A délszláv háború lezáratlan fejezeteiSrebrenicára emlékezve

2013. augusztus 12., hétfő, Kitekintő

Júliusban volt 18 éve, hogy a II. világháború óta európai földön elkövetett legkegyetlenebb tömeggyilkosság megtörtént. Hiába telt el azonban a srebrenicai mészárlás óta közel két évtized, az elborzasztó esemény napjainkig számos elvarratlan szálat hagyott maga után. Az áldozatok pontos száma ismeretlen, a tömegsírok azonosítása befejezetlen, a felelősök Hágában várnak ítéletükre, miközben a véres esemény élő seb Bosznia-Hercegovina történelmében.
 

A srebrenicai gyilkosságok évfordulóján idén is több mint húszezer ember érkezett a Potocariban található emlékműhöz, hogy részt vegyen 409 nemrégiben azonosított áldozat temetésén. A Jugoszlávia felbomlását követő véres polgárháború alatt a boszniai szerb hadsereg etnikai tisztogatása csúcspont­jának tekinthető a vérengzés, amely során öt nap alatt közel 8000 muszlim vallású, főként férfiakat és fiúkat végeztek ki. Eddig összesen 6066 holttestet azonosítottak, de a tömegsírok feltárása napjainkig sem fejeződött be.
Felelőst keresve, ítéletre várva
A délszláv háború a modern történelem egyik legpontosabban dokumentált háború­jának tekinthető, hiszen az évek során több ezernyi tanúvallomást rögzítettek a Hágai Nem­zetközi Törvényszéken, a gyászoló hoz­zátar­­tozók mégsem érezhetnek elégtételt. A több mint 8000 emberéletet követelő vérengzés elkövetésével vádolt Radovan Karadžić és Ratko Mladić ellen folytatott perek jelenleg is zajlanak Hágában, hiszen több évnyi bujkálás után csak 2008-ban, illetve 2011-ben kerültek a hatóságok kezére. Az ügyészség állítása szerint bizonyítékokkal rendelkeznek arról, hogy az etnikai tisztogatást előre eltervezett szándékkal hajtották végre egy homogén szerb terület létrehozása érde­kében. A gyanúsítottak azonban tagadják a népirtás cél­jával elkövetett tömeggyil­kosság tényét. Mladić mint a boszniai szerb erők egykori parancsnoka összesen 57 vádpont miatt áll bíróság előtt, s különös kegyetlenségéről megannyi beszámoló árulkodik. Módszerei olyannyira brutálisak voltak, hogy még az egykori jugoszláv miniszterelnököt, a srebrenicai mé­szár­lásért szintén felelőssé tett Slobodan Milo­ševi­­ćet is elborzasztották egykoron. Mladić szavaival élve azonban „akié az ország, az raj­zolja a térképet”, s az ellene felhozott vádakat pedig visszataszítónak és elnagyoltnak tartja, mivel állítása szerint minden tettével a hazáját és a népét védte. A boszniai szerbek egykori politikai vezetője, Karadžić álláspontja szerint ő nem pert érdemelne, hanem elismerést, amiért mindent megtett a boszniai háború el­kerüléséért. A hágai törvényszék a személyes fe­lelősségen túl a szerb államot is bűn­ré­szes­séggel vádolja az 1995-ben történt eseménye­kért. Szerbiában azonban mindmáig komoly feszültségeket kelt az ügy, mivel sokan nem bíznak a Hágában ismertetettek hitelességében. A nacionalista érzelműek gyakran érvelnek azzal, hogy a boszniai háború szerb áldozatairól szinte alig esik szó a történtek megítélésekor.Nehéz a múlt bevallása, mégis úgy tűnik, a szerb állam képviselői egyre több hivatalos gesztust tesznek az áldozatok családjai felé. 2010-ben a szerb parlament fejezte ki együtt­érzését a hoz­zátartozókkal, idén pedig a szerb köztárasági elnök, Tomislav Ni­kolić olyan kijelentést tett, amelyet eddig egyetlen szerb állami tiszt­viselő sem, bocsánatért ese­dezett minden, Srebrenicában elkövetett bűn­cselekmé­nyért, amelyért szerbek tehetők felelőssé.

Mit tanultunk a tragédiából?
A délszláv háborúval kapcsolatban rengetegszer merült már fel a nemzetközi közösségek szerepe és a hatékony fellépés hiánya. A tragédia érintettjeinek nyughatatlan lelkét leginkább az a kérdés mardossa, miként lehetett volna megelőzni ezt a szörnyű ese­ményt. Mint az ismeretes, hiába tartózkodott 1995 nyarán egy kis egységnyi holland kéksisakos Srebrenica városában, a szerb csapatok túlerejével szemben tehetetlenül nézték végig a mészárlás borzalmait.
Mindeközben napjaink szíriai eseményeit figyelvén nem is lehetne aktuálisabb a kérdés: tanult-e valamit a nemzetközi közösség a délszláv háború tragédiáját közvetlen közelről szemlélve? Megrázta-e a döntéshozókat a több ezer emberéletet követelő esemény, s elegendő volt-e ez az elmúlt két évtized arra, hogy megfelelő stratégiát dolgozzanak ki hasonló vészhelyzetekre vagy továbbra is struccpolitikát folytatva kivárnak, míg megannyi ártatlan ember éli át egy újabb háború földi poklát?
(Kitekinto.hu, Pákozdi Anita)

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mit gondol, véget ér-e idén az ukrajnai háború?









eredmények
szavazatok száma 1263
szavazógép
2013-08-12: Kitekintő - :

Bulgária: politika és oligarchia kéz a kézben

Bulgáriában a politika vegetál, az oligarchia virágzik a rendszerváltás óta. Nincsen olyan szegmense a gazdaságnak, amely ne állna az alvilággal összenőtt politikai elit irányítása alatt. A demokrácia válságáról azért nem beszélhetünk, mert 1989 után nem is alakult ki ilyen politikai irányzat. A két hónapja tartó tüntetésekről a politikusok nem kívánnak tudomást venni, ellentüntetéseket szerveznek, de valójában a lakosság nem nagyon zavarja meg őket a pénzek szétosztásában.
 
2013-08-13: Mi, hol, mikor? - :

Mi, hol, mikor?

Filmvetítés
A sepsiszentgyörgyi Erzsébet parkban csütörtökön 21 órakor (sötétedés után) a Bor, tangó, kapufa című dán filmet vetítik. A 2011-es vígjáték a hűvös északi és a temperamentumos argentin kultúra keveredéséről szól.