Az iskolák jelenlegi helyzetét, a körülményeket, a tantervet, a tanár-diák kapcsolatot firtató sorozatunkban ezúttal a tanintézetek vezetÅ‘ié a szó. Biró Bélát, a Székely Mikó Kollégium igazgatóját, Kerekes Dórát, a Mikes Kelemen FÅ‘gimnázium aligazgatónÅ‘jét, valamint Kerezsi Jánost, a Plugor Sándor Művészeti LÃceum igazgatóját kérdeztük.
— Igazgatóként mit érez, amikor reggel belép az iskolába, milyennek tartja a légkört?
Biró Béla: Szeretek a Mikóban tanÃtani, tanórákon mindig jókedvem van. Szeretem a szakmám, és bár tudomást veszek arról, hogy az általam tanÃtott tantárgy (a matematika) nem mindenkinek kedvence, mégis szÃvesen tanÃtom.
Kerezsi János: Az utcán haladva felfigyelek a kihallatszó zenére, s engedve ennek a csábÃtásnak, belépek. Látom, hogy nem csak zene, hanem képzÅ‘művészeti és szÃnészmesterség-képzés is folyik itt, s arra gondolok, mennyire szükség van az ilyen lÃceumokra.
Kerekes Dóra: A légkör jó, felszabadult egy kÃvülállónak is. A diákok civilizáltan viselkednek a folyosón, és köszönnek. A tanárok között is elég jó a hangulat, meg vagyok elégedve a tantestülettel.
— Hogyan látja az iskolai környezetet?
Biró Béla: Az iskola javÃtás alatt áll. Mivel az épület felett nem rendelkezünk, Ãgy annak infrastruktúráját nem javÃthatjuk, de az osztálytermeket, a bútorzatot felújÃtottuk. Uniós pályázattal szeretnénk új tornatermet létesÃteni, és kiegészÃteni a kis épületet.
Kerezsi János: Eléggé tűrhetÅ‘ a környezet. Természetesen, sok dolgot kéne még helyrehozni, de úgy gondolom, az iskola elég jól felszerelt. Nemrég kaptunk új bútorokat, épül a bentlakás, szépül az iskola udvara, hangszereket és felszerelést biztosÃtunk zene- és képzÅ‘művészet szakos diákjainknak. A probléma csak az, hogy a költségvetésnek elegendÅ‘nek kellene lennie a rengeteg számla kifizetésére, a fejlesztésre, karbantartásra.
Kerekes Dóra: A javÃtás mindig ráfér az iskolára. Sajnos, számÃtógép-hálózata elég elavult, ezért az egész rendszer cserére szorul. Az udvaron több növény, zöldövezet és több ülÅ‘hely kéne.
— Megfelelőnek tartja-e a tantervet?
Biró Béla: Azt állÃtom, mint a ,,szenvedÅ‘" fiatalok, hogy túlzsúfolt, de szigorúan kell igazodnunk hozzá a vizsgák követelményei miatt. A csökkentéssel együtt még megoldásnak látom azt, hogy átfödötté kellene tenni a tantervet, hangsúlyt kellene fektetni a tantárgy használhatóságára, valamint összefüggÅ‘bbé kell tenni egyes tantárgyakat.
Kerezsi János: Szerintem rossz. Sok olyan dolgot kényszerÃtenek megtanulni, amire talán soha nem lesz szükség. Ehelyett fontosabb lenne a szakórák szÃnességét bÅ‘vÃteni. Ezzel a tantervvel nem könnyÃtik, hanem nehezÃtik a diák munkáját.
Kerekes Dóra: A tanterv egyértelműen túlzsúfolt, és a diákok nem tanulnak úgy, ahogy kéne. Ezt a módszert használják védőfegyverként, viszont lelkesen részt vesznek versenyeken.
— Hogyan látja ön iskolája jövÅ‘jét? Milyennek képzeli el munkáját, iskoláját körülbelül tÃz év múlva?
Biró Béla: Ha az Isten is megsegÃt, már nyugdÃjas leszek, viszont remélem, hogy az iskola megmarad a maga hagyományÅ‘rzÅ‘ értékeivel, és nemzetünk identitásának, kultúrájának bástyájaként végzi munkáját.
Kerezsi János: Ha minden jól megy, még akkor is állni fog a lábán. Remélem, egy évtized múlva is a megfelelő képzést fogja nyújtani a diákok számára. A művészeti oktatásnak nem szabad megszűnnie, mivel nagyon kevés helyen található meg Európában.
Kerekes Dóra: Az a vágyam, hogy nyerjük el az EU-iskola státust, ami elsÅ‘sorban azt jelenti, hogy nemzetközi kapcsolatok segÃtségével sokoldalú, széles látókörű, toleráns diákokat neveljünk. A diákok tudásszintje pedig nemzetközi szintet érjen el, tudjunk nemzetközileg elismert diplomákat biztosÃtani (nyelvvizsgák, ECDL stb.).