Emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával bíróság elé állítják Ion Iliescu volt államfőt és Virgil Măgureanut, az 1990-ben alakult Román Hírszerző Szolgálat első igazgatóját az 1990. június 13–15-ei bányászjárás miatt; ugyanez a vád Victor Atanasie Stănculescu volt honvédelmi miniszter ellen is, de esetében csak az államelnök jóváhagyásával tudnak eljárást indítani; a legfőbb ügyészség már kérte ezt Klaus Johannis hivatalától.
A Zsil-völgyi bányászok a múlt század kilencvenes éveiben többször is feldúlták Bukarestet, hogy „megvédjék” Ion Iliescu akkori államfő hatalmát. 1990 januárjában és februárjában is a fővárosba utaztak „rendet teremteni”, júniusi látogatásuk során azonban legalább négy halálos áldozatot és közel ezer sebesültet hagytak hátra, amikor a bukaresti Egyetem téren a kommunista rendszer átmentése ellen tüntetőket, diákokat és egyszerű járókelőket bántalmaztak (képünk), feldúlták az ellenzéki pártok székházait és a bukaresti egyetem épületét. Fennmaradtak azok a felvételek, amelyeken a kommunista rendszer bukása után, 1990 májusában a „szabadon és demokratikusan” megválasztott Ion Iliescu államfő behívja a bányászokat a fővárosba, majd megköszöni nekik a „demokrácia fenntartásához” való hozzájárulásukat.
A legfelsőbb bíróság idén márciusban járult hozzá ahhoz, hogy az el nem évülő bűncselekmények – emberiesség elleni bűntettek és szándékos emberölés – esetében a legfőbb ügyészség újranyissa a korábban vádemelés nélkül lezárt bányászjárás aktáit. A kétezres évek elején indult vizsgálat során Iliescut más állami vezetőkkel együtt azzal gyanúsították, hogy szándékosan provokálták ki az erőszakos cselekményeket az ellenzékkel való leszámolás érdekében, ám a dossziét – bizonyítékok hiányára és eljárásbeli hiányosságokra hivatkozva – 2009-ben lezárták. Az Emberi Jogok Európai Bírósága azonban tavaly szeptemberben az 1990-es atrocitások kivizsgálására és kártérítésre kötelezte a román államot.
Tegnap reggel a legfőbb ügyészség nevek említése nélkül annyit közölt, hogy a legfőbb ügyész október 16-i rendelete értelmében a katonai ügyészek emberiesség elleni bűncselekmények gyanújával folytatják a bűnvádi eljárást az 1990. júniusi bukaresti Egyetem téri tüntetés erőszakos leverése ügyében, amelyben lőfegyver okozta sérülések következtében négy ember meghalt és három megsebesült. A kommüniké szerint kiterjesztették a gyanúsítottak körét olyan volt tisztségviselőkre, akik 1990-ben az ország civil és katonai hatóságait vezették.
A 85 éves Ion Iliescu – akit volt államfőként az állami testőrszolgálat véd – sem érkezésekor, sem távozásakor nem nyilatkozott a legfőbb ügyészség előtt várakozó újságíróknak. Virgil Măgureanu volt hírszerzési igazgató az ügyészségről távozva megerősítette, hogy a bányászjárás ügyében idézték be, és annyit mondott, hogy semmilyen emberöléssel kapcsolatban nem tartja magát bűnösnek. Stănculescu tábornok ugyancsak ártatlannak tartja magát, állítása szerint Németországban tartózkodott 1990. június 13-án.
A büntető törvénykönyvnek az ügyészség által megjelölt paragrafusai olyan, a civil lakosság elleni általános és módszeres támadásra vonatkoznak, amelyek során embereket ölnek meg, testi vagy szellemi épségüket károsítják, illetve egy bizonyos csoport tagjait politikai, faji, nemzeti, etnikai, vallási vagy szexuális okokból üldöznek, illetve alapvető emberi jogaik gyakorlásában korlátozzák őket.