A romániai átlagfizetés tekintetében Hargita és Kovászna megye a két utolsó helyen áll – jelentette ki Balázs Attila, az Erdélyi Magyar Néppárt háromszéki elnöke tegnap az év első sajtótájékoztatóján. Elmondta: kísérleti jelleggel hamarosan elkezdődik az úgymond ingyenes telekkönyveztetés, ám az Országos Kataszteri Hivatal közlése szerint ezt csak néhány megyében vezetik be – Krassó-Szörény, Arad, Argeş, Botoşani, Dâmboviţa, Dolj, Iaşi, Mehedinţi, Neamţ, Olt, Suceava, Teleorman, Temes és Vâlcea –, felháborítónak tartja, hogy ezek között egyetlen székelyföldi megye sem szerepel.
A statisztika szerint Hargita megyében az átlagfizetés 1317, míg Kovászna megyében 1398 lej, éppen ezért az ingyenes kataszteri felmérést ebben a két megyében kellett volna elkezdeni, ahol az embereknek valóban nincs anyagi lehetőségük fizetni a szolgáltatásért – vélekedett a Néppárt megyei elnöke. Felháborítónak tartja, hogy az RMDSZ képviselői és szenátorai is megszavazták a saját pofátlanul magas nyugdíjukat, véleménye szerint le kellene mondaniuk tisztségükről, és hagyniuk, hogy olyanok jöjjenek helyettük, akik jobban végeznék azt, amivel a választók megbízták őket. Az eltelt huszonöt évben egy helyben topogtunk, ezt mutatják a statisztikák is – hangsúlyozta –, de lesznek olyanok, akik ennek az ellenkezőjét állítják. Meglátása szerint az elkövetkező időszakban azon kell munkálkodni, hogy a székelyföldi megyékben is emelkedjen az életszínvonal, a dolgozók többet keressenek. A magyar kormány felé az volt a kérése, hogy a kis- és középvállalkozókat úgy segítse, hogy egyetlen politikai pártot vagy szervezetet se engedjen a projekt kivitelezésének közelébe.
Idén is sereghajtók
Az Országos Előrejelzési Hivatal hétfőn nyilvánosságra hozott elemzése szerint 2016-ban is várhatóan Hargita és Kovászna megyében lesz a legalacsonyabb a nettó átlagbér. A múlt év statisztikai adatai szerint a két székely megyéhez hasonló gyenge mutatóval Erdélyben csak Bihar rendelkezik, ahol az előrejelzés szerint az átlagfizetés éppen csak meghaladja az 1400 lejes értéket. Az intézet szerint ugyanakkor továbbra is a főváros vezet a bérezés tekintetében (az átlag nettó 2800 lej körüli), Ilfov megye a második, míg a harmadik és negyedik helyen Kolozs, valamint Temes megye található valamivel több, mint 2100 lej nettó átlagbérrel, míg a többi erdélyi megye jócskán leszakadva – kivétel Maros megye a 14. helyen – a lajstrom alsó hányadában helyezkedik el. Ami a munkahelyszerzési esélyeket illeti viszont, a két székely megye már a középmezőnyben helyezkedik el.