Leépítés a vasútnál
2500 alkalmazottját bocsátja el az államvasutak teherszállító részlege a következő hetekben. A közlekedési minisztérium tájékoztatása szerint az eljárást március végén indították el, és a Nemzetközi Valutaalappal kötött hitelmegállapodásban vállalt kötelezettség. Az elbocsátás után az áruszállító vasútvállalatnak 6376 alkalmazottja marad.
Dan Şova közlekedési miniszter előző nap találkozott a pénzintézet szakértőivel, akik a vasúti társaság helyzetéről érdeklődtek. A miniszter arról tájékoztatta a külföldi hitelezőket, hogy az áruszállító törlesztette adósságait, nincs tartozása a költségvetéssel és az energiaszolgáltatókkal szemben. A kormány vállalta, hogy megreformálja az állami vállalatot, és folytatja a privatizációs eljárást. A többségi részvénycsomagot egy stratégiai befektetőnek adná el, de ez tavaly meghiúsult (a nyertes Grupul Feroviar Român nem fizette ki a szerződésben megállapított 202 millió eurós vételárat), így újra kell kezdeni az eljárást. Románia tavaly szeptemberben kötött újabb kétéves futamidejű elővigyázatossági típusú hitelszerződést a Nemzetközi Valutaalappal négymilliárd euró értékben.
A betegek kétharmada fizet
A romániai városlakók csaknem 70 százaléka fizet hálapénzt vagy ad ajándékot a jobb egészségügyi szolgáltatásért – közölte tegnap az Agerpres hírügynökség egy friss felmérés adatait ismertetve. A páciensek 84 százaléka mondta, hogy a közegészségügyi hálózatban elvárják a figyelmességet, és öt százaléka állítja ugyanezt a magánklinikákról. A válaszadók 38 százaléka fizetett hálapénzt orvosának a legutóbbi szakrendelésen, 23 százalékuk a legutóbbi műtétért, és 21 százalékuk a kezelésért is. A tanulmány szerint a megkérdezettek átlagosan 340 lejes hálapénzt adtak orvosuknak. A kórházi ellátást igénybe vevő válaszadók legnagyobb része (27 százaléka) az ápolóknak ad ajándékot, 16 százalékuk a műtősöknek, 15 százalékuk pedig a gondozóknak. A felmérésből kiderül, hogy a betegek leginkább a rohammentő-szolgálatban (SMURD) bíznak (83 százalékban), legkevésbé pedig az egészségügyi minisztériumban (26 százalékban). A közvélemény-kutatást reprezentatív mintán, több mint ezer fő megkérdezésével végezték el. Egy Bukarestre korlátozott tavalyi felmérés szerint a fővárosban élők több mint 70 százaléka szerint nem minősül korrupciónak, ha egy páciens pénzt vagy ajándékot ad orvosának hálája jeléül, de csaknem 90 százalékuk elítéli azt, ha az orvos igényli a hálapénzt.
Újabb gyár Szászsebesen
Újabb gyáregységet épít a német Daimler Szászsebesen. Az alapkövet Victor Ponta jelenlétében tették le tegnap. A kormányfő szerint „Románia immár bekerült az európai gépkocsigyártók tízes élcsoportjába, és ez egy olyan terület, amelyet a továbbiakban is erősíteni kívánunk. Egy ilyen beruházás más beruházásokat von maga után, hozzájárul a munkahelyteremtéshez és a lakosság életszínvonalának emelkedéséhez.” A Daimler romániai leányvállalata, a Star Transmission társaság 2016 elejére tervezi a kilencsebességes automata váltók gyártásának megkezdését az új, 80 ezer négyzetméteres gyárcsarnokban. A 240 millió eurós beruházással épülő üzem a Star Transmission harmadik gyáregysége lesz Sebesen. A másik kettőben öt-, illetve hétsebességes automata váltókat gyártanak. Az új kapcsolószekrény-üzem 500 embernek ad majd munkát. A Hotnews.ro hírportál közlése szerint a Star Transmission 37,4 millió eurós román állami támogatást kapott szászsebesi beruházásaihoz. Tavaly júliusban 30 millió euróból valósult meg a társaság első szászsebesi gyára, amelyben 250 alkalmazottat foglalkoztatnak. A második egységet ez év januárjában avatták fel, 40 millió euróba került, és 150-en dolgoznak benne.