Eresztevény. Talán sokaknak semmit nem mond ez a név, hisz hivatalosan nem is létező falucskáról beszélünk, de másoknak ez az életük. Mai rohanó világunkban ki törődik azzal, hogy egy „nem is létező” helyen több mint tizenöt fiatal miről álmodik?
Minden előtérbe kerül ezzel szemben, mégis, a tenni akarással, a lelkesedéssel, ahogy minden este összedugják a fejüket, a kitartással, amellyel az akadályokat leküzdik, példát tudnak mutatni a világnak. Apró lépések ezek, de mindegyik közelebb vezet a célhoz. De mi is a cél? Talán az, hogy emberségre tanítsuk egymást, hogy érdekeljen társaink sorsa, hogy vállaljuk a közös múltat, és cselekedjünk a jövőért, kis lépésekkel, de mindig előrenézve, mindig magyarul.
Alig több mint három hónapja alakult meg az Eresztevényi EMI, de máris sok a változás. Az addig szunnyadó falu ijesztő csendjét fel-feltöri a fiatalok nevetése, a templomot betöltik a kedves versek, énekek, kék trikós emberkék tisztítgatják a falut, virágokat ültetnek, gyertyákkal világítják be az éjszakát. Fáradságot nem ismerve, időjárással nem törődve próbálnak tenni – és ez még csak a kezdet, hisz van még ezernyi megvalósításra váró ötlet.
Döntse el mindenki maga, értékelendő-e, ha egy tizenéves – ahelyett, hogy káros szenvedélyekre költi – összekuporgatja költőpénzét, és meszet vásárol. Ahelyett, hogy szombat reggel aludna, már kilenckor meszelővel a kezében felkerekedik, hogy szebbé tegye azt a helyet, ahol az estéket eltölti majd. Esténként pedig próbákra jár, mondókát tanul azzal a céllal, hogy bált szervezhessen, felvonuljon, és majd a bevételből lehetősége legyen egy pingpongasztalt vásárolni. Esténként labdajátékokat játszik, malmozik, táncot, éneket tanul ahelyett, hogy a füstös kocsmák népességét növelné. Nem szabad engedni, hogy ezeknek a fiataloknak a szívében a lelkesedést keserűség váltsa fel, csak egy jó szó, egy biztatás kell. Nehéz egy „ismeretlen helyről’’ kitörni, de nem lehetetlen, ahogy a mottónk is mondja: Együtt minden sikerül!
Bács-Benke Erika Eszter