Féltik szociális ellátási rendszerüket a bevándorlóktólLondon szövetségeseket keres

2014. január 13., hétfő, Világfigyelő

Még tovább szigorítaná az uniós társállamokból érkező munkavállalók szociális ellátásának nem egészen két hete megszigorított sza­bályozását a brit kormány. A kormányzó Konzervatív Párt csaknem száz képviselője pedig olyan törvényt követel, amely lehetővé tenné az EU-jogszabályok vétóját a brit parlament számára.
 

Iain Duncan Smith munka- és nyugdíjügyi miniszter a The Sunday Times tekintélyes konzervatív vasárnapi brit lapnak nyilatkozva kijelentette: szeretné elérni, hogy az Európai Unió más tagországaiból érkezők elől akár két évre is el lehessen zárni a brit szociális ellátórendszer szolgáltatásait. Dun­can Smith szerint lehetővé kell tenni, hogy a brit kormány a szociális juttatások hozzáférhetővé tétele előtt megkövetelhesse az uniós bevándorlóktól „Nagy-Britannia iránti elkötelezettségük bizonyítását”, valamint azt, hogy életvitelszerűen, hosszabb ideje tar­tózkodnak az országban, dolgoznak, és hozzájá­rulnak a brit gazdasághoz. A szakminiszter szerint az átmeneti idő­szak lehet egy év, lehet két év, és a brit kormány ennek letelte után minősítené jóléti ellátásra jogosult nagy-britanniai lakosnak a külföldi EU-munkavállalókat.
A Konzervatív Párt vezette brit kormánykoalíció sorra jelenti be a külföldi EU-munkavállalókra vo­natkozó szigorítási terveket, amelyek közül több az év első napján életbe is lépett. A uniós országokból ér­ke­zők például nagy-britanniai tartózkodásuk első három hónapjában immár nem igényelhetnek álláskere­sőknek járó szociális juttatásokat, és a há­rom hónap letelté­vel is legfeljebb hat hónapig kér­hetnek ilyen jellegű támogatást. Ezt a tilalmi határidőt terjesztené ki akár két évre a brit munka- és nyugdíjügyi miniszter. Iain Duncan Smith közölte a The Sunday Timesnak adott nyilatkozatában, hogy már megkezdte a szociális turizmus elleni közös fellépéshez a szövetségesi hálózat ki­építését, bevonva mások mellett Né­metországot, Olaszországot, Hol­landiát és Finn­országot. A brit szakminiszter sze­rint az Európai Bi­zottság az egyes tagországok aka­rata ellenére pró­bálja ráerőltetni az unióra a teljes mozgásszabadságot. Duncan Smith ezzel kapcsolatban külön is bírálta Andor László fog­lalkoztatásért, szociális ügyekért és társadalmi befogadásért felelős EU-biztost, aki a miniszter szavai sze­rint megszál­lottan hajtja ezt az ügyet a tagállamok, különösen Nagy-Britannia ellenében.
London az EU-bevándorlókra vonatkozó szigorítási intézkedések miatt az utóbbi hetekben komoly konfliktusba keveredett Andor Lászlóval, akinek többszöri bíráló nyilatkozatait már korábban is éles ellenkritikával fogadták brit politikusok. Visszautasította ugyanakkor a brit kormány által az Európai Unión belüli szabad munkaerő-áramlás alapelvének módosítására megfogalmazott igényeket az Euró­pai Parlament elnöke is. Martin Schulz a The Observer vezető baloldali vasárnapi brit lapnak kijelentette: az unión belüli szabad mozgás elvének érvényesítése az EU egyik legnagyobb sikere. „Ez alapelv, és ugyanúgy nem képezi újratárgyalás alapját, mint ahogy az áruk, a szolgáltatások és a tőke szabad áramlásának elve sem újratárgyalható” – fogalmazott az EP német szociáldemokrata elnöke.
A kormányzó brit Konzervatív Párt 95 alsóházi képviselője – a frakció csaknem egyharmada – vasárnap nyílt levelet intézett David Cameron brit miniszterelnökhöz, olyan tör­vény­módosítást követelve, amelynek alapján a brit parlament útját állhat­ná az EU-jogszabályok nagy-britanniai érvényesítésének, és már meghonosított uniós törvényeket is meg­semmi­síthetne, ha azok Nagy-Bri­tannia nemzeti érdekeit veszélyeztetik. A Downing Street-i miniszter­elnöki hivatal szóvivője vasárnap közölte, hogy a kormányfő „alaposan tanulmányozni fogja” a felvetést. A szóvivő hozzátette ugyanakkor, hogy az uniós egységes piac működés­képtelenné válna, ha az egyes tag­államok parlamentjei rendszeresen és egyoldalúan megsemmisítenének EU-jogszabályokat.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt vesz-e a december 1-jei parlamenti választásokon?







eredmények
szavazatok száma 148
szavazógép
2014-01-13: Világfigyelő - :

Osztriga és pezsgő után gyilkosság (Újraszerveződik a Cosa Nostra)

A szicíliai éttermek asztalainál szerveződik újra a Cosa Nostra bűnszervezete – írta a La Repubblica olasz napilap a maffiózók pezsgős, osztrigás „üzleti” lakomáiról közölt cikkében.
 
2014-01-13: Sport - :

Negyedszer duplázott Vettel és a Red Bull (Forma–1)

Akárcsak a korábbi három, a 2013-as Forma–1-es esztendő is a német Sebastian Vettelről és a Red Bullról szólt. A legyőzhetetlen páros 2010, 2011 és 2012 után negyedszer duplázott, így azt is mondhatnánk, hogy nem volt épp a legizgalmasabb szezonunk.