A székely regionális tudat megerősítése

2013. május 15., szerda, Közélet

Felértékelődőben a Szé­kelyföld, és a székelység az erdélyi magyarság emancipációs harca szempontjából is a legfontosabb színtérré válhat a közeljövőben, és már ma is az. Nem tagadható ugyanis, hogy az egyenjogúsításért, a kollektív jogok átfogóbb érvényesítéséért folyó küzdelmek új lehetőségekkel gyarapodtak azáltal, hogy a székelység kö­rében tömegmozgalom kezd kibontakozni az ország regionális átszervezése kapcsán.

Érlelődik a felismerés, hogy az egész erdélyi politizálás irányát meg kell fordítani. Nem a szórvány felől, hanem pontosan a székelység felől kiindulva kell betájolni az egészet, mert ez kecsegtet több eséllyel, de több haszonnal a Székely­földön kívüli részek kisebbségi magyarsága számára is. Ha az önrendelkezés intézményhálózata akár szerény kezdeteinek sikerülne megvetniük lábukat a székelyek közt, akkor az kisugárzása folytán megoldhatná a szórvány vagy a nagyobb szigetek, a partiumi, a Kolozsvár környéki stb. tájak népének gondjait is. Mind ez idáig a fordított sémát követtük, és nem utolsósorban ez a taktika felelős azért az egy helyben topogásért, melyben jó másfél évtizede tulajdonképpen nem sikerült igazán fontos nemzetstratégiai jelentőségű dologban sem sikert elérnünk. Mert ki állíthatja, hogy a sokat emlegetett kulturális vagy területi autonómia megvalósításához ma közelebb lennénk, mint akár tíz vagy tizenöt éve?
A székelység körében viszont érdemes felfigyelni egy olyan mozgásra, mely komolyabb fordulatpontot készít elő a nemzetépítésben. A magyar pártok székelyföldi derékhadának saját akciói, leg­sikeresebb civil szervezetünk, a Székely Nemzeti Tanács visszhangos kezdeményezései  körvonalazódó akcióegységet előlegezhetnek meg, s az összefogásra törekvés alighanem nagy politikai és erkölcsi erővel lép majd fel a kül­ső kihívásokkal szembeni válaszadás kényszere folytán is. Egységes regionális tudat kialakítására van tehát szükség, s ez az itteni média mai szétforgácsoltsága mellett nem lesz könnyű feladat. Ennek érdekében alighanem szorgalmazni kellene össz-székely lapok, rádió- és tévéadások, internetes portálok létrehozatalát a közeljövőben.
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 579
szavazógép
2013-05-15: Közélet - Bogdán László:

Példát statuálnának (Magasles)

A rezsicsökkentés és a bankok adóztatása áll Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője szerint a Magyarországgal szembeni, politikai célzatú támadások hátterében. Szavai szerint a Nemzetközi Valutaalap, a Világbank és az Európai Unió illetékes bizottságainak támadásai hátterében a magyar kormány rezsicsökkentési politikája áll!
2013-05-15: Közélet - Pálmai Tamás:

Folyosó gyertyafényben (Békési levelek)

Milyen érdekes mondat! Az összes y-nal használatos betűnket tartalmazza, és mindössze két szóból áll. Ugyanakkor annyira képi, amit eszünkbe juttat! Nagyon körülhatárolt első látásra, de egyben végtelen képzeletbeli szabadságra, utazásra is késztet: felébreszti a bennünk szunnyadó filmrendezőt, a szürrealista festőt, a lappangó regényírót.