Általános vitára engedte a kormány által beterjesztett, a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj eltörlésére vonatkozó törvényjavaslatot az Országgyűlés Egészségügyi Bizottsága, az ellenzék hasonló tárgyú javaslatát azonban nem. A grémium a kormány előterjesztését 14 igennel és 9 tartózkodással engedte tovább, az ellenzékét pedig 11 igen, 12 tartózkodás mellett utasította el.
Mikola István (Fidesz), a bizottság alelnöke az ellenzéki törvényjavaslatról elmondta: 2008-ra és 2009-re is forrásokat biztosítanak a népszavazás által eltörölt díjak elmaradásából adódó bevételkiesésre. Kifejtette: 2008-ra a különböző tárcák — a Miniszterelnöki Hivatal, a pénzügyminisztérium, az oktatási és kulturális minisztérium és a külügyminisztérium — forrásaiból csoportosítanának át, elsősorban kormányzati luxus- és PR-költségekből faragnának le az egészségügy javára. 2009-re a kórházak napidíját a pénznyerő automaták után fizetendő játékadó-bevétel 28 százalékából fedeznék, míg a vizitdíj pótlására ugyanezen adóbevétel 33 százalékát adnák, a tandíj eltörléséből származó bevételkiesést pedig 11 milliárd forinttal pótolnák ki szintén játékadóból.
Kincses Gyula, az egészségügyi minisztérium államtitkára a bizottság előtt ismertette, hogy a kormány javaslata a vizitdíj, a kórházi napidíj és a tandíj bevezetése előtti állapotot állítja vissza, továbbá rendezi a vizitdíj visszaigénylését. Hozzátette: nem alkotmányellenes, hogy előbb törlik el a díjakat, mint a kérdésben szereplő dátum, azaz 2009. január 1. Kiemelte: a vizitdíj és a kórházi napidíj pótlására nem lát lehetőséget a szaktárca, azonban az új helyzetet megvizsgálják, és ha úgy látják, hogy az alapellátás működésében zavar keletkezik, újragondolják a háziorvosok finanszírozási rendszerét.
Az oktatási bizottság a kormány és a Fidesz törvénymódosító javaslatát egyaránt támogatta. Arató Gergely, az oktatási tárca államtitkára a kormány javaslatáról elmondta: az indítvány törli a felsőoktatási törvényből a fejlesztési részhozzájárulást, és rendezi a mesterképzésben részt vevő hallgatók helyzetét. Pokorni Zoltán (Fidesz) elmondta: a Fidesz és a KDNP javaslata szigorúan az oktatás érdekeit tartja szem előtt a játékadó megcímkézésével.