Lelki segítők találkozásai

2015. október 22., csütörtök, Nyílttér

Évek óta fonogatjuk a háló részeit. Legalábbis idehaza és az anyaországban. Nálunk, Illyefalván kezdődött leghamarabb a képzés, 2003 őszén. Aztán Budapesten, majd a Felvidéken, Léván folytatódott, most pedig Kárpátalján a sor. Ideje volt a kisebb-nagyobb részeket összekötni. Az egy-egy részt elindító Grezsa Ferenc tanár úr már rég álmodik arról, hogy építsünk egy Kárpát-medencei mentálhigiénés hálózatot. Osszuk meg egymással, amink van, adjuk ötleteket, támogassuk egymás munkáját.

A részek összekötve életképesebbek, nagyobb és több halat fognak. Mindannyian tudjuk, hogy milyen szükség van erre a munkára, hiszen a magyarság számtalan lelki betegséggel küzd, mint a depresszió, az alkoholizmus, válságban a család mint intézmény, mint erőforrás. Miközben egyre inkább teret hódítanak a problémákkal való haszontalan megküzdési módok...
Így született meg a Kárpát-medencei Magyar Lelki Segítő Szolgálat I. hálózatépítő konferenciájának ötlete, amelyre végül október 2–4. között került sor Berekfürdőn. Erdélyt 51 mentálhigiénés szakember, illetve jelenlegi hallgató képviselte.
Az elszakadt nemzetrészekből érkező segítőket Sepsi Enikő, a Károli Gáspár Református Egyetem dékánja köszöntötte. A mindenki által ismert Bagdy Emőke professzor, Buza Domonkos, a magyar telefonos lelkisegély-szolgálat vezető személyisége előadásai mellett a különböző területen tevékenykedő mentálhigiénés segítők bemutatták a lelki egészség megőrzésére irányuló, megvalósított projektjeiket. Megnyugtató volt hallani, hogy munkánkat fontosnak tartja, támogatja az Emberi Erőforrások Minisztériuma, a Nemzetstratégiai Kutatóintézet, amelyek képviselői hosszú távú víziót mutattak be a magyarság lelkiállapotának javításáról. A műhelymunkákat nagyrészt budapesti és erdélyi oktatók vezették, de akadt köztük az illyefalvi képzésben részt vevő elsőéves hallgató is.
A szombat délutánt a mentálhigiénés szövetségek bemutatására szánták a szervezők. Az Erdélyi Magyar Mentálhigiénés Szövetség számtalan programjával nyert tetszést, a felvidéki közösség pedig az emberről, a magyarságról szóló, mélyen szántó vallomásával és erős elkötelezettségével érintette meg a hallgatóságot. Szimbóluma egy olyan templom, amelyet a II. világháborúban lebombáztak, csak a falai maradtak, fák nőttek a szentélyben, de Szatmáry Zsuzsa, a Szlovákiai Magyar Mentálhigiénés Közösség elnöke és férje újjáépítették, így született a közösség szentélye...
A szakmai bemutatók, előadások, műhelymunkák azonban csak ürügyül szolgáltak a találkozásra. Arra az együttlétre, amelyben személyként, emberként kapcsolódhatunk egymáshoz és szőhetjük együtt a hálót. Vagy a paprikafüzért, amely Örkény Istvánt idézve többet jelent, mint az egyes paprikák összessége... 
Az esti kulturális program is a személyesség, a közösség jegyében zajlott, ugyanis a résztvevők szolgáltatták, s aki kiállt társai elé, maga is gazdagodott. Az éneklés és a spontán kialakult táncház koronaként került a konferenciára. Legmélyebb rétegeink találkoztak, a konferenciákon gyakori álarcok helyett természetes emberségünkkel voltunk jelen. Hajnalra elfogytak a színes üvegekből az „olvasnivalók”, de előkerült a tarisznyából a hagyma, szalonna, túró, még báránysült is. Elkápráztattuk vele az anyaországiakat, persze csak azokat, akik még bírták tartani velünk a ritmust...
Az összegzés kicsit bágyadtra sikerült, de helyet kapott benne a tettrekészség, az egymásnak való segíteni akarás szakmai programokkal, elhangzott, hogy ki mit kapott a másiktól ilyen rövid idő alatt, s mi az, amit tennünk kell a magunk háza táján. Feltöltődve indultunk haza, új ötletekkel és elhatározásokkal.
Másnap, mikor egy kis pihenés után kinyitottam a postaládámat, már benne volt az a szakmai anyag, amit egy budapesti kolléga ígért előző nap.
Nahát, szóltam, kész a háló.

Kovács Réka
mentálhigiénés szakember

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Ön szerint ki lenne a legjobb államelnök Romániában?











eredmények
szavazatok száma 547
szavazógép
2015-10-22: Nyílttér - :

Egy kutatás margójára

Olvasom Veres Valér szociológus kutatását a Kárpát-medencei magyar nemzeti identitásról, ennek alakulásáról, valamint az egység és a regionális tudat kérdésköréről. A kutatás a különböző országrészekbe szakadt magyar kisebbséget és a magyarországi magyarokat ölelte fel. Az alcímek között ilyenek találhatók: a magyarságtudat egysége és heterogenitás; a szimbolikus egység; nemzeti szimbólumok; az erdélyiek a legbüszkébbek magyarságukra; annyira nem érzik magukhoz közelinek a magyarországi magyarokat az erdélyiek; sokan „csak” erdélyiek; hazafogalom; többséghez való viszonyulás. Ezek a címek önmagukban elég sokat elárulnak.
2015-10-22: Belföld - :

Ion Iliescu a vádlottak padján

Emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával bíróság elé állítják Ion Iliescu volt államfőt és Virgil Măgureanut, az 1990-ben alakult Román Hírszerző Szolgálat első igazgatóját az 1990. június 13–15-ei bányászjárás miatt; ugyanez a vád Victor Atanasie Stănculescu volt honvédelmi miniszter ellen is, de esetében csak az államelnök jóváhagyásával tudnak eljárást indítani; a legfőbb ügyészség már kérte ezt Klaus Johannis hivatalától.