A tegnaptól on-line is lehet iratkozni a szaktanácsadók által szervezett szakmai tanfolyamokra. A honlapot az Országos Szaktanácsadó Ügynökség működteti, a bejelentkezőket pedig az illető megyék hivatalai felé újrairányítják. Az ügynökség honlapjának címe: www.consultantaagricola.ro, a beiratkozási ívet pedig a Vreau să mă înscriu opciónál lehet megtalálni.
Kevés a húsvéti bárány
A szokásosnál is kevesebb az eladható bárány jelenleg a magyarországi tenyésztőknél a korai húsvét miatt, és a múlt évi fedeztetési időszak is elhúzódott — tájékoztat a Magyar Juhtenyésztő Szövetség. A mostani kiviteli időszakban ezért csak mintegy 200 000—250 000 bárányt lehet Nyugat-Európába exportálni — ez mintegy harmada a kivihető mennyiségnek, holott húsvétkor a kivitel 40 százalékát szokták teljesíteni a tenyésztők. Egyébként a magyarországi juhállomány folyamatosan csökken. Statisztikai adatok szerint az anyajuhok száma Magyarországon jelenleg nem haladja meg az egymilliót. Az ágazat a 90-es években drasztikusan szűkült: az 1,3 millió fölötti anyajuhállomány 1995-re majdnem a felére csökkent. Ezután némileg fellendült a tenyésztés, ám mivel a juhtenyésztés gyakorlatilag nem termel nyereséget, újra visszaesés következett. A juhágazat a magyar mezőgazdaság termelési értékéből mindössze 0,8—1 százalékkal, azaz mintegy 14—16 milliárd forinttal részesedik. Az állati eredetű termékekből is csak kétszázalékos a részesedése.
Nekilódult a búza ára is
A kőolaj és az arany után a búza ára is történelmi rekordot döntött: az irányadó chicagói terménytőzsdén múlt hét közepén 12,97 dollárra drágult a májusi szállítású búza vékánként (36,35 liter, körülbelül 27 kilogramm). Az ár az elmúlt fél évben 50 százalékkal emelkedett, amit az elemzők a tartósan erős kereslettel, a készletek kimerülésével, a tavalyi rendkívüli szárazsággal, illetve a bioüzemanyagok növekvő termelésével magyaráznak.
Vámmentes búzaimport
Szerbia 200 000 tonna búza vámmentes importját hagyta jóvá a hazai búzaárak letörésére és gabonakészleteinek feltöltésére. A mezőgazdasági miniszter bejelentése szerint a vámmentes kvóta alá tartozó vásárlásokat május 15-ig kell lebonyolítani. Az árutartalékok képzésével foglalkozó szervezet a kvótából százezer tonnáért vásárol, a fennmaradó százezer tonnát kereskedőcégek köthetik le.
Burgonyafényképezési világpályázat
Nemzetközi burgonyafényképezési pályázatot hirdetett az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete, a FAO. A kezdeményezésre az adott alkalmat, hogy 2008 a Burgonya Nemzetközi Éve. A Zoom egy nemzetközi élelmiszerre című pályázat kiírása szerint a résztvevők feladata a nemzetközi év szellemének bemutatása. A pályázók munkáinak érzékeltetniük kell a burgonya szerepét a fejlődő országok életében, a táplálkozásban, a foglalkoztatásban és a jövedelem biztosításában, bemutatva a termelés, a forgalmazás, a fogyasztás legkülönbözőbb vonatkozásait. A burgonya a rizs, a búza és a kukorica után következik a táplálkozási világranglistán. Évente több mint 300 millió tonna burgonya terem az Andoktól a jünnani fennsíkig, az indiai szubtropikus területeken át az észak-európai síkságokig.
A szamár lassú háziasulása
Lassabban és közel sem annyira egyenletes folyamat során lett háziállat a világ legelső teherhordója, a szamár, mint azt korábban gondoltuk — állítja egy nemzetközi kutatócsoport. A tudósok tíz szamár csontvázát vizsgálták meg, amelyek Abüdoszból, a legkorábbi egyiptomi királysírok környékéről származtak. A leletek alapján kijelenthető, hogy ötezer évvel ezelőtt a szamarak a háziasításnak még csak igen alacsony fokán álltak, noha a mellettük talált tárgyak arra utalnak, hogy már felszerszámozva használták őket. Genetikai kutatások szerint a szamár Afrikából származik. A háziasítás pontos helyét és idejét azonban nagyon nehéz meghatározni, különösen azért, mert úgy tűnik, hogy a teherhordó állatot már azelőtt munkára fogták, hogy bármiféle anatómiai vagy genetikai változáson átesett volna. A núbiai vadszamár (Equus africanus) háziasítása az emberi történelem egyik fordulópontja, mivel megváltoztatta az ókori afrikai és ázsiai közlekedést, ez pedig az ősi városok és állattenyésztő közösségek szerkezetét.