Szóltunk arról, hogy a rendkívüli szellemi tehetség igen ritka. Ugyanis nem elég, hogy valaki a művészetek, irodalom vagy a tudományok valamelyik ágában magas intelligenciahányadossal (IQ) és ennek megfelelően kiemelkedő megvalósítással szolgálja a társadalmat, mivel a ,,géniusz" (latin; védő istenség a római mitológiában), igen találó magyar szóval: lángész, az egész emberiséget érintő irányt adó, a továbblépést meghatározó szinten alkotó.
Említettük, hogy ezeknek a rendkívüli személyiségeknek sajátos szellemi adottságaik jutnak — nyilvánvaló, hogy a nevelés, szorgalom segítségével — a felszínre, és jelennek meg alkotásaikban. Mivel ezek nagyobb részben (vagy egészükben) genetikai meghatározottságúak, akik eme adottságok gyökereit vizsgálják (a tudománytörténészeken és művészettörténészeken, életrajzírókon kívül) a genetikusok. A nagy zeneszerzők között néhányan több nemzedéken át kimagasló alkotók voltak, s ehhez a dominanciát fenntartó, szerencsés házasságok is hozzájárultak. Magyar (dr. Czeizel Endre) és más genetikusok vizsgálták J. S. Bach, J. Strauss, Erkel Ferenc és mások, illetve Benedek Elek, Karinthy Frigyes, Bolyai Farkas és János stb. egy-két, akár több nemzedéken keresztül öröklött és tovább örökített tehetségét. A genetikának az a törvénye, hogy a ,,visszatérés az átlaghoz" szintén kimutatható. Általában (többnyire előzmény nélkül) születik egy kimagasló zseni, majd mint a tóba dobott kő nyomán keletkezett hullámmozgás oszlik el a hétköznapivá vált utódban (pl. Petőfi Zoltán, aki maga is verselt, ,,szerencsésebb" eset az Arany Lászlóé). Sőt, olykor az utód szellemi képességei mélyen az átlag alatt maradnak (néhány írónagyságunk gyermekei, unokái esetében).
Mindez annak ellenére, hogy a kiemelkedő tehetségek utódai különös gonddal kapnak zenei vagy általános műveltségi, tudományos képzést!
Terünk nem teszi lehetővé a családfák szempontunk szerinti elemzését, de további érdeklődést tanúsító olvasóink figyelmébe ajánlom a magyar nyelven is elérhető szakirodalmat (pl. dr. Czeizel Endre több, a kilencvenes évek után megjelent könyvét).