Gyógyítónk a természetA csipkebogyó

2008. január 10., csütörtök, Család

Télen, amikor gyakoriak az influenzajárványok, egészségünk megőrzése érdekében ajánlott sok C-vitamint bevinnünk a szervezetbe. A csipkebogyó ebben nagyon gazdag. Tizenhatszor több van benne, mint a citrusfélékben.

A C-vitamin a legfontosabb vitamin, melyre a szervezetnek szüksége van. Az emberi szervezet nem képes előállítani, ezért kívülről kell pótolni. Fiatalító, stresszoldó, a szervezet ellenálló képességét fokozza, segít a nátha, influenza leküzdésében. A csipkebogyó továbbá gazdag A-, B1-, B2-, P-, K- és E-vitaminban, ásványi sókban, lecitinben, ezért vitalizáló hatású, javítja az anyagcsere-folyamatokat, segíti a máj méregtelenítő szerepét, vízhajtó, és a bélparaziták ellenszere.

,,Gyermekkoromban elmentünk kirándulni. Mindig valami céllal. Mikor érett a hecserli vagy a csipkebogyó, azt szedtük. Nagyapám botot vágott, aminek volt egy kampója, s lehúztuk az ágat, persze, gyermekek voltunk, összevissza karcoltuk magunkat, de nagyon tetszett. Szedtük a hecserlibogyót, abból csinált édesanyám ízet, teát, mind a kettő nagyon finom. Hecserlibort is csináltunk, az is orvosság." (Kolozsvár)

,,A csipkebogyót frissítőnek használtuk, mikor egészségesek voltunk, akkor is." (Torna, Felvidék)

,,Különösen, ha valaki meg volt hűlve, akkor ittuk ezt a teát. Megszárították a bogyót, és nem törték darabokba, hogy az a pöszékje, az a szúrós ne menjen a teába, hanem a bogyót áztattuk, este tettük vízbe, és reggel főztük meg ugyanabban az áztatóvízben." (Kolozsvár)

,,Tüdőgyulladásban voltam. Már akkor allergiás voltam. Főztünk teakeveréket, és ágyban feküdtem. Nem tudtak nekem adni semmi gyógyszert, injekciót. A csipkebogyót, kamillát nagyon forrón ittam." (Érmihályfalva, Partium)

,,A szívteába csipkebogyót is teszek." (Pusztina, Moldva)

,,Hidegen is lehet, rátöltik a vizet, s úgy hagyják. Legtöbbször a csipkebogyót beleteszem, s másnap összetöröm a kanál hátával, hogy még belül, ami benne van, vitamin meg minden, az onnan jöjjön ki. S isszuk a levét." (Csíkszentdomokos)

,,Lekvárnak is csináljuk. Megfőzzük, szitán törjük át, cukrot teszünk bele, majd elfőzzük." (Pornóapáti, Őrvidék)

,,Aztán a csipkenyét állandóan szedtük. Ez a csipkebogyó. Vagy csicskenyének is mondjuk. Nagyon egészséges. Hát ennek a csicskenyének szétnyomott, megfőzött, magos részével — például ezt nálunk, a családban anyám szokta használni —, ami őrületesen tudott szúrni meg csípni, ha betegek voltunk, ezzel be szokott dörzsölni. A teát lefőzték, és édesanyám kiszedte a teából ezt a megfőzött csicskenyét, és akkor azzal bedörzsölt, igen, s az úgy felélénkített!" (Pornóapáti)

A legegészségesebb az áztatott csipkebogyó, mert a fövő vízben elpusztul a C-vitamin. Egy liter forrásvízben vagy felfőtt, majd lehűtött vízben két evőkanál összetört csipkebogyót 24 óráig áztatunk. Az egész bogyót 48 órát kell áztatni, utána leszűrjük, s még egyszer felhasználhatjuk. Kortyonként egész nap isszuk, hogy lassan szívódjon fel, ugyanis ha egyszerre fogyasztjuk el az egész mennyiséget, a fel nem használt C-vitamin két óra alatt a vizelettel kiürül a szervezetből.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 705
szavazógép
2008-01-10: Család - Jártó Kocsis Edit:

A tehetetlenség (Holtvágányon)

Miközben vágyunk a változásra, hogy életünket kimozdítsa a holtpontról, hogy elinduljunk egy új ösvényen, valami visszatart. Mindig halogatjuk a kezdet pillanatát, hiszen annyira megszoktuk régi állapotunkat, hogy nem érzünk elegendő erőt a változáshoz.
2008-01-10: Család - Kelemen László:

Tengerimalac (Díszállatok a lakásban)

A tengerimalac az aranyhörcsög, az egerek után a leggyakrabban tartott kisemlős. Vad ősei Dél-Amerikából származnak.