Hírbörze

2014. augusztus 13., szerda, Pénz, piac, vállalkozás

Székelyföldi klaszterek bemutatkozása
Augusztus 29-én a kézdivásárhelyi inkubátorházban  Székelyföldi klaszterek címmel szervez konferenciát az Asimcov vállalkozói szövetség. A faipar, zöld energia, agrár- és élelmiszer-ipari, vidéki és agroturizmus, textilipar, IT, balneológia, csomagolás- és nyomdaipar, vidékfejlesztés terén működő vagy alakuló szerveződésekről az azokat létrehozó és működtető vezetők számolnak be.

Bemutatkozik a Green Energy Innovatív Biomassza Klaszter, a Pro Wood Regionális Faipari Klaszter, az Agrofood Klaszter, a Transylvania Regionális Balneo­turisztikai Klaszter, az ATT Csomagolástehnikai Klaszter, a Transylvania Textile&Fashion Klaszter, az IT Plus Klaszter, a Hargita Wood Klaszter, a Régiófa Klaszter, valamint a Green Building and Development Klaszter.


Első autó program készül
Az Első ház program mintájára kíván új programot indítani a gazdasági minisztérium, amely keretében a fiatalok előnyös feltételek mellett vásárolhatnának gépkocsit. A szakminisztérium és a gépkocsigyártó szövetségek képviselői között zajló egyeztetések szerint – az információkat a Ziarul financiar szivárogtatta ki – az Első autó programban az előleg a gépjármű értékének az 5–7 százaléka lehet. A tárgyalófelek között vitát képez, hogy mekkora lehet a legdrágább megvásárolható autó ára. Némely információk szerint ez áfa nélkül nem haladhatja majd meg a 45 ezer lejt, ami azt is jelenti, hogy minden Dacia-modell „belefér”, de a konstrukcióval nem vásárolható meg például a szintén hazai gyártású Ford B-Max. Ha viszont a felső határt 50 ezer lejben állapítják meg, akkor egy sor exportált gépjármű is bekerül a programba. Szintén vita tárgyát képezi a kedvezményezett korosztály, felmerült, hogy csak a 18–35 év közöttiek vehessenek részt a programban, más hírek szerint a korhatár akár 50 éves korig is kiterjeszthető.


Kevesebb üzemanyag fogy
Hét százalékkal csökkent a legnagyobb hazai üzemanyag-előállító és -forgalmazó cég árbevétele az év első felében, miközben a profitja 22 százalékkal lett kevesebb, mint a tavalyi hasonló időszakban. Az OMV Petrom eladásai összességében 10,72 milliárd lejt tettek ki, a nettó profitja pedig 1,9 milliárd lejre rúgott. Ugyanakkor a Bukaresti Értéktőzsdén 1,2 százalékkal alacsonyabb áron kezdődött el tegnap a kereskedés a cég papírjaival, egy részvényért 0,471 lejt fizettek a vevők. A nyereség csökkenését a vállalat vezetősége azzal magyarázza, hogy a Petrom 370 millió lej többletadót fizetett a román államnak, amiből 162 millió lejt az úgynevezett oszlopadó tett ki, vagyis az ipari létesítményekre újonnan kivetett különadó. A Petrom szerint a többletadók miatt a vállalat beruházási tervei „nyomás alatt vannak”, és a többletadók negatív módon kiegyenlítették azt a nyereséget, ami a gáz árának liberalizálásából származott. Mariana Gheorghe ügyvezető igazgató szerint ennek ellenére a kőolajiparban megszokott hosszabb beruházási ciklusoknak, valamint az azokat segítő kedvező fiskális intézkedéseknek köszönhetően a vállalat folytatja befektetési terveit, elsősorban a kőolaj-kitermelési kapacitások növelése érdekében. Ugyanakkor éleződött a versenyhelyzet a hazai üzemanyagpiacon, ami szintén hozzájárult a nyereség csökkenéséhez.


Erősödnek a beszállítók
Öt és fél százalékkal növekedett a beszállítói szolgáltatások volumene Romániában – jelentette a statisztikai hivatal. Legnagyobb mértékben a vállalatoknak nyújtott IT-szolgáltatások nőttek, itt a bővülés meghaladta a 23 százalékot, de két számjegyű a növekedés a filmgyártás, a televíziós produkciók gyártása és forgalmazása terén is.


Alacsony kereset
A nagy üzletláncokban dolgozó alkalmazottak átlag bruttó keresete 1900 és 2250 lej között mozog – hozta nyilvánosságra a Ziarul financiar. Ez alacsonyabb, mint a 2334 lejes országos bruttó átlagbér. A négy legnagyobb hipermarketben, a Kauflandban, a Corában, a Carrefourban és az Auchanban a tavaly év végén mintegy 29 ezer alkalmazott dolgozott.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 145
szavazógép
2014-08-13: Pénz, piac, vállalkozás - Ferencz Csaba:

Meg kell fogni a gyeplőt (Magánvállalkozás)

Dobra Csabával, a Doma Drive autóvezető-iskola tulajdonosával többszöri egyeztetés után sikerült csak találkozni. Mint rövid beszélgetésünkből kiderült, a programegyeztetés nehézségei rendkívüli elfoglaltságából adódtak. Ő ugyanis az úgynevezett délutáni vállalkozási formát választotta: mentőszolgálati állását megtartva immár nyolcadik esztendeje működteti a sofőriskolát.
 
2014-08-13: Nyílttér - Váry O. Péter:

Felelősség és bürokrácia, avagy egy utcajavítás hiteles krónikája

Sepsiszentgyörgy, Híd utca. Nem éppen ideális állapotban az arra közlekedőknek, az ott lakóknak pedig végképp. Feltúrva hónapok óta, munkásoknak jó ideje nyoma sem. Ez, ami látszik. Ami miatt így alakult, az a romániai viszonyok tökéletes sűrítménye.