Közel egy esztendeje működik a baróti kutyamenhely. Egyelőre nem mondható túlságosan sikeresnek – ez idő alatt tíz kóbor ebet fogtak be, s mindössze kettőt adtak örökbe –, de az illetékesek azt remélik, ha bővíteni tudják befogadóképességét és népszerűsítik az adoptálást, eredményeik javulnak.
Késett a megoldás
Baróton sokáig nem jelentettek gondot a gazda nélküli kutyák, de amióta hirtelen megszaporodtak, nemcsak a közbeszéd, hanem politikai viták középpontjába is került a kérdés.
A városi legenda szerint a kutyák nem a helyiek hanyagsága miatt kerültek utcára, hanem idegenek hozták az éj leple alatt, brassói rendszámú furgonokkal. Tanácsülésen először Nagy István polgármestersége idején vetődött fel, hogy még túlszaporodásuk előtt ki kell találni valamit a helyzet orvoslására. Nem találtak ki semmit, s a 2012-ben megválasztott új városvezető, Lázár-Kiss Barna András mandátumának első időszaka sem hozott változást az ügyben.
Később a bürokrácia nehezítette a menhely létrejöttét, ám végül a helyi közszállító vállalat udvarán otthonra lelt a létesítmény: egyáras telket kerítettek el, 2 x 1,2 méteres, dróthálóval elválasztott ólakat alakítottak ki, kiszolgáló épületnek pedig egy régi, hosszú ideje nem használt ingatlant újítottak fel. Az első ebeket tavaly márciusban és áprilisban a legnépesebb falkák tanyahelyén, a központban a bányász-szobor környékén, a temető mellett, a szemetes kukáknál és a város köpeci végén levő tömbháznál fogták be.
Önkéntesek gondozásában
A kutyákat a városi köztisztasági csoport, Mihály István, Balogh Károly és Cristinel Onose gondozza. Azt mondják, mindegyikük nagy állatbarát, azaz számukra öröm, hogy ápolhatják, etethetik az ebeket.
Mihály István állítja, mindegyik kutya hozzánőtt az elmúlt hónapokban: kedves jószágok, bármelyiket ajánlani tudja az örökbe fogadni szándékozóknak. „Nem harapnak, bármikor megsimogathatóak, az idegenek érkezésére jól jeleznek, így házőrzőt keresőknek is kiválóak lennének ezek az aránylag fiatal és egészséges kutyák. Sajnálom, hogy tavaly mindössze két kutya talált gazdára; remélem, idén nagyobb reklámot kapnak, befogadják olyan helyekre, ahol hasznukat veszik” – mondotta.
Sok még a tennivaló
Jelen pillanatban a menhely mind a nyolc helye foglalt, de sürgős esetben akár több kutyát is be tudnának fogadni – mondta a menhely működtetésével megbízott Vajda László városgazdálkodási munkavezető –, mivel a kimért területük az előírtnál nagyobb, ideiglenesen a szelídebbeket össze is költöztethetik, amíg megépülnek az új ólak. Mert arra készülnek, hogy a tavasz folyamán megkétszerezik a befogadóképességet.
Szükség lesz erre, mert a tavalyelőtti nagyfokú elhullást követően – vizsgálatot nem végeztek, de nincs kizárva, hogy valakik végeztek az állatokkal – ismét növekvőben a falkák egyedszáma. Nem kis szerepet játszik ebben, hogy a kórháznál, illetve bizonyos magánházaknál etetik a kutyákat, azok sokkal életképesebb kölyköket hoznak a világra, s gondoskodni is tudnak róluk. A kórház udvarán tanyázó falkának valószínűleg kevesebb jut az elkövetkezőkben: a menhely szerződést kötött az egészségügyi intézménnyel az ételmaradék elszállításáról. „Nem nagy termetűek a kutyák, heti húsz kiló száraz táp elég lenne nekik, de a változatosság szempontjából jó, hogy az ételmaradékot megkapják. Elégedett a kutyák tartásával a minket folyamatosan ellenőrző állat-egészségügyi igazgatóság és a kutyáinkat csippel ellátó, a védőoltásokat beadó Farkas Domokos állatorvos is” – számolt be Vajda László.
Műtőszoba kellene
A kutyákat a befogást követően Farkas Domokos állatorvos veszi kezelésbe, s látja el veszettség elleni, valamint a hét leggyakoribb fertőző betegséggel szemben védőoltással és azonosító csippel. Az állatorvos elégedett a baróti városháza hozzáállásával és a négylábúak számára biztosított feltételekkel: látszik, rendszeresen etetik őket, és környezetüket is rendben tartják. Úgy véli, szükség lesz viszont a létesítmény mihamarabbi bővítésére: „A jelenlegi nyolc férőhely valószínűleg elég lenne, ha időközönként nem érkeznének új kutyák a városba. Ebben szerepük van azon hanyag – esetlegesen a környék községeiben élő – gazdáknak is, akik nem gondozzák megfelelőképp állataikat, és szabadjára is engedik őket. Hogy ténylegesen felszámolódjanak a falkák, szükséges lenne, hogy az erdővidéki községek tanácsai is szerepet vállaljanak egy kibővített menhely fenntartásában.”
A következő hónapok fontos tennivalója lesz az ivartalanítás elvégzéséhez szükséges műtő berendezése. Farkas Domokos azt mondja, a legszükségesebb felszerelésekből van neki annyi, hogy Barótra tud belőlük adományozni, de a kis műtétek elvégzéséhez alapvető feltétel a fűtés, amit csak önkormányzati beruházással lehet megoldani. Az állatorvos szerint Lázár-Kiss Barna András polgármester mind a bővítést, mind a fűtéssel járó költségeket vállalta, így várhatóan májustól már ezt a feladatot is el tudják látni.