Székelyföldi, erdélyi és budapesti ruhatervezők kollekcióit felvonultató divatbemutatóval ért véget az első sepsiszentgyörgyi Dizájn Hét, és a kezdeményezők már folytatásban gondolkodnak, a rendezvényt felkaroló budapesti Moholy-Nagy Művészeti Egyetem (MOME) diákjai jövő nyáron várhatóan műhelymunkára érkeznek Csernátonba.
Az elmúlt héten Sepsiszentgyörgy nyolc nívós és egyedi kiállításnak adott otthont, a fiatal dizájnerek, képzőművészek vagy akár informatikusok szakmai műhelymunkán, beszélgetéseken vehettek részt.
Szombat estig várta az érdeklődőket az IndiVINO-ban tartott dizájnvásár, melyen jobbára hölgy kiállítók számos egyedi terméket – ékszert, táskát, ruházati cikkeket stb. – kínáltak.
A Lábas Házban fiatal formatervezők fordulhattak értékesítési kérdéseikkel, menedzselési gondjaikkal a budapesti Design Terminál csapatához. Ács Zoltán érdeklődésünkre elmondta, mintegy tucatnyi formatervezővel beszélgettek, az általuk jelzett problémák általánosak az egész közép-kelet-európai, volt szocialista térségben: a fiatal alkotók nehezen tudják értékesíteni termékeiket, ötleteiket, félnek a kockázatos vállalkozói életformától. Konzultációik éppen ezért nagyon gyakorlatiasak voltak, javasolt modelljeik személyre szólóak, hangsúlyozták, a dizájnereknek csapatra, társakra van szükségük, egyedül nem megy, nélkülözhetetlen a marketing, illetve az értékesítési tudás. De tehetségből Erdélyben sincs hiány, nagyon jó termékeket, jó hozzáállást láttunk – tette hozzá, megjegyezve: az érdeklődők Budapesten is megkereshetik, folytathatják a beszélgetést.
Pénteken este a Lábas Házban a sepsiszentgyörgyi Prowood klaszterrel közösen szervezett pályázatot értékelték, illetve a legjobb, fából készült pályamunkákból nyitottak meg kiállítást. A pályázatra húsznál több fiatal dizájner jelentkezett, a második körben tucatnyian maradtak, az ő terveiket készítették el faipari vállalkozók. A zsűri értékelését követően a Design Terminál díját Fekete Bálint nyerte el Pillepolc című munkájával, a versenyben első díjas Petrovits István Szék és pad című alkotásával, második helyezett Bagoly Levente (Hang Chair fotel), míg a dobogó harmadik fokára Szigeti Vajk István léphetett Csiga-, bordáslaska-készítő című munkájával.
A Dizájn Hét figyelemre méltó, látványos divatbemutatóval ért véget szombat este. A zárórendezvényt a sepsiszentgyörgyi Di Stefano bárban tartották, mintegy tucatnyi, egyedi, kizárólag nőknek tervezett ruhakollekciót mutattak be a fiatal háromszéki modellek, akiket sepsiszentgyörgyi fodrászok, sminkesek szépítettek az alkalomra. A kézdivásárhelyi KreaKids ruhatervező műhelyében tanuló 13–18 év közötti fiatalok csernátoni népviseletből ihletődött kollekciója került elsőként a kifutóra, majd András Andrea nagyenyedi divattervező mutatkozott be. A marosvásárhelyi Szakács Ágnes jelmeztervezőként foglalkozik divattervezéssel, ruháit Szélyes Andrea Natália alkotásai követték, utóbbi színészként, látványtervezőként készíti öltözékeit, amelyeket Vas Tünde különleges ékszerei tesznek karakteresebbé. Márton Krisztina könyvrestaurátorként tervez nosztalgikus ruhákat, míg a marosvásárhelyi származású, Londonban élő Hajnal Zsuzsanna merész, provokatív darabokkal lepte meg a nézőket. A csíkszeredai Delicates tervezőműhelyt a sepsiszentgyörgyi származású György Eszter és Salló Szász Emőke kollekciói fémjelezték, végül a budapesti Design Terminál divattervezői mutatták be műveiket, Jani Zsuzsanna és Vörös Gyöngyi ruháinak tapsolhatott a közönség.
A divatbemutatón értékelő szavakat mondott Damokos Csaba dizájner, a rendezvény ötletgazdája. Létezik erdélyi, székelyföldi dizájn, elindultak remélhetőleg messze vezető folyamatok – hangsúlyozta. A többnapos program nem dizájndömpinget, inkább sokkterápiát jelentett, egyik céljuk a fiatalok felkarolása volt, eközben a budapesti Design Terminál nagy testvérként mentorált, kapcsolatot teremtve a világ és Székelyföld között. Tamás Sándor megyeitanács-elnök szerint a dizájn a jövő iparága, s mint mondta, ha már a szervezők kiengedték a szellemet a palackból, azt nem szabad hagyni elillanni.
Damokos Csaba lapunknak kifejtette, nagyon örül, hogy ekkora érdeklődés kísérte a rendezvényt, illetve hogy igény mutatkozik a folytatásra, noha magasra került a mérce, és nehéz lesz innen továbblépni. Fontos, hogy azok a tervezők, akik Székelyföldön szeretnének pályát építeni, megtehessék, mert egy dizájner mögött nagyon sokan dolgozhatnak. Nagy dolog a budapesti MOME-val körvonalazódó együttműködés, az ugyanis Európa egyik vezető dizájnegyeteme, jövő nyárra közös tábort, műhelymunkát szerveznek Csernátonban, amelyen a MOME diákjai és erdélyi hallgatók vehetnek részt – tette hozzá.