Tiltakoznak a vereckei emlékmű ellen

2008. március 5., szerda, Világfigyelő

Éles hangú nyilatkozatban tiltakozik több kárpátaljai ukrán nacionalista szervezet és értelmiségi a szerintük Kárpátalján erősödő ukránellenes folyamatok, köztük a ruszinok nemzetiségként való elismerése, a munkácsi várba tervezett turulszobor és főképp a vereckei magyar honfoglalási emlékmű felépítése ellen.

A nyilatkozat tizennyolc aláírója ― köztük kárpátaljai ukrán nacionalista szervezetek vezetői, egyetemi tanárok, ungvári önkormányzati képviselők ― szerint az a tény, hogy a kárpátaljai megyei tanács tavaly márciusban nemzetiségként ismerte el a ruszinokat, az egységes ukrán nemzet megosztását célzó, s végső soron az autonómia leple alatt Kárpátalját Ukrajnától elszakítani szándékozó erők kezére játszik. Úgy vélik, hogy Kárpátalján nem is lenne ruszinkérdés, ha mögötte nem állnának a szeparatizmus szí­tásában érdekelt helyi és központi hatalmi tényezők, valamint az Ukrajnával szemben ellenséges országok politikai körei. A nyilatkozat szerzői szerint ebbe az ukrán- és államellenes folyamatba illeszkedik egyes politikai erők azon törekvése, hogy mindenáron idegen, főként magyar jelképeket helyezzenek el Kárpátalján, s ezt ― mint fogalmaznak ― érdekes módon a hatalom is támogatja. Példaként említik, hogy a helyi hatalmi szervek hozzájárulásával, az ukrán nemzeti érdekeket és törvényeket megsértve, az ukrán állam területén, a munkácsi várban vissza akarják állítani a magyar Árpád-házi jelképet, a turulmadaras szobrot, amely egy 33 méter magas oszlopon áll majd a vár fölé magasodva. Az aláírók ukránellenes megnyilvánulásnak nevezik a vereckei magyar honfoglalási emlékmű építését is Kárpátalja és Lemberg megye határán. Szerintük a magyarok alaptalanul állítják, hogy a terület, amelyet annak idején elfoglaltak, ,,terra incognita" lett volna, hiszen ― mint emlékeztetnek ― régészeti leletek bizonyítják: Kárpátalja területén már a VI―IX. században szláv települések voltak. ,,Az adott helyen nem állhat ilyen emlékmű, mivel Kárpátalja megye Ukrajna része, tehát a Vereckei-hágónál nem Nagy-Magyarország kezdődik, ahogy azt magyar politikai körök igyekeznek beállítani, hanem ott, egészen Magyarország határáig, sőt, a magyarok által Debrecenné átnevezett Dobrocsinig ukrán föld terül el, amelyen ősi ukrán nép él" ― áll a nyilatkozatban.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2008-03-05: Világfigyelő - x:

Le kell bontani a Turul-szobrot

Le kell bontani a XII. kerületi Turul-szobrot a Fővárosi Bíróság tegnapi jogerős ítélete szerint. Budapest XII. kerülete II. világháborús polgári és katonai áldozatai emlékére 2005 októberében állítottak Turul-szobrot.
2008-03-05: Világfigyelő - Bogdán László:

Oroszországi változások (Magasles)

Hogy lezárult-e a vasárnapi elnökválasztás után az orosz történelem ellentmondásos putyini korszaka, ezután dől el. Egy azonban bizonyos, a népszerűsége csúcsán és ereje teljében lévő Putyin óriási kockázatot vállalt azzal, hogy átadta az elnöki hatalmat kiszemeltjének. A nagy előd Szovjetunió története háromszor is bizonyította, hogy a lenini útról nem lehet letérni, s változásokat csakis a pártapparátus kezdeményezhet.