Röviden

2008. március 8., szombat, Világfigyelő
Amerikában kezdődik a magyar népszavazás

Az időeltolódás miatt az amerikai földrészen kezdődik meg közép-európai idő szerint szombaton délben a magyarországi ügydöntő népszavazás. Szavazni lehet abban a hét országban, ahol magyar nagykövetség, illetve főkonzulátus működik.

Ábházia is függetlenné szeretne válni

Dél-Oszétia után tegnap Grúzia másik szakadár köztársasága, Abházia is függetlenségének elismerését kérte Oroszországtól és a nemzetközi közösségtől. Az Abház Köztársaság parlamentje rendkívüli ülésén elfogadott felhívás többek között a koszovói függetlenség elismerésének precedensére hivatkozik. A dél-oszét parlament szerdán fogadott el hasonló határozatot. A grúz kormány azzal vádolta Moszkvát, hogy ,,biztatja az abháziai térség elszakadási törekvéseit", és ,,leplezetlen kísérletet tesz Grúzia szuverenitásának és területi épségének megsértésére".

Finnország és Izland is elismerte Koszovót

Tarja Halonen finn államfő aláírta a kormány által előző nap elfogadott dokumentumot az albán többségű, volt dél-szerbiai tartomány független államként való elismeréséről. Nem sokkal a finn bejelentés után az izlandi külügyminisztérium közölte: a kormány hivatalosan elismerte Koszovó függetlenségét, és erről Ingibjörg Sólrún Gísladóttir külügyminiszter levélben értesítette Hashim Thaci koszovói miniszterelnököt. Eddig több mint húsz ország ismerte el Koszovót, amely február 17-én nyilvánította ki egyoldalúan a függetlenségét.

Ellenzik a radarállomást

A cseh lakosság kétharmada továbbra is ellenzi, hogy amerikai radarállomás létesüljön Csehországban ― derült ki egy országos felmérésből. A közvélemény-kutatás szerint az amerikai radarállomás létrehozását mindössze a megkérdezettek 27 százaléka támogatja.

Latin-amerikai csúcs kezdődött

Megkezdődött a Dominikai Köztársaságban a latin-amerikai államfők találkozója, amelyen a Kolumbiát két szomszédjával, Ecuadorral és Venezuelával szembeállító viszály a fő téma. A három ország államfője most először találkozik azóta, hogy a múlt hét végén Kolumbia katonai csapást mért Ecuador területén egy gerillatáborra, s emiatt válság robbant ki. A Riói Csoport értekezletét eredetileg a térségbeli együttműködés kérdéseiről tartották volna, de a válság témája előtérbe tolakodott.

Meglepő reagálás

Az Iszlám Konferencia Szervezete tegnap elítélte az előző napi nyugat-jeruzsálemi merényletet, amelynek egy talmudiskola nyolc diákja esett áldozatul. Ekmeleddin Ihszanoglu, a szervezet főtitkára mélységes aggodalmának adott hangot a merénylet miatt, és hangsúlyozta: az Iszlám Konferencia Szervezete elítél minden erőszakos és terrorcselekményt, bárhol is követik azt el a világon. Az Iszlám Konferencia Szervezetétől szokatlan, hogy ilyen gyorsan elítéljen egy Izrael-ellenes akciót, amelynek 57 tagállama között vannak olyanok is, amelyek a zsidó állam létezésének jogát is kétségbe vonják.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Részt kíván-e venni a december elsejei parlamenti választásokon?









eredmények
szavazatok száma 1542
szavazógép
2008-03-08: Világfigyelő - x:

Az ETA akciói az elmúlt tíz évben

A Baszk Haza és Szabadság (ETA) szervezet már 1959-es megalapítása után számos merényletet követett el rendőrök, politikusok ellen, de sok esetben járókelők is áldozatául estek. 1998 szeptemberében az ETA tűzszünetet hirdetett, aztán mégis folytatta a merényleteket.
2008-03-08: Közélet - x:

Átvilágítási (kudarc)történet Romániában

Országos botrányt és kedvezőtlen nemzetközi visszhangot váltott ki az alkotmánybíróság január 31-i, 2008/51. számú határozata, mellyel az alaptörvénnyel ellentétesnek nyilvánította az 1999/187. számú lusztrációs törvény azon cikkelyeit, amelyek a politikusok, tisztviselők és egyéb közszereplők (pl. egyházi méltóságok, közintézmények vezetői) átvilágítására hivatott intézmény, a Szekuritáté Irattárát Vizsgáló Országos Tanács (SZIVOT, CNSAS) és levéltára (ACNSAS) működését szabályozták.