A tejpiac védelméért

2015. február 24., kedd, Gazdakör

A román Mezőgazdasági Mi­nisztérium vezetősége a tejkvóta megszűnése következtében beálló, a szakemberek szerint kedvezőtlen állapot enyhítésére a napokban új kezdeményezést nyújt be az unió bizottságához jóváhagyásra, melyet szeretnének elfogadtatni és kiterjeszteni az egész Európai Unióban.

A tejkvóta ez év április 1-jén megszűnik, és a termelési korlátozás feloldása után minden tagország és minden tejet termelő gazdaság annyit termel, amennyit akar. A román szakemberek véleménye egybehangzóan azt vetíti elő, hogy a hazai piacot még inkább elözönli az olcsóbb, külföldről behozott tej, és ez a román szarvasmarha-tenyésztés és tejágazat hanyatlását eredményezi. (Ez utóbbihoz még a hazai megállíthatatlan állatlétszám-csökkenés is hozzájárul, 2013-ban például a szarvasmarhalétszám országos szin­ten több mint 50 ezerrel csökkent, 1,99 millióról 1,95 millió alá. Ez hozzávetőlegesen megegyezik pl. Kovászna megye szarvasmarha-állományával – szerk. megj.). A román fél az úgy­nevezett „a szennyező fizet”-elven alapuló rendelkezést szeretné jóváhagyatni. Daniel Botanoiu államtitkár a bevezetendő lépést így összegezte: ha egy tejfeldolgozó nagyvállalkozás a piacot felborítja, vagyis nagy mennyiségű tejjel lép be oda, ami nagymértékben csökkenti a helyi termelőktől való felvásárlást, vagy a felvásárlási és eladási árak drasztikus esését eredményezi, s ez már nem fenntartható a helyi termelők számára, a tejfeldolgozó cégnek kötelezővé tennék a termelési (előállítási) ár és a piaci ár közötti különbözet kifizetését, ezáltal egyensúlyt lehetne kialakítani. Ezt a javaslatot a bolgár tejtermelőkkel is szeretnék megbeszélni, és közösen terjeszteni az unió elé jóváhagyásra. Románia más javaslatokat is jónak lát a tejágazat támogatására. Ilyen a helyi termékek reklámozásának uniós alapokból való támogatása, és esetenként a felvásárló piacok hiányában a termékek tárolásának (amely jövedelem-kiesést okoz) finanszírozása. Termé­szetesen a fenti rendelkezéseket az uniónak jóvá kell hagynia, a közeljövőben elválik, hogy sikeres lesz-e a román fél beadványa.
Egyébként az unióban a legnagyobb tejtermelő tagországok (Németország, Hollandia, Len­gyel­ország, Dánia, Ausztria, Ír­ország, Luxemburg) már nagyon igyekeznek termelésük növelésére, az elmúlt, 2013–2014-es kvótaévben a megengedett mennyiség túllépéséért több mint 400 millió euró bírságot kell befizetniük. Legtöbb büntetést, 164 millió eurót a német tejtermelőknek kell fizetniük, őket követik a hollandok (132 millió), majd a lengyelek (46 millió).
 

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 720
szavazógép
2015-02-24: Gazdakör - Iochom István:

Galambok, nyulak és szárnyasok a sportcsarnokban

A kézdivásárhelyi Columba Galamb-, Szárnyas- és Kisállattenyésztők Egyesülete a múlt hétvégén 13. alkalommal szervezte meg év eleji kiállítását a városi sportcsarnok előterében. A jövőben ötvenedik születésnapját ünneplő Columba Egyesület huszonnégy felnőtt tenyésztője mellett idén négy újonc 220 galambot, 80 nyulat és 40 szárnyast bocsátott közszemlére.
2015-02-24: Gazdakör - :

Hírlugas

Új lehetőség támogatásmegvonásra
Büntetheti a közeljövőben a farmokon bekövetkező munkabaleseteket Brüsszel: a mezőgazdaságért felelős uniós biztos, Phil Hogan ugyanis azt tervezi, szigorú intézkedéseket vezet be a farmokon veszélyes munkakörülményeket fenntartó üzemeltetők ellen. Hogan odáig is elmenne, hogy megvonja a mezőgazdasági támogatást azoktól a farmoktól, ahol munkabaleset következik be.