Folytatjuk összeállításunkat, amelyben az elmúlt esztendő gazdasági híreit elevenítjük fel. A visszapillantás természetesen nem lehet teljes körű, s a minket közvetlenül érintő országos hírek mellett elsősorban a háromszéki történéseket sorjázza.
Július
Béremelések. 975 lejről 1050 lejre nőtt a bruttó minimálbér, az intézkedés közel 1,5 millió munkavállalót érint, köztük 490 ezer közalkalmazottat. Augusztustól az új minimálbérhez viszonyított 12 százalékos béremelést kap az iskolák és egyetemek összesen mintegy 60 ezer fős kisegítő személyzete, valamint a köztisztviselők.
Tízéves erős lej. Július elsején lesz tíz éve, hogy az erős lejt bevezették Romániában. A négy nullás vágás következtében olyan fizetőeszköz került forgalomba, amelynek rövid, alig hétéves életet ígértek, az euró bevezetése azonban elmaradt.
Sztrádaszakasz határátkelővel. Átadták a forgalomnak a Csanádpalota–Nagylak határátkelőhelyet, valamint a Nagylak és Pécska között megépült 16 kilométeres, illetve Makó és az országhatár között elkészült 23 kilométeres autópálya-szakaszt. A 39 kilométeres Arad–Nagylak autópályát 2011 októberében kezdték építeni 2013 májusa helyett, az átadás két évet csúszott, a sztrádaszakasz összesen 337,7 millió lejbe került.
Kölcsön. Nyolcmillió lejes kincstári kölcsönt vett fel Sepsiszentgyörgy önkormányzata a szépmezői ipari park befejezéséhez szükséges önrész biztosítása érdekében.
Aratás. Az őszi gabonák és a repce betakarításával Háromszéken megkezdődött az aratás. Búzát 20 500 hektáron vetettek, takarmánynak szánt őszárpa 800 hektáron termett, rozsot 650, tritikálét 1200, repcét 1130 hektárról kellett learatni.
Szövetkezők. Nyolc felső-háromszéki állattartó gazda és az ozsdolai szarvasmarhatartó egyesület a Kézdi-Lact Coop néven szövetkezetet hozott létre.
Területalapú támogatás. 112 906,96 hektárra – közel száz hektárral többre, mint egy évvel korábban – kértek és kaptak területalapú támogatást a háromszéki gazdák. Ezzel az eredménnyel megyénk az országban harmadik helyen áll. 14 005-ről 13 546-ra csökkent viszont a támogatást igénylő gazdák száma, vagyis koncentrálódtak a mezőgazdasági területek.
Többlet. Románia költségvetése az első félévben 4,2 milliárd lejes (a GDP 0,6 százaléka) többlettel zárult a tervezett éves 13 milliárdos költségvetési hiány helyett, ám ez a beruházások radikális, tíz éve nem tapasztalt mértékű csökkentésének köszönhető.
Augusztus
Vidékfejlesztés. A szaktárca nyilvánosságra hozta a teljes megpályázható összeg leosztását a vidékfejlesztési terv fejezetei szerint. Az unió 9,472 milliárd eurót hagyott jóvá, melyre a 2014 és 2020 közötti hétéves időszakban lehet pályázni. Ebből 8,125 milliárd uniós költségvetésből származik, a román állam 1,347 milliárd eurót tesz hozzá.
Beruházás. Megkétszerezi termelőfelületét a baróti Platanus készruhagyár, 3466 négyzetméteres csarnok építését jelentették be.
Hivatalos start. Beindította a termelést rétyi fűrészüzemében a Holzindustrie Schweighofer (HS) osztrák óriásvállalat. A papíron 800 ezer köbméter fenyőrönk feldolgozására alkalmas telep beüzemeléséről maga a vállalat számolt be honlapján.
Életszínvonal. A hazai polgárok vásárlóereje két és félszer alacsonyabb, mint az uniós átlag. Az Eurostat felmérésből az is kiderült, hogy a vásárlóerő tekintetében csak Bulgária áll mögöttünk.
Szeptember
Új adótörvénykönyv. Több hónapos politikai csatározás után a képviselőház is megszavazta az új adótörvényt, amelynek értelmében jövőre 20 százalékra, 2017-ben pedig 19 százalékra csökken az általános forgalmi adó, de egy sor termék és szolgáltatás áfája is csökken.
Új egyetem. A Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem Sepsiszentgyörgyön tartott tizenötödik tanévnyitóján Kolozsvár, Marosvásárhely és Csíkszereda után négyéves agrármérnök szakkal megnyílt a magánegyetem negyedik oktatási intézménye.
IT-konferencia. Bálványoson sikert aratott a harmadik Székelyföldi IT&C és Innovációs Konferencia, ahol mintegy 200 hazai és magyarországi szakember vett részt, célja a régióban, illetve a nemzetközi piacon működő IT&C vállalkozások, szakemberek, oktatók közötti kapcsolati háló kiépítése és ápolása, a legújabb ágazati trendek, sikeresen működő innovatív modellek bemutatása, az IT-oktatás, önkormányzati, valamint a vállalkozói szféra találkozása és üzleti kapcsolatok kialakítása.
