Ilyenkor, forró nyárban megnyugvás a szülőnek, ha a gyermek nem a számítógép előtt görnyed, hanem élménydús táborba küldheti őt. Kovászna Megye Tanácsa a Bodoki- és Baróti-hegység, Csókás-Veczer, Veresvíz-tőzegláp, Lassúág-Honcsok-tőzegláp, Felső-Olt, Feketeügy, Csomád-Bálványos és Rétyi Nyír természetvédelmi terület megfelelő kezelése nevű program részeként július folyamán két természetismereti és -védelmi tábort szervezett: 6-a és 12-e között Csomakőrösön a Debreczi Panzióban zajlott az első tábor, ezen a héten pedig a zabolai Csipkésben nyaral harminchat gyermek.
A tábor fő célja a Kovászna megyében található Natura 2000-es területek (Bodok-Barót hegység, a Csókás-Veczer dombság, Veresvíz-tőzegláp, Rétyi Nyír, Felső-Olt, Feketeügy) megismerése, a közvetlen környezetünkben élő különleges állat- és növényfajok, valamint élőhelyeinek feltérképezése, és nem utolsósorban a környezettudatos életmód alapjainak elsajátítása – tudtuk meg Madarasi Csillától, az Europe Direct Információs Iroda munkatársától, a tábor egyik szervezőjétől.
Elhagyva Zabolát az erdő irányába hatalmas porfelhőben zötykölődünk a rekkenő hőségben, vasárnap délben. A számítógép mellől kiragadott gyerkőcök fájlalják, hogy nincs vezeték nélküli internethálózat az erdőben, mi lesz az okos kütyüvel. Közben némán arra gondol a szülő, jobb helyeken egy ilyen forgalmas, gyönyörű táborhelyhez aszfaltút vezet, nem gidres-gödrös utacska.
Végre poros, forró kilométerek után rábukkanunk a hatalmas fenyők közé bújt faházikókra. Nagy a jövés-menés, szülők, gyermekek csomagokkal, közéjük érkezünk. Bejelentkezés, megilletődöttség és kíváncsiság, vajon melyik szobába kerül a gyermek, miként fogja érezni magát, majd iszik-e eleget a hőségben, eszik-e, mosdik-e rendesen, ahogy az dukál. Még rendezgetjük a holmijukat az elfoglalt szálláshelyen, kiderül, otthon maradt a gumipapucs, a szemüvegtörlő. A gyermek ettől nem lesz ideges, annál inkább az anyuka. Ő már rég a társaira figyel, nem pedig rám. Ügyesen elkezdenek ismerkedni a többségében Sepsiszentgyörgyről, de a megye más településeiről is érkezett ifjak. Tele vannak az új élethelyzet adta izgalommal, lelkesedéssel. Apukák már mennének, anyukáknak nehezebb az elválás. Pedig legtöbbünknek nem ez az első táborunk – de a tancikkal, az más. Most idegenek veszik körül anya szeme fényét.
Madarasi Csilla kedvesen igazít el mindenben, nyugtat, hogy semmi gond nem lesz. Van meleg víz zuhanyozáshoz, napi háromszor étkeznek majd. Az ennivalót Kovásznáról vendéglő szállítja naponta a táborlakóknak. Kilencévestől tizennégy évesig, lányok, fiúk vegyesen, mindenkinek kedvére való programokat eszeltek ki.
Így kezdődött július 19-én, vasárnap.
A programfüzet élménydús hetet ígér a gyerkőcöknek. Ahogy általában a táborokban szokás, reggeli tornával kezdenek. Reggeli után mindennap egy természetvédelmi területet ismerhetnek meg a gyermekek. Nem csupán képes bemutató segítségével, hanem kirándulnak is a helyszínre, többek közt a Zernye-csúcsra, a Rétyi Nyírbe és a zabolai Mikes-kastély parkjába. A kialakított csapatok feladatai közé tartozik, hogy séta, kirándulás közben figyelik a természetet, minél több felismert fajt összeírnak, majd a gyűjtött adatok alapján csapatversenyben vesznek részt, illetve a látottakat megbeszélik, a megfigyelt növény- és állatfajokat azonosítják határozó segítségével. A tábori program során elsajátíthatják az elsősegélynyújtás alapjait is, tanulhatnak túlélési praktikákat az erdőben és a hegyekben. Kipróbálhatják magukat iránytűs tájékozódási versenyben, plakát- és térképkészítésben, számháborúban. Számos játék és sporttevékenység is gazdagítja a gyermekek napi programját, lesz üzenőfal, kérdőfal-válaszfal, őrangyalos játék. Szombaton kiértékelő beszélgetéssel, diplomaosztással, a tábori munkák kiállításával és a szülőkkel közös bográcsozással zárul a program.
Ha már nincs wifi, és gyenge a mobiltelefon-térerő is, jó szolgálatot tesz majd esténként az okos ketyere elemlámpaként, s számítógép nélkül is jól telik – nyugszik meg csemetém s jómagam. Egy hét nem is olyan sok, hamar eltelik.
Bede Erika