Az Európa Tanács (ET) keretében működő Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának bürója megbízta a kongresszus monitoringbizottságát, hogy tárgyalja meg a székelyföldi önkormányzatok autonómiapárti határozatainak ügyét, ugyanakkor levélben kérte fel Románia illetékes miniszterét, hogy fejtse ki a kormány álláspontját – közölte a Székely Nemzeti Tanács (SZNT). Az ET tanácsadó testülete azt követően döntött így, hogy sorra érkeztek Strasbourgba a székelyföldi önkormányzatoktól az SZNT felhívására elfogadott autonómiapárti határozatok.
Az SZNT februárban intézett felhívást a Székelyföld 153 önkormányzatához, hogy határozatban nyilvánítsák ki az autonómia iránti igényüket, és azt, hogy egyetlen, különálló közigazgatási egységhez akarnak tartozni. A területi autonómiát célzó határozattervezet azt is tartalmazza, hogy ez a közigazgatási egység viselje a Székelyföld nevet, sarkalatos törvény szavatolja számára az autonómiát, és területén az állam nyelve mellett legyen hivatalos nyelv a magyar. A székelyföldi megyék prefektusai azonban törvénytelennek nevezték az SZNT felhívására elfogadott autonómiapárti önkormányzati határozatokat, megtámadva azokat a közigazgatási bíróságon.
A Székely Nemzeti Tanács tegnapi közleménye szerint Gyergyószentmiklós és Makfalva polgármestere elutazott a monitoringbizottság július 3-i ülésére a moldovai Chişinăuba, hogy ott szóban is tájékoztassák a testületet a Romániában küszöbön álló közigazgatási átalakítás veszélyeiről. Ugyanakkor Tamás Sándor, Kovászna Megye Tanácsának elnöke és Antal Árpád, Sepsiszentgyörgy polgármestere közös levélben fordult a monitoringbizottság elnökéhez, amelyben azt kérték: a bizottság legközelebbi kihelyezett ülését tartsa Sepsiszentgyörgyön, hogy legyen lehetőségük a helyszínen tájékozódni.
A monitoringbizottság elnöke úgy döntött, hogy ezekre való tekintettel a témát a következő ülésre halasztja, amelyre hivatalos meghívót küldenek majd az érintetteknek is – ezt az SZNT úgy értékelte, a monitoringbizottság tisztában van a helyzet súlyával, s annak megfelelő figyelmet szentel neki. „Indokolt esetekben számítani lehet tehát a nemzetközi szervezetek figyelmére, következésképpen Románia nem hajthatja végre a közigazgatási átszervezést vállalt kötelezettségei megszegésével” – vonja le a következtetést közleményében az SZNT. A szervezet arra is figyelmeztet: a nemzetközi fórumok további fellépése nagymértékben függ attól, hogy a közeljövőben még hány határozatot kapnak kézhez, ezért a kérdés haladéktalan napirendre tűzésére kérte fel azokat a székelyföldi önkormányzatokat, amelyek még nem fogadtak el autonómiapárti határozatot.