Hátrányos helyzetűek integrációjaInkubátorház a szociális gazdaságért

2013. szeptember 25., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

A hátrányos helyzetűek munkaerő-piaci integrációját, illetve az úgynevezett szociális gazdaság megerősödését szolgáló regionális inkubátorház nyílt Sepsiszentgyörgyön. Az uniós projekt részeként megvalósított létesítmény célja, hogy minél több fogyatékkal élő, nagykorú(vá lett) árva, roma nemzetiségű és minimálbérrel dolgozó számára munka-, illetve vállalkozási lehetőséget teremtsen.
 

A közel hároméves futamidejű program képviselői – Alina Bocai, Victor Nicolăescu, Dorian Ilie, valamint Vajda Boglárka, az új inkubátor menedzsere – Sepsiszentgyörgyön mutatták be az eredményeket, amelyek közül épp az új iroda létrejötte a legkonkrétabb. Az előadók hangsúlyozták: a szövetkezeti modellekhez hasonlóan működő szociális gazdaság mint a hátrányos helyzetűek foglalkoztatásának hatékony eszköze egy korábbi, a két világháború közötti Romániában is működő koncepció felelevenítése, illetve hasznosítása. Lényege, hogy minél több, a nevezett kategóriákhoz tartozó egyén számára lehetőséget biztosítsanak akár munkavállalóként, akár vállalkozóként a minél aktívabb tevékenységre. A legfontosabb a magánkezdeményezés, olyan termelő és szolgáltató egységek támogatása, fejlesztése, esetleg létrehozása a cél, amelyek piacgazdasági körülmények között ugyan, de nem elsősorban a profitszerzés céljával működnek, sokkal inkább a szociális szempontokat érvényesítik.
A szociális gazdaság vonatkozásában egyébként már több kezdeményezés működik nálunk is, elsősorban a civil szervezetek végeznek ilyen jellegű (sokszor úttörő) munkát, ezért a program lebonyolítói – összesen tizenöt résztevékenységet említettek, ezek közül egyik a Jászvásáron, Bákóban és Sepsiszentgyörgyön létrehozott szociális inkubátor – a helyzet felmérésével kezdték, hogy valós alapokra lehessen helyezni egy hosszú távú elképzelés kidolgozását (mert sem a hivatalos statisztikákra, sem az állami intézmények adatbázisaira nem lehet alapozni). Eszerint országos szinten közel harmincezer, a szociális gazdaság körébe sorolható egységet (vállalkozást, civil szervezetet stb.) azonosítottak, alkalmazotti körük meghaladja a 115 ezer főt. A program célja az is, hogy olyan törvényjavaslatok szülessenek, amelyek – a jelenlegi szabályozásokon túl – segítik a szociális gazdaság fejlődését. Ugyanakkor a tudatosítás is fontos, ennek érdekében kiadványok, periodikák összeállítását is finanszírozzák a hárommillió dolláros keret­összegből.
A sepsiszentgyörgyi inkubátor konkrét céljai között öt új cég létrehozása, 18 támogatása, 15 új speciális munkahely megteremtése szerepel, de az önkormányzat és a „nagyobb testvér”, a vállalkozói inkubátorház segítségével a szociális gondoskodás ilyen jellegű elfogadtatása is fontos feladat. Mindehhez elsősorban tanácsadással szolgálnak. A sajtóbeszélgetésen Tankó Vilmos, a megyeszékhely közösségi igazgatóságának vezetője elmondta, rendkívül hasznosak ezek a kezdeményezések, bár a szociális gondokat, a sokszor halmozottan hátrányos célcsoportok méretét tekintve minden ilyen törekvés csak időben mutathatja meg hatékonyságát.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 709
szavazógép
2013-09-25: Riport - Váry O. Péter:

Kerékpárral Európában

A fiatalember szeret biciklizni, szereti Antoni Gaudí művészetét, és mert jött a nyár, hát két oldaltáskába bepakolt, s útra kelt. Nem is szándékozott messzibb menni, mint Barce­lona, merthogy ott található Gaudí legtöbb alkotása. Aztán Barcelona csak köztes megálló lett, útja nyolcezer kilométeresre kerekedett, tizenöt országon át vezetett, és két hónapot tartott.
 
2013-09-25: Pénz, piac, vállalkozás - Demeter Virág Katalin:

Tiltakozás az újabb teher ellen (Átalányadó)

Kis- és középvállalkozások bezárását eredményezheti a kormány tervezett intézkedése, mellyel jövő év elején ismét bevezetnék az átalányadót – ismertette álláspontját a korábbi tapasztalatok alapján Édler András, a háromszéki kereskedelmi és iparkamara elnöke. Fejér László Ödön RMDSZ-képviselő sem ért egyet az újabb adóteherrel, és sérelmezi, hogy a tervezet által érintett ágazatokban tevékenykedőkről azt feltételezik, nem tisztességesek.