Az egykori textilgyári villa jelenlegi állapotát és használhatóságát tekintve elmondható: a háromszéki megyeközpontnak még soha nem volt ilyen befogadóképességű és szintű bölcsődéje.
Tíz-tizenkét éve alig 5-8 gyermeket vittek naponta a sepsiszentgyörgyi bölcsődébe, azóta ennek tízszerese a jelentkező, ami részben annak köszönhető, hogy az elmúlt esztendőkben növekedett a szolgáltatás minősége – mondta Tankó Vilmos városi közösségfejlesztő igazgató tegnap az új bölcsőde hivatalos avatóján.
Az egykor a szövőgyár igazgatói lakásaként szolgáló ház, közismert nevén a svájci villa bölcsődetörténete akkor kezdődött, amikor a város ahhoz, hogy vadászmúzeum létesítése céljából megszerezhesse a műemlék Bene-házat, az addig ott működő megyei vérközpontnak átadta azt az épületet, amelyben a bölcsőde működött. A csecsemőgondozónak költöznie kellett, az intézmény három évig egy Dália utcai tömbházban húzta meg magát, ahol korábban óvoda működött, amely a Nicolae Colan Általános Iskola mellett felépített új székházba költözött. Ekkor merült fel, hogy az utóbbi időszakban orvosi rendelőknek helyet adó textilgyári ingatlan megfelelne bölcsődének, és miután a város tulajdonába került, az önkormányzat be is nyújtotta a vonatkozó pályázatot a Regionális Operatív Programhoz, ahol három esztendő múlva, 2013-ban aláírták a szerződést a 2,2 millió lejes beruházásra. Ebből az EU támogatása több mint 1,3 millió lej, a román kormány 207 ezer lejjel járult hozzá, a sepsiszentgyörgyi közösségfejlesztési igazgatóság önrésze közel 700 ezer lej. A Kós Károly utcai bölcsőde szeptember 7-én nyitotta meg kapuját, hivatalos avatóját tegnap tartották.
Az 1912-ben épült műemlék épület felújítási tervét a helyi Prodax Kft. készítette, a kivitelezési munkálatokat a helyi Valdek Impex végezte. Halmágyi Tímea, az építő cég képviselője elmondta: sok meglepetés érte őket a felújítás során, a falak állapota miatt a felső részt teljesen le kellett bontani és újraépíteni, ami eredetileg nem szerepelt a pályázatban. Két és fél év alatt, határidőre sikerült befejezni a munkálatokat, szeptember 7-én kaput nyitottak a gyermekek számára.
A hatvan férőhelyes bölcsődébe eddig kilencvennégyen jelentkeztek, múlt hét óta naponta átlagban negyvenöt gyermek van jelen, többsége két év fölötti, de a kis csoportban vannak kisebbek is, akiknek még elég nehéz elmaradni az édesanyjuktól, édesapjuktól, és nem is szobatiszták. A reggel 6 órától délután 6 óráig tartó program alatt két asszisztens, négy dada, egy-egy ápoló, takarító, szakácsnő teljesít szolgálatot, a nagy érdeklődésre való tekintettel a jövőben két dadával bővítik az alkalmazottak számát. A gyermekeknek 8 óráig kell megérkezniük, a földszinti fogadóban átveszik őket a szüleiktől, és korosztály szerint bekísérik a nappaliba, a nagyobbakkal rövidesen a kiscsoportos foglalkozásokat is elkezdik, ehhez önkéntesek jelentkezését várják. Reggeli, ebéd és uzsonna jár a piciknek, déli alvásra az emeleti hálóba viszik őket. Az udvar tágas és rendezett, játszótér is van, az új bölcsőde ára elérhető, jövedelemtől függően napi 4–6 lej között mozog.
A Simon Mária Magdolna egységvezető által irányított bölcsőde nem az egyetlen sepsiszentgyörgyi létesítmény a 3 év alatti gyermekek számára: az avatón Sztakics Éva alpolgármester elmondta, az Állomás negyedi Napsugár Óvodában már két csoport számára berendezték a bölcsődét, a Csíki negyedi Árvácska Napközi Otthon pedig nemrég kérte hasonló csoport működéséhez a segítséget, amit meg is kapnak, valószínű, már október közepén, november elején indulhatnak.