A román Mezőgazdasági Minisztérium vezetősége a tejkvóta megszűnése következtében beálló, a szakemberek szerint kedvezőtlen állapot enyhítésére a napokban új kezdeményezést nyújt be az unió bizottságához jóváhagyásra, melyet szeretnének elfogadtatni és kiterjeszteni az egész Európai Unióban.
A tejkvóta ez év április 1-jén megszűnik, és a termelési korlátozás feloldása után minden tagország és minden tejet termelő gazdaság annyit termel, amennyit akar. A román szakemberek véleménye egybehangzóan azt vetíti elő, hogy a hazai piacot még inkább elözönli az olcsóbb, külföldről behozott tej, és ez a román szarvasmarha-tenyésztés és tejágazat hanyatlását eredményezi. (Ez utóbbihoz még a hazai megállíthatatlan állatlétszám-csökkenés is hozzájárul, 2013-ban például a szarvasmarhalétszám országos szinten több mint 50 ezerrel csökkent, 1,99 millióról 1,95 millió alá. Ez hozzávetőlegesen megegyezik pl. Kovászna megye szarvasmarha-állományával – szerk. megj.). A román fél az úgynevezett „a szennyező fizet”-elven alapuló rendelkezést szeretné jóváhagyatni. Daniel Botanoiu államtitkár a bevezetendő lépést így összegezte: ha egy tejfeldolgozó nagyvállalkozás a piacot felborítja, vagyis nagy mennyiségű tejjel lép be oda, ami nagymértékben csökkenti a helyi termelőktől való felvásárlást, vagy a felvásárlási és eladási árak drasztikus esését eredményezi, s ez már nem fenntartható a helyi termelők számára, a tejfeldolgozó cégnek kötelezővé tennék a termelési (előállítási) ár és a piaci ár közötti különbözet kifizetését, ezáltal egyensúlyt lehetne kialakítani. Ezt a javaslatot a bolgár tejtermelőkkel is szeretnék megbeszélni, és közösen terjeszteni az unió elé jóváhagyásra. Románia más javaslatokat is jónak lát a tejágazat támogatására. Ilyen a helyi termékek reklámozásának uniós alapokból való támogatása, és esetenként a felvásárló piacok hiányában a termékek tárolásának (amely jövedelem-kiesést okoz) finanszírozása. Természetesen a fenti rendelkezéseket az uniónak jóvá kell hagynia, a közeljövőben elválik, hogy sikeres lesz-e a román fél beadványa.
Egyébként az unióban a legnagyobb tejtermelő tagországok (Németország, Hollandia, Lengyelország, Dánia, Ausztria, Írország, Luxemburg) már nagyon igyekeznek termelésük növelésére, az elmúlt, 2013–2014-es kvótaévben a megengedett mennyiség túllépéséért több mint 400 millió euró bírságot kell befizetniük. Legtöbb büntetést, 164 millió eurót a német tejtermelőknek kell fizetniük, őket követik a hollandok (132 millió), majd a lengyelek (46 millió).