Kós Károly építészete közel áll környezetéhez és az emberekhez, nem egy önző típusú művészet — mondta Anthony Gall a Kós Károly, egy európai építész című kiállítás szombati megnyitóján.
A jeles Kós Károly-kutató a Székely Nemzeti Múzeumban tartott beszédében kiemelte: a múlt század elején az építészek számára óriási dilemmát jelentett, hogyan lehet értékeset, maradandót alkotni oly módon, hogy a létrehozott épület századok múltán is működőképes maradjon. A 125 éve született művész alkotásai azonban éppen erre a kérdésre adnak választ. ,,A hit mellett a szépség élteti az embert. A korabeli művészeknek pedig céljuk volt, hogy a változó világban valamit visszahozzanak az értékekből" — fejtette ki Anthony Gall.
A megnyitón zsúfolásig megtelt teremben kiállított anyag célja, hogy a vizuális élmény révén hívja fel a figyelmet a nemzeti önazonosságot kereső kultúrák közötti természetes közösségre. A kiállított rajzokból, fényképekből, másolatokból ugyanis kiderül, milyen meglepő hasonlóságokat eredményeztek ugyanazok az eszmék egymástól távol élő, más-más múlttal és kultúrával rendelkező népek építészetében. A kiállított anyag másik része a mai építészetben térképezi fel Kós Károly művészetének, a kor szellemiségének hatását.
A tárlat megnyitóján Anthony Gall a kiállítás címére is kitért. Arra tehát, hogy miként lett az erdélyi Kós Károlyból európai építész. Megemlítette, hogy négy évvel ezelőtt Los Angelesben nyílt egy kiállítás az angliai Arts and Crafts mozgalomról, és ezen Kós Károly munkái is jelen voltak. Az erdélyi művész munkái így egyre több nemzetközi kiállításon kapnak helyet, és folyamatosan változik a róla kialakult kép.
A megnyitó után a múzeum dísztermében műhelybeszélgetést rendeztek, amelynek témája Kós Károly öröksége mellett igencsak aktuális volt, hiszen, mint Vargha Mihály múzeumigazgató mondta, a lassan százéves épületet rövidesen fel kell újítani. A beszélgetés kiváló alkalmat jelentett arra is, hogy a rehabilitációs munkáról fejtsék ki véleményüket a szakmabeliek.