltást kell végbevinni, minden országnak otthon és összehangoltan Brüsszelben is – vélekedett. Minden országban azokat a vezetőket támogatjuk, akik hasonló gazdasági rendszerváltásokat kívánnak végrehajtani, persze a saját nemzeti érdekeiknek megfelelően – hangsúlyozta a kormányfő, aki még megjegyezte, hogy az év a növekedés szempontjából még néhány erős európai országban – például Németországban – is jobbnak ígérkezik, mint a tavalyi.