Nem kell a magyar helységnévtábla
Elutasította a szlovák vasút több tucat felvidéki magyar polgármester azon kérvényét, hogy a vasútállomásokon helyezzenek ki kétnyelvű feliratokat. A szlovák szaktárca szerint az év második felében születhet megoldás. Berényi József, a Magyar Közösség Pártjának elnöke arról tájékoztatta a sajtót, hogy az utóbbi hetekben 38 felvidéki település polgármestere fordult kérvénnyel a vasúthoz, ám a vállalat az illetékesség hiányára hivatkozva elutasította a kérést. Az állami hivatalok részéről alibihárítás folyik, „mivel a kisebbségi nyelvhasználati törvény lehetővé teszi a táblák kihelyezését” – szögezte le Berényi.
Atomrobbantás Észak-Koreában
Az Átfogó Atomcsend Egyezmény Szervezete (CTBTO) és a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) is elítélte az Észak-Korea által tegnap hajnalban végrehajtott kísérleti atomrobbantást. A nukleáris tesztrobbantások globális tilalmát előkészítő CTBTO mérőállomásai a Richter-skála szerinti 4,9-es erősségű szeizmikus mozgást észleltek Észak-Korea területén, majd Phenjan közölte, végrehajtotta harmadik föld alatti, kísérleti atomrobbantását. Kína „határozott ellenzését” fejezte ki, noha hivatalos reakcióval Pekingben nem siettek, az ország Dél-Korea, Japán, valamint Moszkva és Washington után reagált.
Lefokozták Hoffmann Rózsát
Köznevelésért felelős államtitkárként folytatja munkáját Hoffmann Rózsa, a felsőoktatásért Klinghammer István felel majd államtitkárként. Az Emberi Erőforrások Minisztériumában történő személyi változásokról pénteken ad tájékoztatást Balog Zoltán miniszter. Sajtóértesülések szerint a tárca vezetője menesztené L. Simon Lászlót a kulturális államtitkári posztról. A Népszabadság internetes oldala írt arról, hogy a „felmentés határán áll” a kulturális államtitkár, Balog Zoltán miniszter nem hivatalosan már jelezte neki, megrendült benne a bizalma. Az Index.hu információja szerint L. Simon László helyét Halász János eddigi parlamenti államtitkár foglalhatja el. Az Origo szerint a menesztés indoka, hogy L. Simon László „nem állt ki harcosan a kormány Magyar Művészeti Akadémiát és vezetőjét, Fekete Györgyöt helyzetbe hozó kultúrpolitikája mellett, sőt, több alkalommal is bírálta azt”.