AgrártámogatásTovábbi követelések

2016. január 5., kedd, Gazdakör

A megye gazdaszervezetei a napokban nyújtják be az agrártárca és a mezőgazdasági kifizetési ügynökség vezetőinek azt az átiratot, melyben a támogatások folyósításával kapcsolatos követeléseiket fogalmazták meg. Közel húsz egyesület képviselője írta alá a petíciót, és a Kovászna Megyei Szarvasmarha-tenyésztők Egyesületének vezetőtanácsa is jóváhagyta. A zágoni gyűlésen megfogalmazott követeléseket (a Gazdakör múlt számában írtunk róla) újabbakkal is kiegészítették.
 

Megfogalmazták, ha a környezetvédelmi előírások megkövetelik minden gazdaságban a kiépített trágyatárolót, s ha ez feltétele az agrártámogatások folyósításának, akkor különítsenek el pénzalapot építésükre, amit a gazdák egyénileg vagy szervezeteiken keresztül igényelhetnének (például a tejhűtő tankok vásárlására adott de minimis támogatáshoz hasonlóan).
Bende Kálmán javaslatára azt is kérik, a mélyalmos szabadtartású szarvasmarhák (főként húsmarhák) esetében ne tegyék kötelezővé a trágyatároló építését. Ugyanis az itt megtermelt trágyát félévenként, érett állapotban hordják ki az istállókból, és azonnal szétszórják a mezőgazdasági területeken. Ez nemcsak az unióban, de az egész világon elfogadott eljárás – húzta alá Bende.
A legfontosabb követelésük, hogy idén is igényelhessenek támogatást az általuk megművelt gyepekre, a legelők lefedését pedig lehessen a tagság állatállományával biztosítani. Ugyanakkor kérik, a kaszálók állattal való lefedését ne kelljen biztosítani. Kitértek a vadak okozta károk megtérítésére, arra, hogy egyszerűsítsék az eljárást, legyen könnyeb­ben hozzáférhető, valamint a juhok okozta károk megtérítése is legyen egyszerűen igényelhető, és szabjanak meg drasztikus eljárásokat a magántulajdont megsér­tő juhászok ellenében.
Egy másik átiratban a szarvasmarha-tenyésztők megyei egyesülete azt kéri, az elkülönített, 8,84 millió eurós keretösszeget (Románia számára az uniós szinten megszabott 500 millió euróból 11,14 millió eurót osztottak le – a 8,84, illetve 2,3 millió euróval a szarvasmarha- és sertéságazat az oroszországi embargó miatt elszenvedett veszteségeit kívánják enyhíteni,) a mezőgazdasági igazgatóságokon keresztül fizessék ki a gazdáknak. Bebizonyosodott, a kifizetési ügynökség túlterhelt, egy újabb feladat tovább nehezítené az ottani munkát, ezért kellene bevonni az igazgatóságokat – indokolta a kérést Ötvös Mózes egyesületi elnök.

Hozzászólások
Támogassa a Háromszéket! Önnek is fontos, hogy megbízható, hiteles forrásból tájékozódjék? Szeret elemzéseket, véleményanyagokat olvasni? Jobban meg akarja ismerni Székelyföld múltját, természeti, kulturális értékeit? Szívesen olvas a háromszéki művelődési életről, új könyvekről, színházi előadásokról? Szereti az alkotó emberekkel, vállalkozókkal, pedagógusokkal, sportolókkal készült interjúkat? A Háromszék napilapnál azért dolgozunk, hogy tartalmas olvasmányokat kínáljunk Önnek.
Ha Önnek is fontos a Háromszék, kérjük, adományával támogassa lapunk internetes kiadását.
Szavazás
Mi a véleménye az elnökválasztás érvénytelenítéséről?






eredmények
szavazatok száma 946
szavazógép
2016-01-05: Közélet - Szekeres Attila:

Élő egyház: Megmaradni Isten igéjénél (Bemutatkozik a sepsiszentgyörgyi Vártemplom új lelkésze)

Tiszteletes Bucsi Zsolt Tamás személyében új lelkésze van a sepsiszentgyörgyi vártemplomi református egyházközségnek. A korábban három évig Zilahon segédlelkészként, majd az utóbbi négy évben a Vártemplomban beosztott lelkészként szolgáló tiszteletest indulásáról, szolgálatáról, terveiről kérdeztük. A lelkipásztor legfontosabb feladatának Isten igéjének hirdetését nevezte, de nagy hangsúlyt helyez arra, hogy megtalálja a gyülekezet körében a segítőtársakat, továbbá a családlátogatást, hogy ezáltal közelebb vihesse a Vártemplomot a családokhoz és fordítva, valamint a felmérést annak megállapítására, hány református tartozik a gyülekezethez. T. Bucsi Zsolt Tamás vall életéről, munkájáról.
2016-01-05: Gazdakör - Bokor Gábor:

Az a fránya „procsedúra” (Jegyzet)

Sokat késett a támogatások előlegének kifizetése, kevesen jutottak hozzá az életet, túlélést jelentő mentőövhöz. Február vége, március eleje előtt nem utal pénzt a mezőgazdasági kifizetési ügynökség. A gazdáknak  egyetlen lehetősége maradt, hogy az ügynökség igazolása alapján banki hitelként vegyék fel a SAPS-támogatást vagy a szarvasmarhák, juhok utáni szubvenciók egy részét.