Több mint 600 önkormányzati képviselő, választott tisztségviselő, önkéntes jelenlétében nyitotta meg háromszéki EP-kampányát az RMDSZ Sepsikőröspatakon. Ott kell lenniük az erdélyi magyarság képviselőinek az Európai Parlamentben, hallatni kell hangjukat, csak ők képviselhetik hitelesen ügyeinket – hangoztatta több szónok.
Jelképes jelentősége van annak, hogy Sepsikőröspatakot választották a kampányindító helyszínéül, hisz hosszú idő után, köszönhetően az itt létrejött magyar összefogásnak, újra magyar vezetője van a községnek – mondotta Kisgyörgy Sándor polgármester. „Rátértünk a jó útra, és úgy érzem, azon is maradunk” – hangsúlyozta.
Tamás Sándor, az RMDSZ megyei elnöke kiemelte: Háromszéken ezer önkéntessel kampányolnak, a következő harminc napban mindent megtesznek, hogy ne csak két, de három képviselőt küldhessen az RMDSZ az EP-be. „Ha nem mi mondjuk el a véleményünket, megteszik mások helyettünk” – emelte ki, és Orbán Viktor szavait idézte: „Aki nem ül az asztalnál, az könnyen felkerül az étlapra.” Két fontos célkitűzést fogalmazott meg a majdani európai képviselők számára: elérni, hogy legalább az uniós átlag szintjére emeljék a székelyföldi gazdák támogatását, illetve Székelyföld érdekeit képviselni. „Egészen biztos, hogy Székelyföld a következő tíz évben Bukarestben, Budapesten és Brüsszelben is téma lesz. Ezért is fontos, hogy ott legyünk, mi mondjuk el, mit szeretnénk” – fogalmazott. Felidézte, az RMDSZ-t ezen törekvésében támogatja az MPP és az SZNT, de felelőtlennek nevezte az EMNP kézdivásárhelyi vezetőjének nyilatkozatát, aki távolmaradásra buzdította a párt híveit. Tamás Sándor ajándék gyanánt egy patkószeget adott át Kelemen Hunor szövetségi elnöknek, felidézvén a mesét: hogyan veszett el egy patkószög miatt a haza. Jelezte, Háromszék ugyan a legkisebb megye Erdélyben, de igényt tart az odafigyelésre, „mert ezen veszhet el a jövőnk”.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke kiemelte, az erdélyi magyarság 1989-ben meghozta a döntést, Európához akar tartozni, és ez helyes döntés volt, még akkor is, ha a csatlakozás óta eltelt hét évben nem minden történt elvárásaink szerint, időnként csalódnunk kellett. Az EU hihetetlenül sokat változott és változik még, az Európai Parlamentnek egyre nagyobb beleszólása lesz, és igaz ugyan, két-három ember nem tudja megváltani a világot, de mindennapos munkával, érvekkel elérték, hogy „Európa tud rólunk, tudja, hogy mit akarnak az erdélyi magyarok, mire van szükségünk”. „Ott kell lennünk akkor is, amikor a változások történnek, hogy tudjuk meggyőzni a több száz európai parlamenti képviselőt arról, hogy az őshonos kisebbségek ügye éppolyan fontos, mint az akác helyzete, vagy a disznóvágás mikéntje. Ideje, hogy arra a közel 60 millió őshonos, európai kisebbségre is odafigyeljen az unió, amely szerves részét alkotja Európának, értéket hordoz, és parlamenti kompetencia legyen a kisebbségvédelem” – hangsúlyozta Kelemen Hunor. Kiemelte, az EP-választások nemcsak az EU-ról szólnak, „hanem rólunk, a jelenünkről”. Ha a román politika látja, hogy mögöttük van a magyar közösség, ha ismét sikereket tudnak felmutatni, itthon is eredményesebben tárgyalhatnak – vélekedett. A siker érdekében le kell győzniük a kishitűséget, a közönyt és a rosszindulatot – mondotta, csak az európai út segíthet megtartani nehezen kivívott szabadságunkat.
A „befutónak” tekintett EP-képviselőjelöltek közül jelen levő Sógor Csaba két nappal korábban Csíkkarcfalván egy csángó tarisznyával indult kampánykörútjára, melybe mint mondotta, sok minden belefér értékeink és panaszaink közül is. „Fontos, hogy Brüsszelben ismerjenek, szeressenek és megvédjenek minket” – hangsúlyozta. Felidézte: demokrataliberális képviselőtársa, Monica Macovei egy nappal korábban éppen Sepsiszentgyörgyön jelentette ki, hogy Románia példásan megoldotta a kisebbségek helyzetét. „Ha nem lesz, aki Brüsszelben a magyar érdeket képviselje, akkor ők mondják meg, hogy mi van itthon” – hívta fel a figyelmet.
Sógor Csaba tarisznyájába háromszéki útravalóként zaláni szilvapálinka, előpataki borvíz és egy Pista bá kabalafigura került.