Ki vagyok?Családpedagógiai kísérletek

2008. január 24., csütörtök, Család

Szent-Györgyi Albert Nobel-díjas biokémikus írja: ,,mint gyermek megtanultam szüleimtől, hogy az egyetlen dolog, amiért küzdeni érdemes, az új tudás vagy az új szépségek megteremtése".

Azt állítottuk — több genetikussal egyetértésben —, hogy az örökletes adottságok jelentősebben határozzák meg majdani személyiségünket. Viszont azt sem felejtettük el hozzátenni, hogy ezek érvényesülése a nevelés függvénye. Az újszülött kisközössége pedig a család.

Két családpedagógiai — azaz megtervezett, tudatos — kísérletet s ezek eredményét mutatjuk be. Több közös és több eltérő nevelési stratégia jellemzi őket. Közös: mindkét esetben apai a terv, mindkét esetben leánygyermekek az ,,alanyok". Talán ez is a siker feltétele? Németh László orvos, író, nevelő három lánya, illetve Polgár László tanár, pszichológus ugyancsak három lánya lesz a megtervezett szellemi fejlesztés nyertese. Mindkét esetben korai a kezdet (három-négy évesen), mindkét esetben az intelligencia általános fejlesztése (kognitív, memória) elsősorban a nyelvtanulás, a matematika és Polgár esetében a sakk a minőségszint emelésének tartalmi része.

A folyamat egyik jelentős — nevelőink számára is elgondolkoztató — tanulsága: a mai oktatás-nevelés iskolai rendszerének fogyatékosságai. Mert fölösleges és hasznavehetetlen ,,agytöltés", mert nem veszi figyelembe az egyéni, örökletes szellemi potenciált, és visszaszorítja a közepesekhez az elitképességűeket, mert nem a kreativitást, hanem a lexikális ismerethalmaz biflázását tekinti értékítélőnek stb.

Mindkét ,,apuka" híve (és Polgár alkalmazója is) a magánoktatásnak, mindkét ,,apuka" zsenit akar nevelni, amint ez kitűnik Németh László Lányaim, valamint Polgár László Nevelj zsenit! című tanulmány-, illetve riportkötetéből. Németh lányai ,,csupán" több nyelvet ismerő értelmiségiek, jól képzett szakemberek lettek, míg a sokkal következetesebben és csak a nyelvtudás és a sakk irányába koncentráló Polgár lányok: Zsuzsa, Judit és Zsófi nemzetközi sakknagymesterek (férfi kategóriában is!), Zsuzsa világbajnok volt, Judit mai napig is (már mindhárman két-két gyermekes anyukák) listavezető a nemzetközi sakknagyságok női táborában, de mindhárman a férfirangsorban is elöl vannak.

Mind Németh László, mind Polgár László vallja, hogy nem csak korszerűtlen, hanem igazságtalanság is a nőket és férfiakat a szellemi tevékenység szempontjából külön kategorizálni.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 702
szavazógép
2008-01-24: Család - Jártó Kocsis Edit:

A vezeklés (Holtvágányon)

Az önmarcangolást sok esetben a vezeklés követi, mely hosszú századok vallásos gyakorlata szerint a feloldozást jelentette az embereknek.
2008-01-24: Család - Sylvester Lajos:

Zamatossági idő

Gyermekkorban aromájuk, illatuk is van az anyanyelvi szavaknak. Két háló narancsot hoz haza a lányunk-vejünk, no meg a hatéves Peti. A konyhában kölcsönösen mosolyog egymásra a narancshalmaz és Peti, aki anyás hangon morfondírozik: ennek vajon lejárt-e a zamatossági ideje?