Megidézett történelem

2014. március 5., szerda, Kitekintő

Ukrajna mozgósít az orosz érdekeket kiszolgáló Viktor Janukovics elnök leváltását követő orosz invázió hatására. Eközben mintegy 15 ezer – katonai jelzés nélküli – orosz katona szállja meg Krímet és Kelet-Ukrajna oroszok (is) lakta területeit.

Krím vegyes nyelvű lakossága belenyugvással, illetve rokonszenvvel fogadja az orosz nemzetiségű lakosság „védelmét” biztosító megszállókat. Az Egyesült Államok elnöke, csakúgy, mint a Német Szövetségi Köztársaság elnöke hosszasan tárgyal Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. Elhangzanak amolyan „ejnye-bejnye” intelmek és fenyegetések is. Összeül a NATO, az ENSZ Biztonsági Tanácsa, az Európai Unió vezetői stb. (Eszembe jut a magyar forradalomkor óvatoskodó, időt húzó hatalmak háborgása és semmittevése a szovjet agresszorral szemben...)
És megidézem, emlékeztetőül: Hitler vezér és kancellár 1938. február 29-én nagy tömeg előtt tartott beszédet a Birodalom határán kívül lakó tízmillió német sanyarú sorsáról. Ausztriáról – erről a mesterséges, valójában német államról – és az összetákolt Cseh­szlovákiáról beszélt, ahol három és fél millió német él elnyomásban, akik együtt kívánnak élni fajtestvérekkel. Ugyanez év március 11-e Hitler ultimátuma: Schuschnigg, Ausztria kan­cellárja mondjon le, és adja át a hatalmat a Birodalom iránt „barátságos” Seyss-Inquart­nak (a későbbi háborús bűnösnek). Majd, még aznap: „az osztrák kormány azzal a sürgős kéréssel fordul a német kormányhoz, hogy (...) legyen segítségére a vérontás elkerülésében.” E célból kérik, hogy küldjön német csapatokat. Egy órával később a német csapatok átlépik Ausztria határát.
Beneš Csehszlovákiája érzi a veszélyt az Anschluss után, és kétségbeesésében a kisantant szövetségeseitől, a nyugati hatalmaktól, a Szov­jetuniótól kér segítséget – de senki nem hajlandó a Harmadik Birodalommal szembefordulni. Megindul az első világháború után összefércelt szláv ország belső bomlása is. Hlinka az 1918-as egyezményt, a megígért szlovák önkormányzatot követeli, amelyről Beneš „megfeledkezett”. Ezzel egy időben mint­egy 200 ezer Szudéta-vidéki német menekül a „cseh elnyomás” ellen tiltakozva Németor­szágba. Szeptember 15-én a szudétanémetek kijelentik, hogy „vissza akarnak térni” a Biro­dalomba. Az angol és francia államférfiak a kért népszavazást megelőzően megállapítják, hogy Csehszlovákiából bizonyos területeket a Német Birodalomhoz kell csatolni. Szeptember 26-án Hitler ultimátumot küld Prágába: október 1-jéig ad határidőt követelése teljesítésére. Szeptember 29-én Mün­chen­ben a négy nagyhatalom (Német Birodalom, Mussolini Olaszországa, a Brit Birodalom és a Francia Köztársaság vezető államférfiai egyezményt írnak alá: a túlnyomórészt német területeknek német csapatokkal való szakaszonkénti megszállása október 1-jén kezdődik.)
A magyarokkal annyira kíméletlenül elbánó Beneš, életét mentendő (és a majdani bosszúra készülve) előbb Svájcba, majd Angliába menekül. A kitűnően felszerelt cseh hadsereg puskalövés nélkül fogadta a német megszállókat.
***
...Az ukrán ideiglenes kormány a tartalékos tiszteket is mozgósította. Az orosz hadsereg parlamenti felhatalmazással körülvette az ukrán katonai egységeket.
Ezúttal nem lesz háború – ugyanabból a meggondolásból, amiért a kitűnően felszerelt cseh hadsereg nem szállt szembe Hitler csapataival...
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 711
szavazógép
2014-03-05: Kitekintő - :

Miként vált tatár félszigetből orosz többségűvé Krím (Háttér)

A már-már háborúval fenyegető orosz–ukrán konfliktus kirobbanását okozó, természeti és kulturális értékekben gazdag Krím alig hatvan éve tartozik Ukrajnához. A félsziget 1954-ig Oroszország része, csak abban az évben, a Perejaszlavi szerződés (ennek értelmében az ukrán területek kimondták csatlakozásukat az orosz cárhoz) 300. évfordulóján ajándékozták Ukrajnának az akkor orosz etnikai többségű félszigetet.
2014-03-05: Pénz, piac, vállalkozás - Demeter Virág Katalin:

Desszertek szívvel-lélekkel (Cukrászmanufaktúra a céhes városban)

Különleges ízvilágú, látványban diszkrét és egyedi süteményekkel, tortákkal mutatkozott be február derekán a sepsiszentgyörgyi esküvőexpón egy felső-háromszéki manufaktúra. A Süti Éden megálmodója részben családi foglalkozást örökít tovább, s határozottan vallja, a cukrászat tulajdonképpen művészet.