Továbbra is a kisebb települések lakói képezik a megye állástalanjainak túlnyomó többségét, míg városon valamelyest javult a helyzet. Erősödni látszik ugyanakkor a szakképzett munkaerő iránti kereslet, a kínálat viszont lassanként nagyon elmarad az elvárásoktól, a szakképzetlenek helyzete pedig továbbra is nagy és megoldatlan kérdés.
Annak ellenére, hogy a statisztikák javulást mutatnak a megyei munkanélküliségi arány tekintetében, októberben 5,62 százalékot, azaz 4984 személyt jegyeztek, az elhelyezkedési esélyeket illetően Háromszék nem áll fényesen. Kelemen Tibor, a megyei munkaerő-foglalkoztatási ügynökség ügyvezető igazgatója szerint, noha a nyilvántartásukba a múlt hónapban kevesebb állástalan került be (789), mint ahányat töröltek a rendszerből (902), illetve tömeges elbocsátásokról sincs tudomása, ez nem jelenti azt, hogy mind a kilencszáz ember munkába is állt. A rendelkezésükre álló adatokból az derül ki, hogy mindössze 385-en találtak állást, hosszabb időre pedig csak 108-at alkalmaztak. A városok esetében nem módosult az elmúlt hónapokban tapasztalt helyzet, Sepsiszentgyörgy, Kézdivásárhely két százalék alatti munkanélküliségi arányt jegyez, Kovásznán és Baróton három százalék alatti, Bodzaforduló pedig továbbra is a sereghajtó, de a községekről ez nem mondható el. Továbbra is Előpatakon, Árapatakon, Baconban, Bölönben magas az állástalanok aránya, az ellenkező oldalon pedig tíz községben egy százalék alatti, ez viszont azért, mert sokan városban vállalnak munkát. Kelemen beszámolt arról is, hogy a legtöbb állástalan a kereskedelemből, a készruhaiparból, valamint részben az építkezésekről kerül ki. Újabban tapasztalták, hogy ezek az emberek nem tudnak elhelyezkedni, mivel szakmájukból fakadó egészségügyi problémákkal küzdenek, vagy esetenként nem felelnek meg nekik a munkáltató szabályai. A gond az, hogy számuk egyre nő, és lassanként az alkalmazók is azzal szembesülhetnek, hogy míg tíz éve sorban álltak az emberek a munkáért, most jóval kevesebben vannak, és táboruk tovább zsugorodik.
A megyeszinten nyilvántartott állástalanok közül ráadásul 4067 nem kap munkanélküli-segélyt, mindössze szociális támogatás jár számukra, azaz olyan emberekről van szó, akik hosszabb ideje munkanélküliek, vagy egyáltalán nem dolgoztak. Kelemen szerint több mint a fele ennek a csoportnak 30 és 50 év közötti, és szakképzetlen.
Az igazgató hozzátette: adataik csak azokra vonatkoznak, akik be is jelentkeznek az ügynökséghez, viszont elég nagy a száma azoknak – így például a háztartásbeliek, vagy akik még az iskolát sem végezték el –, akiket ők sem tartanak nyilván.