Először is: mi is az a slam poetry? Jó kérdés, mert a műfajt még nem nagyon ismerik mifelénk, és jó azért is, mert nehéz megválaszolni. Most megpróbálom, azért, hogy legyetek kíváncsiak.
A slam poetry az 1980-as években Amerikából, pontosabban Chicagóból indult. Azért jött létre, hogy ne csak a szűk irodalmárréteg „publikálhassa” szövegeit. Marc Smith nevéhez fűződik, ő volt az események elindítója. A slam lényege, hogy az előadók saját szöveget mondanak, ezzel együtt nem csak sima felolvasóest. A slammerek általában különböző színpadi elemeket vagy hangsúly-, illetve szójátékokat használnak. A szövegek műfaja sem kötött, lehet rímekbe szedett alkotás, de akár félpróza is. Nagyon szabad műfaj, tulajdonképpen nincsenek is szabályok, vagy ha vannak, akkor azok házi szabályok, a slamnek nincs megírt szabálykönyve. Legáltalánosabb, „eredeti” formája az open mic, aminek lényege, hogy bárki előadhatja szövegeit. Másik elterjedt ága a theme slam, amelyben a slammereknek előre megadott témában kell verselniük.
A sepsiszentgyörgyi slam pedig... Az onnan indult, hogy Ervinnel (Morar Ervin) régebb hallgatunk interneten slameket, követjük az eseményeket, amennyire lehet, augusztus végén pedig Marosvásárhelyre stoppoltunk, ahol Simon Márton, Závada Péter és Pion István slamelt a Látó szépirodalmi folyóirat szervezésében. Jobb volt, mint felvételeken. Sokkal jobb. Összenéztünk, és azt mondtuk: ezt nekünk is el kell indítanunk! Közben ősz elején Kolozsváron elkezdték a Slam Poetry Erdélyt, de lassan nekünk is haladt a dolog, november 23–24-ére össze is jött: pénteken filmvetítés, szombaton pedig az első Szentgyörgy Slam-est. Decemberben a wUnderben verseltünk, ahol meghívtak a kolozsvári Bretter György Irodalmi Kör egyik estjére is, ez február vége felé esedékes.
Egy hét múlva pedig itt a következő esemény: a Mikes Slam! Pénteken, február 15-én este a Mikes Kelemen Líceum dísztermében slamelünk: Albert-Nagy Örs, Bartha Loránd, Csinta Áron, Ferentz Anna Kata, Kiss Tamás, Kocsis István, Komán Attila, Morar Ervin és Müller Henrietta. Nagyon komolyan mondjuk: hozzatok verset, és gyertek hallgatózni is, mert szeretnénk, ha élne ez a műfaj itthon! Írjatok, emberek, mert novemberben komolyan mondtam: „ne legyetek slamtelenek, itt slamet slamér’, me’ ha nem adsz jelt magadról, az élet kilóra lemér!”
Csinta Áron