Titokban tartott szívműtétet sejt XVI. Benedek lemondásának hátterében az Il Sole 24 Ore olasz gazdasági napilap. Az érintett klinika nem kommentálta a lap főszerkesztőjének tegnap közölt információját, miszerint XVI. Benedek három hónappal ezelőtt szívritmusszabályzó-cserén esett át a római XII. Pius Klinikán, de a titokban tartott műtét jól sikerült az újság szerint.
XVI. Benedek nem szenved semmilyen heveny betegségben, és az idős kora okozta elgyengülés vezetett lemondásához, történelmi döntésről van szó, a pápát nem befolyásolták a Vatikán kormányzásában jelentkező problémák és a Vatileaks-botrány sem – jelentette ki tegnap a Vatikánban tartott sajtóértekezletén Federico Lombardi szentszéki szóvivő.
Lombardi hozzátette, a pápa „nyugodtan éli meg lemondását, döntését tiszta fejjel és hosszasan átgondolva hozta meg”. A szóvivő megerősítette a l’Osservatore Romano szentszéki napilap értesülését arról, hogy a pápa a tavaly márciusban Mexikóban és Kubában tett látogatása után hozta meg döntését. Lombardi megerősítette az Il Sole 24 Ore olasz gazdasági napilap értesülését is, miszerint az utóbbi hetekben egy római katolikus klinikán műtétet hajtottak végre a pápán, és kicserélték szívritmusszabályzóját. A műtétet eddig titokban tartották. Lombardi „rutinműtétről” beszélt. Ratzinger bíboros a pacemakert még pápává választása előtt kapta.
A szóvivő elmondta, hogy XVI. Benedek lemondása után nem vesz részt az utódját megválasztó konklávén, és semmilyen szerepe nem lesz az új pápa megválasztásában. Jelenléte sem fog problémát okozni utódjának – hangoztatta Lombardi azokra a feltételezésekre reagálva, amelyek szerint XVI. Benedek „árnyékpápaként” magasodhat utódja fölé. „XVI. Benedek pápai gyűrűjét február 28. után összetörik. Még nem tudjuk, hogy Joseph Ratzinger milyen címet fog viselni, valószínűleg nem bíborosnak fogjuk nevezni, és lehet, hogy a tiszteletbeli római püspök titulusát viseli majd” – hangsúlyozta.
A szóvivő elmondta, hogy február 28-ig XVI. Benedek teljes mértékben ellátja pápai feladatait. Ma megtartja az általános audienciát, a következő napokban korábbi programja szerint fogadja Guatemala és Románia elnökét. Hamvazószerdán eredetileg a római Aventinus dombra várták a pápát, de a liturgiát a római Szent Péter-bazilikában tartja meg. Az utolsó általános audienciát XVI. Benedek február 27-én tartja meg a Szent Péter téren, ami egyben a búcsúja is lesz.
Kételkednek a reformokban
A XVI. Benedek ellenfeleként ismert Hans Küng német teológus az Il Messaggero római napilapban kijelentette, „nem ünneplem diadalként XVI. Benedek távozását... soha nem gondoltam volna, hogy éppen ez a pápa tud engem meglepni”. Küng szerint a pápaváltás nem hoz majd váltást az egyházban is: „XVI. Benedek pápasága évei alatt konzervatív, ortodox bíborosi testületet hozott létre”. „A lemondás XVI. Benedek utolsó lépése az egyház megreformálására. Ez már nem az az egyház, mely megválasztásakor, nyolc évvel ezelőtt volt” – jelentette ki a külföldi tudósítóknak Marco Tosatti Vatikán-szakértő újságíró. Magdi Allam egyiptomi származású olasz újságíró, akit XVI. Benedek keresztelt meg „légből kapottnak” nevezte a pápa gyenge egészségére való hivatkozást: „II. János Pál sokkal rosszabb egészségi állapotban is teljesítette feladatát, itt államérdekről van szó”. „Az egyház iránti szeretet gesztusáról” beszélt Flavio Felice, a lateráni pápai egyetem professzora, aki tévesnek nevezte a Financial Times brit gazdasági napilap kommentárját, mely szerint XVI. Benedek „kaotikus helyzetet hagy maga után a vatikáni bürokráciában”.
Erdő Péter nevét is emlegetik
Méltatták a lemondását bejelentő XVI. Benedek pápa érdemeit a legtekintélyesebb külföldi lapok, döntését a többi között nemesnek és önzetlennek nevezve. A francia lapok Angelo Scola milánói érsek és Christoph Schönborn bécsi érsek mellett egyik lehetséges utódként Erdő Péter Esztergom–Budapest érsekét említették.
Olasz bírálatok
XVI. Benedek lemondásának hátteréről és ennek következményeiről írtak a tegnapi olasz napilapok, amelyek a döntést nem csupán egészségügyi okokkal magyarázták. „Mivel nem volt képes megváltoztatni a Kúriát, arra a keserű következtetésre jutott, hogy maga megy el, maga változtat” – írta a Corriere della Sera. A legnagyobb olasz napilap XVI. Benedek lemondását nem kizárólag az egyházfő előrehaladott korával, meggyengült egészségi állapotával indokolta. Az újság szerint a pápa döntéséhez hozzájárultak a Vatikánt megrázó botrányok. A Corriere szerint az úgynevezett Vatileaks – a titkos vatikáni dokumentumok kiszivárogtatásával kapcsolatos botrány – csak a jéghegy csúcsa volt. Az Ior vatikáni banknak nyolc hónapja nincsen elnöke, több olasz egyházi intézmény kasszája üres – emlékeztetett a lap. XVI. Benedek „a hitelét veszített Vatikán válságába betegedett bele” – fogalmazott a Corriere, majd hozzátette: a pápa döntésével a Vatikánt kormányzó bíborosok tudomására hozta, hogy senki sem helyettesíthetetlen. A Corrierének nyilatkozó Joacquim Navarro Valls, II. János Pál egykori vatikáni szóvivője arra emlékeztetett, hogy 2005-ös megválasztásakor tudni lehetett, hogy Joseph Ratzinger nem vágyott a pápaságra. A Hittani Kongregáció prefektusaként a tudománynak akarta szentelni öregkorát, a „pápaság szünet nélküli problémamegoldást jelent, ez fárasztotta el”.