Október
Alacsony alapkamat. Történelmi mélyponton, továbbra is 1,75 százalékon maradt a Román Nemzeti Bank alapkamatja, miután a jegybank igazgatótanácsa sorozatban harmadszor nem módosította.
Szárazság. Az év során keletkezett aszálykárokra 18 magán- és jogi személy kért kártérítést mintegy 350 hektár károsult területre, közel 1,5 millió lejes kárpótlási igényt nyújtottak be a gazdák.
Adóamnesztia. A büntetőkamatok elengedésével próbál minél több céget és magánszemélyt arra ösztönözni a kormány, hogy maradéktalanul befizesse adóját. A rendelet szerint a kormány a nem törlesztett adó kamatának mintegy felét elengedi, a büntetést pedig teljesen eltörli abban az esetben, ha a jogi személyek és a magánszemélyek vállalják, hogy 2016 március végéig, illetve június végéig valamennyi adótartozásukat törlesztik.
Csődben a bodoki töltöde. A Favorit Rt. többségi részvénycsomagját megvásárló brassói cég fizetésképtelenné vált, megkezdődött a csődeljárás. A Matild ásványvizet palackozó töltöde iránt az önkormányzat is érdeklődik.
Feljelentés. Az egyesült államokbeli Environmental Investigation Agency (EIA) bécsi sajtótájékoztatón azt állította, hogy az osztrák Holzindustrie Schweighofer cégóriás jelentős mennyiségű, törvénytelenül kitermelt fát dolgoz fel romániai telepein. A jelentés nyomán a World Wide Fund for Nature (WWF) romániai szervezetének képviselői feljelentették az óriásvállalatot az uniós előírások be nem tartása miatt.
Tűzvész. Minden idők legnagyobb hazai diszkóbaleste történt, amikor tűzvész pusztított a Colectiv bukaresti klubban. Az év végéig 63 halálos áldozatot követelő katasztrófa miatt utcai megmozdulásokra, majd a kormány lemondására került sor. Novemberben szakértői kormány alakul.
November
Csökkenő állomány. Az alacsony tejárak, a 2014 augusztusban bevezetett oroszországi embargó és az április 1-jétől megszűnt tejkvóta hatása negatívan érintette a hazai tejtermelő gazdákat. Az unió bizottságának jelentése szerint Romániában, Észtországban és Litvániában a legnagyobb a fejőstehenek számának csökkenése a vágások révén. Míg uniós szinten 10 százalékkal több fejőstehenet vágtak le, mint egy évvel korábban, addig Romániában júniusban 17,6, júliusban 23,7, augusztusban pedig 32,6 százalékkal több állatot vágtak le, mint az előző évben. l Az EU 500 millió eurót különített el a tagországok állattenyésztőinek támogatására. Ebből Romániának 11,14 milliót osztottak le.
Helyi adók. A lakásadók tíz-tizenöt százalékkal emelkednek 2016-ban – döntött a sepsiszentgyörgyi tanács. Újdonság, hogy ezentúl a lakás alatti területért is fizetni kell, a második vagy harmadik ingatlanra azonban már nem rónak ki magasabb adót.
Domo-vég. Bezárja üzleteit az egyik legsikeresebb erdélyi magyar vállalkozásként induló Domo üzletlánc, amelyből a kézdivásárhelyi illetőségű alapító üzletemberek már kiszálltak.
December
Költségvetés. 16 milliárd lejjel kíván többet költeni a kormány, mint ami az idei költségvetésben szerepel, ennek háromnegyede a beígért fizetésemelésekre, illetve termékek és szolgáltatások kifizetésére megy el, és csupán 4 milliárd lejjel irányoznak elő többet a befektetésekre. A büdzsé sarokszámai: 746,6 milliárd lejes GDP, a költségvetés jövedelme ennek 31 százaléka, vagyis 231 milliárd lej lesz, míg a kiadásokat 33,8 százalékos arányban határozzák meg, vagyis 252 milliárd lejt költenek majd. Mindez 0,5 százalékos infláció, 4,44 lejes euróárfolyam és 1950 lejes nettó átlagkereset mellett. A büdzsét végül 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel és 0,5 százalékos fogyasztói áremelkedéssel számolják, az adócsökkentés és a béremelések miatti bevételkiesés pótlására az államháztartási hiányt 2,95 százalékban állapították meg.
Minimálbér. 2016. május elejétől 1250 lejre emelik a minimálbért, a kormány döntését a szakszervezetek is elfogadták. A magasabb minimálbért még Victor Ponta kormánya ígérte meg 2015 elején, az akkori ígéret szerint január elsejétől kellett volna 1050 lejről 1200 lejre emelkednie.
Összeállította: Ferencz Csaba