Zsúfolásig megtelt ünneplőkkel tegnap a kézdivásárhelyi Gábor Áron tér. A rendszerváltás óta huszonhatodik alkalommal nyújtottak felejthetetlen élményt a hagyományőrző csapatok, a lovas huszárok és a környező falvak lovas-szekeres felvonulói.
Az eddigi hagyományhoz híven a főtéri ünnepség előtt a céhes város iskolásai emlékeztek a szokásos helyszíneken, később a főtéren mintegy négy-ötezren gyűltek össze megünnepelni a magyar forradalom és szabadságharc kitörésének 167. évfordulóját. A rendezvény a diákok felvonulásával kezdődött, majd a szegedi, a tápióbicskei és a kézdiszéki hagyományőrzők következtek.
A központi rendezvény a Boldogasszony Anyánk című régi magyar himnusszal kezdődött Gondos Mária Magdolna, a Gábor Áron Szakképző Líceum tanulója előadásában, ezt követően Bokor Tibor polgármester köszöntötte a jelenlévőket és a magyarországi vendégeket, bejelentve, első alkalommal ünnepel a kézdivásárhelyiekkel együtt a magyarországi Füzesabony és a vajdasági Torontálvásárhely küldöttsége. Nem jöhet hatalom vagy parancsszó, amely megakadályozhatná, hogy amíg él ünnepelni vágyó ember e térségben, megemlékezzünk a negyvennyolcas bátrakról – hangoztatta beszédében Bokor.
A Zúg március szónokverseny győztese, Bagoly Anabella, a Nagy Mózes Elméleti Líceum kilencedik osztályos diákja ünnepi beszédében kiemelte: „Magyar vagyok, de azt is tudom, hogy a magyarság mindenki számára mást jelent. Számomra az anyanyelvet jelenti, melyet édes szüleimtől tanultam, családot, közösséget, biztonságot jelent. Gyökereket és hovatartozást. Jelenti helyemet a világban, múltat, emlékeket, boldogságot, életet, jelenemet és jövőmet, amelyben gyermekeim élnek majd. Az ünneplés csupán egy szó és egy szám: március 15. Ma ez az ünnep, mely mindenki szívében másként él. Vigyázzatok saját ünnepetekre, és ne feledjétek: csak egy szó és egy szám! Vigyázzatok, vigyázzunk rá!” – hangsúlyozta az ifjú szónok.
Az V–VIII. osztályosok számára szervezett szavalóverseny győztese, Jánosi Zsolt, a Turóczi Mózes-iskola hetedik osztályos tanulója Petőfi Sándor A szabadsághoz című versét mondta el. Pajtók Gábor, Heves megye kormánymegbízottja párhuzamot vont Háromszék és Heves megye 167 évvel ezelőtti önvédelmi harca között, mindkét megye lakóinak bátor kiállását, hősi önfeláldozását méltatva, majd Bokor Barna, a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház színművésze Ady Endre A tűz márciusa című versét szavalta el. Az ünnepség végén Varga Béla kézdi-orbaiszéki római katolikus főesperes és Beder Imre református lelkipásztor mondott áldást. A kétórás ünnepség a magyar és a székely himnusz közös eléneklésével és koszorúzással ért véget.