Egy térség gazdasági fejlesztésében igazán nagy, látványos lépéseket nagy horderejű programokkal lehet elérni. Ahhoz pedig, hogy egy vidéknek — például a turizmusban — kialakuljon egy egységes arculata, településein hasonló szintű fejlődés legyen, ugyancsak átfogó elképzelések, programok szükségesek.
Hasonló célok fogalmazódtak akkor is meg, amikor A borvíz útja programot Hargita megyével közösen elindítottuk. A legfontosabb az volt, és most is az, hogy a két megye egyedi természeti adottságát, a gyógyító borvizet minél szélesebb körben megismertessük, a régi, patinás fürdőtelepeket újra bevonjuk a turisztikai forgalomba, és nem utolsósorban az érintett települések gazdasági fejlődéséhez ezáltal hozzájáruljunk.
Egy-egy ilyen program előkészítése időben is hosszú folyamat, de ami még ennél is fontosabb, együttműködésen, a vélemények, álláspontok folyamatos egyeztetésén alapszik. A borvíz útja esetében sem volt könnyű, hiszen tizenhat önkormányzat meglátását kellett közös nevezőre hozni.
Az elmúlt négy-öt év azonban nemcsak a nehéz munkáról szólt, hiszen a projekt már kezdeti fázisában is elnyerte országos szakcsoportok elismerését. 2004-ben például a Vacanţe şi călătorii országos turisztikai folyóirat az év legjobb projektötleteként számolt be róla, és a két megyei tanács elnökét kitüntette.
A borvíz útja, ha megvalósul — márpedig ez a végső cél —, biztosak vagyunk benne, hogy gazdasági, szellemi és egyéb hozadéka többszöröse lesz annak, amit az előkészítésére eddig fordítottunk, vagy amennyivel a részt vevő önkormányzatoknak hozzá kell járulniuk.
Eddig a dokumentáció összeállítása volt nagyobb anyagi befektetés, ezt a két megyei önkormányzat költségvetéséből finanszíroztuk, kiegészítve az Új Kézfogás Közalapítvány tízmillió forintos támogatásával.
A pályázat benyújtásakor a Regionális Fejlesztési Tanács döntött arról, hogy a középrégióból leadott húsz projekt közül melyik esélyesebb a támogatásra. A borvíz útja megosztotta ugyan a szavazatokat, de végül a második helyen végzett.
A dokumentáció elkészítése, a projekt biztos támogatása még nem zárta le az előkészítési folyamatokat, hiszen arra törekedtünk, hogy a lehető legjobb eredménnyel tudjuk kivitelezni az elképzelést. Ezért történt meg az, hogy a tanácsadó cég javaslatára, amely részletes számításokat végzett, a 121-es és 113-as megyei utak korszerűsítését kivettük a pályázatból, mert ezek túl nagy anyagi ráfordítást igényeltek volna, és kevesebb pénz jutott volna a fürdőtelepek rehabilitálására. Az így felszabadult, mintegy 35 milliárdnyi régi lejt közös döntés alapján átcsoportosítottuk Barótra.
Idén tavasszal megkezdődhetnek a kivitelezési munkálatok. Ezeknek egyik legfontosabb előfeltétele az önkormányzatok közötti együttműködés. A program minden szereplője egyformán fontos, véleményük nem elhanyagolható. Célunk semmiképp nem a viszálykeltés, és bízunk abban, hogy az eddig befektetett munka sem vész el, és a végeredmény a két megye és lakossága számára minden szempontból jövedelmező lesz. Az elkövetkező időszakban pedig feltétlenül számítunk az önkormányzatok és polgármesterek együttműködésére.
Demeter János, a Kovászna Megyei Önkormányzat elnöke,
Vajda Lajos, a Kovászna Megyei Önkormányzat alelnöke